Smaki wigilijnego stołu na Pogórzu – co poza barszczem?
Wigilijna wieczerza w regionie gorlickim ma swój jasno rozpoznawalny zestaw dań. Obok potraw znanych w całej Polsce pojawia się kisełycia – postny żur na zakwasie owsianym, podawany często z ziemniakami. Kwaśna baza z owsa przez dekady stanowiła oś postnego jadłospisu w wielu łemkowskich domach. Popularne są też gołąbki z farszem z tartych, surowych ziemniaków i kaszy gryczanej, pierogi z kapustą i grzybami z Beskidu Niskiego oraz gęsta zupa grzybowa z kaszą jęczmienną. Na deser podaje się pampuchy (parowańce) – bułki drożdżowe gotowane na parze i kompot z suszonych owoców. W przestrzeni publicznej w grudniu widoczna jest obecność lokalnych smaków: w ofercie stoisk dopuszczone są wyroby regionalne i świąteczne, co sprzyja obecności potraw znanych z domowych stołów.

Pasterka w Gorlicach i drewnianych kościołach UNESCO
Pasterka pozostaje kulminacją wigilijnego wieczoru. Wierni gromadzą się o północy w świątyniach całego powiatu: od Bazyliki Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach po mniejsze kościoły i cerkwie. Szczególne miejsce zajmuje kościół pw. św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej, wpisany w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa w grupie „Drewniane kościoły południowej Małopolski”. W okolicznych parafiach w okresie świątecznym pojawiają się także inicjatywy przyciągające rodziny, jak żywa szopka u oo. Franciszkanów w Gorlicach opisywana w relacjach lokalnych mediów. Aktualne godziny Pasterek parafie publikują w tygodniowych ogłoszeniach w grudniu 2025 r.
Turoń, Herod i Śmierć – kim są postaci w grupach kolędniczych?
Po świętach w miejscowościach powiatu pojawiają się tradycyjne grupy kolędnicze. To wędrowne przedstawienia z krótkimi scenkami i muzyką, w których centralne role grają Turoń z kłapiącym pyskiem, Herod, Diabeł, Anioł i Śmierć z kosą. Rytualna „śmierć” i „zmartwychwstanie” Turonia, odgrywane podczas wizyty u gospodarzy, mają symbolicznie zabezpieczać urodzaj w nowym roku. Kolędnicy poruszają się od domu do domu, często z akordeonem lub skrzypcami, a gospodarze odwdzięczają się poczęstunkiem lub datkiem. Szczegóły tras i terminów publikowane są lokalnie tuż przed świętami w serwisach parafialnych i ośrodkach kultury.
Jak przygotować dziecko na świąteczne uroczystości?
Święta to rodzinne spotkania, jasełka i dłuższe nabożeństwa. Strój dziecka powinien oddawać rangę wydarzenia i pozwalać swobodnie się poruszać. Pomaga plan oparty na warstwowym ubiorze, bo grudniowa aura w Beskidzie Niskim bywa zmienna. Praktyczny zestaw na wyjścia: sukienka lub koszula, grubsze rajstopy lub spodnie, sweter, płaszcz albo pikowana kurtka, czapka i rękawiczki. Przy kompletowaniu garderoby przydaje się gotowe rozwiązanie, np. sukienka świąteczna dla dziewczynki od DivotiKids, którą można zestawić z rajstopami o wyższej gramaturze i ciepłym okryciem.

Jarmarki i koncerty, czyli kalendarz adwentowy w regionie
Grudniowe wydarzenia wprowadzają mieszkańców i gości w świąteczny nastrój. Centralnym punktem jest miejski jarmark na Rynku w Gorlicach. XI Gorlicki Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się 20–21 grudnia 2025 r. Organizator przewiduje kolędowanie, warsztaty ozdób, „Gorlicką Wigilię”, dużą choinkę, żywą szopkę oraz spotkania ze św. Mikołajem. Godziny otwarcia: 10:00–17:00. Zgłoszenia wystawców do 2.12.2025; regulamin i karta zgłoszenia na stronie miasta. W programie jarmarku standardowo mieszczą się stoiska z rękodziełem, pieczywem obrzędowym, miodami z pasiek Pogórza i wyrobami Kół Gospodyń Wiejskich. Równolegle w Bieczu i okolicznych miejscowościach planowane są koncerty kolęd w przestrzeniach sakralnych, m.in. w Kolegiacie Bożego Ciała, oraz szkolne i przedszkolne kiermasze, które pozwalają nabyć lokalne produkty od twórców.
Uwaga organizacyjna 2025 r.: w ogłoszeniach miejskich i parafialnych przewidziano, że w ofercie stoisk dopuszczone są wyroby regionalne i świąteczne; listy konkretnych dań nie są publikowane z wyprzedzeniem. Bieżące aktualizacje jarmarku i godzin nabożeństw pojawiają się w zakładkach „Ogłoszenia” na stronach parafii oraz w komunikatach miejskich.
Artykuł sponsorowany







![To oni napisali najpiękniejsze „Listy do Sąsiada”. Poznajcie laureatów [FOTO] Zdjęcie przedstawia uczestników konkursu i urzędników](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-nagrody-w-konkursie-list-do-sasiada-wreczone-poznalismy-laureatow-z-gorlickich-szkol-foto-1770118007.jpg)


![Przerwa w dostawie wody w Gorlicach [AKTUALIZACJA] Zdjęcie przedstawia kran z wodą](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-przerwa-w-dostawie-wody-w-gorlicach-1770105180.jpg)
![Co? Gdzie? Halo! Ferie, bal oraz warsztaty teatralne w Bieczu [WTOREK, 3 lutego 2026] zdjęcie przedstawia dzieci na scenie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-ferie-bal-oraz-warsztaty-teatralne-w-bieczu-wtorek-3-lutego-2026-1770072077.jpg)


![Ewa Wachowicz. Kobieta instytucja. Co wiesz o ambasadorce naszego regionu? [QUIZ] Zdjęcie przedstawia kobietę z kwiatami](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-znasz-gorlickie-watki-z-zycia-ewy-wachowicz-rozwiaz-quiz-i-sprawdz-swoja-wiedze-1770028421.jpg)


![Mój przyjaciel Masaj w Gorlicach. Elżbieta Wiejaczka o życiu w tanzańskiej wiosce [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia kobietę z czerwonymi koralami i mikrofonem przy ustach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-moj-przyjaciel-masaj-w-gorlicach-elzbieta-wiejaczka-o-zyciu-w-tanzanskiej-wiosce-foto-1769200543.jpg)
![Rozpoczął się 34. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [PROGRAM] zdjęcie przedstawia dwóch chłopaków na ulicy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-rozpoczal-sie-34-final-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy-program-1769336771.jpg)







![Rodzina apeluje o pomoc. Zaginął mieszkaniec Nowego Sącza [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia zaginionego mężczyzne](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-rodzina-apeluje-o-pomoc-zaginal-mieszkaniec-nowego-sacza-aktualizacja-1769027778.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze