Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama BRICOMARCHE- JUŻ OTWARTE! - Gorlice, ul. Chopina 20
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

W lipcu utonęło już 50 osób. Jak uniknąć tragedii?

Podziel się
Oceń

Niemal co czwarta osoba, która utonęła w 2022 była pod wpływem alkoholu. Policjanci przypominają, że to bardzo zły towarzysz wakacji i z pięknego, letniego wypoczynku, może zrobić tragedię.
ludzie stojący na pomoście i plaży nad zalewem klimkówka
Wypoczywający nad Zalewem Klimkówka w powiecie gorlickim

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Jak czytamy w oficjalnych statystykach policji, w lipcu 2023 utonęło już 50 osób (wstępne dane od 1 do 17 lipca). W czerwcu 2023 roku było to 47 osób. 

Jak dodają policjanci, uwzględniając okres samych wakacji:

Od początku wakacji, tj. od 24 czerwca do 13 lipca br. w Polsce utonęło już 47 osób. Co prawda jest to mniej utonięć niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 64, ale każe utonięcie to ogromna tragedia. 

 

Mundurowi przestrzegają przed spożywaniem alkoholu przed wejściem do wody, ponieważ jak podają dalej:

Spośród 47 osób, które utonęły, niestety aż 11 z nich przed zdarzeniem spożywało alkohol (ponad 23% osób, które utonęły). 

 

W ubiegłym (2022) roku pośród 419 osób, które utonęły, niemal co czwarta (107 osób) przed wejściem do wody spożywała alkohol. Dlaczego tak często alkohol staje się przyczyną tragedii nad wodą? Wynika to z mechanizmu jego działania, który z jednej strony wpływa na naszą percepcję (upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej, opóźnienie czasu reakcji, osłabienie organizmu a jednocześnie wywołanie wrażenia, że jesteśmy silni i możemy więcej, alkohol może też istotnie zaburzać naszą orientację w przestrzeni). 

Poczucie możności i brawura, która często towarzyszy osobom, które piły wcześniej alkohol to czynniki, które mogą łatwo doprowadzić do tragedii. Stąd też nieustannie powtarzana przestroga, by po spożyciu alkoholu najpierw wytrzeźwieć, a potem korzystać z dobrodziejstw zbiornika wodnego.

Dotyczy to także możliwości prowadzenia różnych obiektów pływających.

O problemach, które mogą spotkać niefrasobliwych kierowców rowerków wodnych pisaliśmy niedawno >>>Klimkówka. Pierwsi pijani „rowerzyści” zgarnięci z wód zalewu


Jak wyjaśniają policjanci, na podstawie art. 35 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych mają oni prawo nakładać grzywny osobom, które po użyciu alkoholu prowadzą obiekty pływających (np. kajaki, żaglówki, rowerki wodne). Za prowadzenie pojazdów mechanicznych(posiadające poruszające je silnik) w ruchu wodnym kara może być zdecydowanie wyższa: 

  • w stanie w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2 500 złotych (art. 87 kodeksu wykroczeń);
  • w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a kodeksu karnego).

 

Policjanci czuwają i nieustannie zachęcają do odpowiedzialnego korzystania z wakacyjnego wypoczynku. W naszym regionie nie brakuje miejsc, w których można połączyć rekreację i odpoczynek.

Z możliwości tej korzystają także mundurowi, wyruszając na rowerowe patrole po naszej okolicy. 

Są na wyciągnięcie ręki i z pewnością pomogą >>>Policyjne patrole rowerowe – bezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki

 

Wypoczywający nad zalewem Klimkówka mogą zaś szybko uzyskać pomoc od sił policyjnych, które stacjonują właśnie tam w okresie wakacyjnym >>>Sezonowy Posterunek Policji nad zalewem Klimkówka oficjalnie otwarty

 

Jeśli policjantów akurat nie będzie w pobliżu, a Wy zauważycie niebezpieczną sytuację, natychmiast wzywajcie pomoc dzwoniąc:

  • 112 numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM. 
  • 601 100 100 – numer alarmowy koordynacji ratownictwa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

 

 Źródło info: Biuro Prewencji KGP, policja.pl

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12