Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Nie żyje prof. Marian Stępień

Podziel się
Oceń

W wieku 94 lat zmarł profesor Marian Stępień, znawca literatury, krytyk, eseista, publicysta, przez lata związany ze środowiskiem akademickim jako pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.
nie żyje prof. Marian Stępień
Ceniony znawca literatury polskiej zmarł w wieku 94 lat.

Autor: MBP Gorlice/ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Profesor zwyczajny dr hab. Marian Stępień urodził się 30 lipca 1929 roku w Sławsku (woj. lwowskie). 

Edukację kontynuował w Gorlicach, gdzie w 1942 roku ukończył Szkołę Powszechną, sześć lat później Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach. Edukację kontynuował na studiach podjętych na kierunku filologia polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tytuł profesora nauk humanistycznych uzyskał w 1976 roku, a od 1984 był profesorem zwyczajnym. 

Pracował jako członek Komitetu Nauki o Literaturze PAN.

Był autorem artykułów naukowych, szkiców literackich a także publikacji książkowych wydawanych w kraju i zagranicą. Z wykładami jeździł po całym świecie, odwiedzając m.in. USA, Meksyk, Niemcy, Izrael. Prof. Stępień był stypendystą fundacji Fulbrighta i fundacji Kościuszkowskiej. Pracował też jako redaktor naukowy „Rocznika Komisji Historycznoliterackiej” PAN, był też redaktorem naczelnym „Zdania” i współredaktorem „Tekstów”. 

Członek założyciel Stowarzyszenia Twórców i Działaczy Kultury „Kuźnica”. Laureat wielu prestiżowych nagród naukowych i społecznych, odznaczony wysokimi orderami państwowymi. W czerwcu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się jego najnowsza publikacja pt. „Jarosław Iwaszkiewicz mniej znany”.

 

Jak wspomina gorlicka Miejska Biblioteka Publiczna:

Był ukochanym uczniem pierwszego dyrektora i patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach — Stanisława Gabryela. Zaszczycił nas swoją obecnością na obchodach jubileuszu 70-lecia powstania i działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach w maju 2018 roku.

 

Jego głos utrwalono w nagraniach z cyklu „Świadkowie lokalnej historii”. Opowiadał o swoim życiu w Gorlicach, w szczególności o czasach niemieckiej okupacji miasta. Wzbogacił też zasoby biblioteki związane ze wspomnieniami o Stanisławie Gabryelu.

Gorlicka MBP podkreśla we wspomnieniu Zmarłego:

Pozostanie w naszej pamięci jako Osoba o szerokich horyzontach, rozległej wiedzy i erudycji. Wybitny humanista, uosobienie nadzwyczajnej dobroci i pogody ducha. Zawsze żywo zainteresowany działaniami MBP w Gorlicach. To on był inicjatorem nadania Gorlickiej Książnicy imienia Stanisława Gabryela.

 

Źródło info i foto: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach
 

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12