Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Czy mieszkańcy naszego regionu jeżdżą zbyt szybko? Grudniowe mandaty

Podziel się
Oceń

Mamy połowę grudnia, ale dopiero od kilku dni na drogach mamy trudniejsze warunki drogowe. W związku z tym zapytaliśmy, czy w naszym regionie od początku grudnia posypały się mandaty za zbyt szybką jazdę.
Czy mieszkańcy naszego regionu jeżdżą zbyt szybko? Grudniowe mandaty

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Jak się okazało, po sprawdzeniu w informacji, mieszkańcy naszego regionu nie mają większych problemów z przestrzeganiem dopuszczalnych limitów prędkości.

Jak przekazał nam asp. sztab. Gustaw Janas:

Od początku grudnia na terenie powiatu gorlickiego czterokrotnie zatrzymywano kierowców, którzy znacząco przekraczali dopuszczalne limity prędkości:

  • Wręczono trzy mandaty za przekroczenie o co najmniej 20 km/h w stosunku do dopuszczalnej na danym odcinku prędkości. Każdy z tych mandatów opiewał na 800 złotych.
  • Jedna osoba przekroczyła dopuszczalną prędkość o więcej niż 30km/h w stosunku do dopuszczalnego na danym odcinku prędkości. To poskutkowało mandatem w wysokości 1000 złotych.

 

Są to dobre informacje.

Pytanie o liczbę mandatów i skalę przewinień nie zostało zadane bez powodu.

Od kilku dni wiemy bowiem, że Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy, na mocy których w sposób automatyczny zatrzymywane były uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych tym kierowcom, którzy przekraczali o co najmniej 50 km/h dopuszczalną na danym terenie zabudowanym. prędkość. 

Przypomnijmy: dokładnie dwa dni temu, czyli 13 grudnia 2022 roku Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (Sygn. akt K 4/21) w sprawie Zatrzymania prawa jazdy w przypadku kierowania pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub w przypadku przewożenia osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym.

Działając w składzie pięcioosobowym, polski TK orzekł, że wskazany przepis jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej >>>Treść wyroku

Nie miejmy jednak wątpliwości: Trybunał nie zakwestionował samej kary, zatrzymania prawa jazdy, uznając ją za zbyt dolegliwą, czy po prostu niezgodną z prawem. TK zwrócił uwagę na mechanizm odbierania uprawnienia i fakt, że przy próbie odwołania się od takiej decyzji, kierowca jest zasadniczo skazany na przegraną.

O co dokładnie chodzi?

Jak czytamy w komunikacie wydanym po ogłoszeniu wyroku TK:

Problem konstytucyjny w niniejszej sprawie dotyczył tego, czy postępowanie administracyjne przed starostą w sprawie o zatrzymanie prawa jazdy można uznać za postępowanie spełniające wynikające z art. 2 Konstytucji wymagania sprawiedliwej i rzetelnej procedury w sytuacji, w której kierujący pojazdem nie ma możliwości kwestionowania treści informacji organu kontroli ruchu drogowego i przedstawienia dowodów mogących świadczyć o nieprawidłowościach podczas pomiaru prędkości lub ustalenia liczby przewożonych pasażerów przez organ kontroli ruchu drogowego.

Trybunał ustalił bowiem, że w orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalił się taki sposób rozumienia art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej z 2015 r., zgodnie z którym podstawę wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy stanowi wyłącznie informacja organu kontroli ruchu drogowego. W toku postępowania administracyjnego toczącego się na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o kierujących pojazdami starosta nie dokonuje samodzielnie żadnych ustaleń faktycznych co do przebiegu zdarzenia. Jest związany treścią informacji otrzymanej od organu kontroli ruchu drogowego. Starosta nie ma możliwości ani powoływać z urzędu, ani badać na wniosek strony dowodów mających znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy rzeczywiście doszło do naruszenia przepisów prawa. 

Z punktu widzenia zaś kierującego pojazdem, taki automatyzm mechanizmu wydawania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy wyklucza możliwość korzystania z prawa do obrony swoich racji w postępowaniu, które prowadzić ma do nałożenia sankcji oznaczającej konkretne dolegliwości w zakresie życia prywatnego, rodzinnego i zawodowego.

 

W przypadku, w którym policjanci stwierdzali przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym kierowca, który chciał się odwołać od decyzji starosty miał ograniczoną możliwość rozstrzygnięcia swojej sprawy zgodnie ze standardami rzetelnej i sprawiedliwej procedury. Problemem jest bowiem brak procedury, która pozwalałaby staroście w sposób rzetelny potwierdzić informację otrzymaną od organów kontroli ruchu drogowego. Na żadnym z etapów procedury nie przewidziano możliwości złożenia przez kierowcę wyjaśnień, które mogłyby dać mu szansę na bronienie się przed niekorzystną dla niego decyzją. Innymi słowy, starosta, jako jedną podstawę swojej decyzji związanej z zatrzymaniem prawa jazdy, musi wziąć informację od policjantów, którzy stwierdzili określone przewinienie na drodze. Tylko tyle i aż tyle wystarczyło, by zatrzymywać uprawnienia kierowcom.

Kierowca, który chciałby odwołać się od tej decyzji, nie ma takiej możliwości: procedura zatrzymania prawa jazdy działa bowiem automatycznie: policjanci przekazują do Starostwa informację o zdarzeniu, a starosta, bez prowadzenia dodatkowego dochodzenia w sprawie, wydaje decyzję. Kierowca nie mógł powstrzymać automatyzm działania poszczególnych organów. Nie chodzi więc o sam fakt zatrzymywania uprawnień, ale możliwość skutecznego bronienia się i poddania pod wątpliwość pewnych rozstrzygnięć.

Na szczęście w ostatnich dniach żadne z kierowców w naszym regionie nie musiał zastanawiać się nad tym problemem. Czy po prostu jeździmy wolniej ze względu na poczucie kontroli nad pojazdem i bezpieczeństwo? A może obawiamy się wysokich mandatów?

 

Źródło info: KPP w Gorlicach, Wyrok TK z 13 grudnia 2022 roku

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8zdjęcie przedstawia policjanta w prokuraturze prowadzącego osobę w zielonym kombinezonie Gorlice. Mężczyzna mieszkał z martwą żoną przez kilkanaście dni. Został zatrzymany Szokująca sprawa ujawnienia rozkładających się zwłok przy ulicy Narutowicza wstrząsnęła mieszkańcami Gorlic. W jednym z mieszkań miejskiej kamienicy policjanci odnaleźli ciało 62-letniej kobiety, które – jak wynika z ustaleń śledczych – mogło leżeć tam od kilkunastu dni. W tym czasie pod jednym dachem przebywał z nią jej mąż. 65-letni mężczyzna został zatrzymany, a dziś prokuratura ujawniła wstępne wyniki sekcji zwłok oraz pierwsze ustalenia śledztwa.Data dodania artykułu: 25.06.2025 22:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12