Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny

Nie ma dzieci – nie będzie szkół? Gmina Biecz nie ma wyboru

Podziel się
Oceń

Druzgocąca ocena finansów gminy powoduje, że jednym ze sposobów na ratowanie jej sytuacji staje się ograniczenie działania trzech szkół podstawowych. Chodzi o placówki w Korczynie, Sitnicy i Racławicach.
Nie ma dzieci – nie będzie szkół? Gmina Biecz nie ma wyboru

Autor: Sesja Rady Miasta Biecz/screenshot

 

Rozmowa o przyszłości szkół odbyła się w miniony wtorek (31 stycznia) na sesji Rady Miasta Biecz. W czasie sesji najwięcej czasu poświęcono analizie uchwał nr 7.11-7.13: 

  • uchwała nr 7.11. dotycząca zamiaru przekształcenia z dniem 31 sierpnia 2023 roku Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Korczynie, Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi i Przedszkole im. Świętej Kingi o strukturze klas I-VIII wraz z przedszkolem w szkołę podstawową o strukturze klas I-III wraz z przedszkolem
  • uchwała nr 7.12. dotycząca zamiaru przekształcenia z dniem 31 sierpnia 2023 roku Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Racławicach o strukturze klas I-VIII wraz z oddziałem przedszkolnym w szkołę podstawową o strukturze klas I-III wraz z oddziałem przedszkolnym
  • uchwała nr 7.13. dotycząca zamiaru przekształcenia z dniem 31 sierpnia 2023 roku Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sitnicy o strukturze klas I-VIII wraz z oddziałem przedszkolnym w szkołę podstawową o strukturze klas I-III wraz z oddziałem przedszkolnym (druk 10).

 

Od początku wszyscy czuli wielkie napięcie. To nie była łatwa sytuacja, a dyskusja zapowiadała się na niezwykle burzliwą. 

Tak też było.

Wszystko przez to, że Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała budżet gminy Biecz oraz jego Wieloletnią Prognozę Finansową. To zaś powodowało, że w przypadku braku przekształceń w w/w placówkach, gminę Biecz mogły czekać bardzo poważne problemy, m.in. brak możliwości rozpoczęcia jakichkolwiek nowych inwestycji.
 

Szkoły w gminie Biecz – stan aktualny

Trudną rozmowę rozpoczął burmistrz, Mirosław Wędrychowicz. W pierwszych słowach podsumował aktualną sytuację edukacji w gminie Biecz:

Obecnie na terenie naszej gminy funkcjonuje 11 jednostek oświatowych. Dla 10 z nich organem prowadzącym jest gmina Biecz. Natomiast jedna szkoła, w Bugaju, prowadzona jest przez fundację, która nazywa się Bliżej Dziecka.

7 szkół prowadzonych przez gminę należy zaliczyć do kategorii szkół małych.

Dalej wymieniał szkoły i krótko je charakteryzował:

  • szkoła w Racławicach ma 51 uczniów
  • szkoła w Sitnicy – 51 uczniów
  • zespół szkolno-przedszkolny w Korczynie – 42 uczniów
  • szkoła w Grudnej Kępskiej – 18 uczniów (klasy I-III)
  • szkoła w Binarowej – 110 uczniów
  • szkoła w Strzeszynie – 119 uczniów
  • szkoła w Rożnowicach – 117 uczniów
  • szkoła w Bugaju – 7 uczniów.

 

Wszystkie te szkoły otrzymują dotacje dla ucznia.

Trzy szkoły w gminie Biecz mają mniej niż 300 uczniów, ale jako ośmioklasowe, kwalifikują się już jako szkoły średniej wielkości. Największy jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy.

Następnie burmistrz zaprezentował średnią liczbę uczniów na jeden oddział. Liczby te były niskie, a to, jak wyjaśniał burmistrz, wskazywało, jak wysokim priorytetem była edukacja. Niestety, jak wyjaśniał:

Inwestowaliśmy w szkoły. Inwestowaliśmy w człowieka.

Przyszedł kres. 

Przyszedł moment, w którym musimy [to] zracjonalizować i dostosować się do realiów tego trudnego świata dzisiaj.


Opis sytuacji i perspektywy funkcjonowania tych trzech szkół w przyszłości rozpoczęły dane demograficzne. Ile dzieci rodzi się w ciągu roku w obwodzie danej szkoły? Dla Racławic podano liczbę 7-8 dzieci rocznie, które w przyszłości mogłyby stać się uczniami tej placówki. 

To są bardzo trudne liczby – podsumował burmistrz Wędrychowicz


Klasa pierwsza w roku szkolnym 2023/2024 liczyłaby najprawdopodobniej czterech uczniów, klasa druga dziewięciu, klasa trzecia, czterech. Jednocześnie, jak wskazują dane, mniej więcej 30% dzieci urodzonych na terenie obwodu szkoły migruje i wybiera inną placówkę, niż ta w Racławicach. W przypadku przekształcenia szkoły Racławickiej, dzieci urodzone na tym terenie podlegałyby obwodowi szkoły w Rożnowicach. Trudno jednoznacznie interpretować wyniki uzyskiwane przez ósmoklasistów w egzaminach końcowych, ze względu na ich liczebność.

Przeniesienie ze szkoły w Racławicach do Rożnowic nie pogorszyłoby sytuacji uczniów w zakresie dostępnego im zaplecza. Konieczność dojazdu (około 2,2 km dalej) zostałaby przez gminę załagodzona organizacją darmowych dojazdów dla uczniów oraz gwarancja możliwości skorzystania e świetlicy. Wyjaśniono także możliwości związane z zagospodarowaniem zasobu nauczycieli i osób pomagających do tej pory w obsłudze szkoły.

Uczniowie ze szkoły w Sitnicy zostaliby także przeniesieni do Rożnowic. Statystyki demograficzne z obwodu szkoły w Sitnicy były podobne do danych z Racławic, co miałoby skutkować liczebnością uczniów w oddziale na poziomie ok 6-7 osób na oddział. Perspektywa trwania szkoły byłaby więc podobna do sytuacji obecnej.

Uczniom trzeciej szkoły z Korczyny proponowanymi szkołami, do których mogliby się przenieść, są szkoła podstawowa numer 1 i numer 2 w Bieczu oraz zespół szkolno-przedszkolny w Korczynie. Także w tym przypadku kluczowe byłyby dane demograficzne. Gdyby szkoła została przekształcona, prawdopodobnie w klasie I szkoły podstawowej trafiłoby dwoje dzieci, w drugiej klasie nie byłoby nikogo (nie był prowadzony nabór), a w klasie trzeciej byłoby trzech uczniów. Także tu okazuje się, że bardzo wiele (ok 60% urodzonych w Korczynie) wybiera szkołę poza obwodem swojej szkoły.
 

Dyskusja pełna emocji, żalu, ale i zrozumienia

Jedna z kluczowych informacji, która pojawiła się w podsumowaniu działania każdej ze szkół dotyczyła finansów. Mówiąc krótko: rachunki wydatków i subwencji nie bilansowały się. Nakłady znacząco przewyższały uzyskiwane subwencję na realizację zadania własnego, polegającego na prowadzeniu szkół.

Po nakreśleniu sytuacji w trzech wskazanych szkołach głos zabrała pani Renata Gołębiowska, dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych w Bieczu. Mówiła o wieloletniej pracy, uporze, ciężkiej pracy i tym, jak niezwykłe przeciwności losu przychodziło pokonać na drodze do stworzenia szkoły w Korczynie. Czy warto było? 

Mówi krótko:

Nie żałuję ani jednego dnia, ani jednej godziny, ani jednej minuty.

 

Emocjonalne wystąpienie opisywało dorobek społeczny i znaczenie, jakie miało budowanie szkoły dla najmłodszych. Prosiła o pamięć o korzeniach tej placówki i tym, jak wiele wysiłku wiązało się z utworzeniem, a następnie rozwinięciem tej placówki. Obecna sytuacja wzbudziła niezwykłe emocje, wzruszenie, ale wydawała się być też pełna żalu, niezrozumienia dla sytuacji, z którą teraz przyszło się zmagać m.in. szkole w Korczynie.

Kluczowe było stwierdzenie, które padło chwilę później: nie chcemy podejmować tych uchwał, ale jesteśmy do tego zobowiązani. Nie likwidujemy szkół, chcemy je przekształcić. Być może uda się przeczekać ten trudny okres. Gdyby nie trudna sytuacja finansowa gminy, być może tego tematu by nie było.

Następnie rozpoczęły się wystąpienia osób, które chciały wyrazić swoją opinię w tej kwestii.

Mówiono m.in. o nieubłaganej ekonomii, obawach o to, jak dzieci przeniesione do nowych szkół poradzą sobie w nowym środowisku, czasem przerzucone tam w środku cyklu nauczania. Emocje były ogromne i niezwykle trudne do okiełznania. Dotyczyły nieubłaganej demografii, ale także podkreślano, że inwestycje z ostatnich lat (m.in. termomodernizacja budynków) są dowodem na to, że zachowanie szkół wiejskich leżało i nadal leży na sercu samorządowców. 

Omawiane przekształcenie miało być więc tym, co w obecnej sytuacji może być uczynione jako najlepsze i potencjalnie najkorzystniejsze dla społeczności lokalnej.

Wyjaśniano z detalami także kwestie personalne (etaty).

Wystąpił m.in. pan Lucjan Furmanek, mówiąc o pewnym niedowierzaniu i trudnej sytuacji w Korczynie. Wspominał budowę szkoły i determinację w pracy nad rozwojem edukacji w Korczynie. Proponowaną zmianę opisał jako swoiste zaskoczenie, które, jak podkreślił, nie było połączone z szeroką kampanią informacyjną, której w jego ocenie brakło. 

Tu jednak pojawiła się odpowiedź prowadzącego obrady, który wyjaśniał faktyczne znaczenie podjęcia uchwał i zainicjowania pewnego procesu, który dopełni się dopiero za jakiś czas:

(...) nie mając tej delegacji uchwałowej, burmistrz Biecza nie ma możliwości wszczęcia jakiegokolwiek postępowania (...) jeśli uchwała ta zostanie podjęta, [Rada da mu taką możliwość]. Zaczną się konsultacje z mieszkańcami, mieszkańcy zostaną poinformowani, związki zawodowe zostaną poinformowane, zostanie poinformowany Kurator Oświaty i każdy będzie mógł się w tej kwestii wypowiedzieć (...)

 

Sytuacja nie jest więc przesądzona, a podjęcie uchwał zostało przedstawione jako otwarcie intensywnej dyskusji nad problemem i dostępnymi w tych okolicznościach możliwościami działania. Nie wykluczono możliwości wprowadzenia korekty do którejś z uchwał dotyczących wskazanych wyżej szkół. 

Ostateczna uchwała ma bowiem dopiero zostać podjęta (uchwały podjęte w czasie sesji 31 stycznia nie zamykają sprawy). Na różne analizy i rozpatrywanie alternatywnych scenariuszy będzie jeszcze miesiąc. Chociaż zmiana jest nieuchronna, forma, w jakiej zostanie ona zrealizowana pozostawia pewne opcje do rozważenia.

Pan Lucjan Furmanek, przyznał, że bardzo przeżywa obecną sytuację i rozumie ciężar decyzji podejmowanej właśnie przez Radnych. Jednocześnie wyraził poparcie dla działania burmistrza i Rady w tej sprawie. Proponowaną zmianę widział jako:

śmierć szkoły.

 

Obowiązek rządzących widział zaś jako orkę na ugorze, wskazując, że problem jest poważny, ale w jego ocenie brakło czasu na próbę wypracowania alternatywnych rozwiązań. Wyraził jednak głębokie zrozumienie dla całej sytuacji.

 

Wypowiedzieli się także przedstawiciele Rodziców i mieszkańcy

W wypowiedziach pojawiały się liczne troski wyrażane m.in. w kontekście bezpieczeństwa dzieci, czasu ich pobytu w placówkach po przeniesieniu. Problematyczne mogły być także dojazdy. Bardzo mocno wybrzmiał akcent związany ze społecznym zaangażowaniem w budowanie szkół w regionie. 

Tuż przed głosowaniem przypomniano, że podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia trzech szkół pozostaje kwestią pozostającą w sumieniu radnych. Wszyscy mieli jednak świadomość tego, że decydują nad sprawą, która powracała przez wiele lat, a nad decyzją wisiała negatywna decyzja Wojewódzkiej Izby Obrachunkowej, które negatywnie zaopiniowała finanse gminy Biecz. 

Wskazano jednak, że niepodjęcie przedmiotowych uchwał spowoduje, że gmina będzie miała poważny problem. Ograniczenia będą nieuchronne: wprowadzony wtedy program naprawczy zasadniczo mógłby w takiej sytuacji zablokować jakiekolwiek przyszłe inwestycje gminy.

To nie było łatwe głosowanie. Ostatecznie jednak wszystkie uchwały zostały podjęte:

  • ws. szkoły w Korczynie (10 głosów ZA, 5 przeciw)
  • ws. szkoły w Racławicach (10 głosów ZA, 5 przeciw)
  • ws. szkoły w Sitnicy (9 głosów ZA, 5 przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu).

 

Nie było braw, nie było uśmiechu, ale poczucie spełnienia trudnego obowiązku.

Teraz burmistrz Biecza będzie mógł procedować dalej sprawę przekształcenia, która oznacza dla wielu uczniów konieczność przygotowania się do rychłej zmiany szkoły.

Całą sesję Rady Miasta Biecz, w czasie której odbyła się szeroka debata na temat wspomnianych szkół, stanu szkolnictwa i finansów gminy możecie wysłuchać TUTAJ

Początek dyskusji nad wskazanymi wyżej trzema uchwałami w 12 minucie nagrania.

 

Źródło info: UM w Bieczu

Napisz komentarz
Komentarze
Gienia 21.02.2023 10:57
Ponad 1600 mieszkańców gminy jest zakładnikami 3 mikro szkół z art. wynika , że dalsze utrzymanie tych szkół wiąże się z bardzo poważnymi problemami finansowymi Gminy, brakiem możliwości rozpoczęcia jakichkolwiek inwestycji hmmm po co inwestować w drogi, kanalizacje w cokolwiek wydajmy całą kasę, którą mamy plus zaciągajmy kolejne kredyty, żeby przykładowo utrzymać SP w Korczynie w której aktualnie uczy się 42 dzieci a od września ich niewiele ponad 30 czyli cała szkoła mieści sie w jednej klasie. przecież w takiej szkole trzeba opłacać gaz, prąd inne koszty utrzymania budynku, wynagrodzenie dla kadry pedagogicznej, personelu pomocniczego. Przecież te dzieci można bez problemu dowozić do pobliskich szkół. drogie krzyczące mamy z Korczyny większość mam z Korczyny już od dawna nie jest zainteresowana posyłaniem dzieci bo gdyby była to SP w Korczynie liczyłaby około 100 dzieci i nie byłoby tematu likwidacji. Dałyście się nakręcić i wykorzystać gronu pedagogicznemu z Korczyny i krzyczycie. Myślicie, że im zależ na waszych dzieciach? Im zależy na etatach dla siebie. Proszę sobie dla przykładu sprawdzić oświadczenie majątkowe Dyrektorki sp Korczyna ponad 107 000 rocznie za uczenie kilku dzieci czytania i pisania. Kogo stać na utrzymanie takich szkół? Będącą w trudnej sytuacji finansowej gminę Biecz? Zastanówmy się drodzy mieszkańcy kogo wybieramy na gospodarzy zwłaszcza nad tą piątką radnych która głosowała przeciwko likwidacji to są gospodarze ? Czy dobry gospodarz to taki tak prowadzi gospodarstwo, że ciągnie je na dno? Jestem przekonany , że gdyby w sprawie wypowiedzieli się mieszkańcy Gminy to zdecydowana większość byłaby za likwidacją. Od negatywnej opinii kuratora można się odwołać do ministra edukacji gdyby ten wydał negatywną opinię można się odwołać do WSA których orzecznictwo idzie w kierunku, że kurator oświaty nie może podważać przesłanki ekonomicznej czy demograficznej jako powodu likwidacji szkoły. biecz.

jozek 16.02.2023 19:41
Jutro nadzwyczajna sesja dotyczaca budżetu i zmian w nim - czyli przyszło weto z kuratorium, a to początek atrakcji wywołanych próbami likwidacji szkół. Oj nawarzyli piw...

jozek 15.02.2023 19:57
ta gmina sie zara rozleci- doslownie exodus do innych...... jak mozna niszczyc małych - bo malo glosow tam?

jozek 15.02.2023 19:57
ta gmina sie zara rozleci- doslownie exodus do innych...... jak mozna niszczyc małych - bo malo glosow tam?

Zainteresowany 10.02.2023 11:46
Bardzo chętnie zobaczyłbym komisarza w tej gminie, może w końcu udałoby się zredukować ilość personelu, który pije kawę i jest mocno zapracowany. Niegospodarność, w tej gminie sięga zenitu, nowe etaty itp. Problem małych szkół jest jeden – brak rejonizacji w przyjmowaniu nowych uczniów do szkół, a efekt jest taki, że w faworyzowanych szkołach są klasy trzydziestoosobowe. Idąc dalej może gmina ma już jakiś konkrety plan co do zagospodarowania budynków po likwidowanych szkołach?

adam 05.02.2023 17:41
Zenujace ze za podniesli reke nauczyciele-radni

Janosik 11.02.2023 10:43
Najbardziej byli "za" dokopaniem "małym szkołom" Ci, co bronili interesów tych, co przekraczają koszty w "dużych" szkołach - ze swoich rodzin i kolesiów. Szkoły kosztują Gminę - a w takim razie, czy dzieci z małych miejscowości nie są dziećmi z tej Gminy, z parafii w tej Gminie. Gdzie chrześcijańska miłość bliźniego, dzielnie się ze współbraćmi zbytkiem i przepychem. Ile Gmina Biecz dokłada do dużych szkół, czy nie więcej niż kosztuje utrzymanie tych małych?

Jan 05.02.2023 05:25
Wina leży po stronie rodzin z Korczyny którzy już od dawna posyłali dzieci do szkół w Libuszy czy Biecza wydaję się im że będą kimś bo ich dzieci będą się uczyć w mieście,a prawda jest taka że te dzieci czują się trediwate w tych szkołach a mówi się że roznoszą wszy.

Malomiasteczkowy 04.02.2023 06:13
Tak będzie coraz częściej gdyż koszty życia są sztucznie.podnoszne inflacja więc dzieci nie będzie przybywać. Nie ma tu winy ludzi że ich nie stać na wychowanie. Chyba czas pójść po rozm do głowy i przestać wspierać bandę jarka

... 03.02.2023 22:13
Najlepiej to wogole uciekać z tej gminy gdziekolwiek byle nie w Bieczu bo tylko tutaj takie problemy faktycznie trzeba migrować stąd......

sroka 03.02.2023 21:47
Tak małe szkoły juz dawno powinny byc zlikwidowane.

Jan 05.02.2023 05:21
To byś nie umiał pisać 🤣

Demograf z Abwehry 03.02.2023 13:58
Nie ma dzieci, nie będzie szkół. Bez pytajnika, szanowana redakcjo. Nie wiem dlaczego, to oczywiste stwierdzenie jest w Polsce przyjmowane z niedowierzaniem, zaskoczeniem, powątpiewaniem.

ja 03.02.2023 13:34
CZARNEK chętnie kupi budynki

Jan Bez Ziemi 03.02.2023 14:00
Módl się, żeby je chciał, bo jak się nie znajdzie chętny, to ci co je budowali albo remontowali za miliony, jeszcze zobaczą jak je równają z ziemią.

2137 03.02.2023 16:02
o ile zdąży przed Obajtkiem

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaDzień Dziecka w Minizoo Zdynia - 2 czerwca 2024r.
Reklama
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”