Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Komplet publiczności gorlickiego Rynku oklaskiwał Pogórzan i ich przyjaciół [FOTO]

Podziel się
Oceń

Wczoraj (25 sierpnia) odbył się pierwszy z koncertów w ramach festiwalowego weekendu będącego muzycznym zakończeniem wakacji. Na scenie zebrały się zespoły regionalne, by podzielić się z widzami kawałkiem lokalnej tradycji i dziedzictwa. Wszystko to w ramach Festiwalu „Pogórzanie i przyjaciele – siła tradycji” zorganizowanego przez Gorlickie Centrum Kultury i Urząd Miasta Gorlice.
artyści zespołu regionalnego Osławiany z Mokrego podczas Koncertu Pogórzanie i przyjaciele - siła tradycji
Festiwal „Pogórzanie i przyjaciele – siła tradycji”. Gorlice, 25 sierpnia 2023

Autor: halogorlice.info ©

 

Na Festiwal zapraszaliśmy Was w artykule:

 

W ciepłe światło zachodzącego słońca wplatały się wzory folklorystycznych strojów, tworząc malowniczą opowieść o ludowej kulturze. To piękne i niezwykłe widowisko, w jednym momencie przeniosło nas w czasie i przestrzeni, ukazując piękno i bogactwo tradycji ludowych naszego regionu.

Występy trzech zespołów regionalnych z Podegrodzia, Mokrego oraz Gorlic stanowiły wyjątkową okazję do zgłębienia tajemnic lokalnych kultur. Można się było przekonać, że każdy region, mimo że tak nieodległy ma swoje charakterystyczne i unikalne tańce, pieśni, a także instrumenty muzyczne, które odzwierciedlają historię, wierzenia oraz codzienne życie społeczności. Przyglądając się z bliska wykonaniom tych zespołów, mogliśmy lepiej zrozumieć korzenie i źródła inspiracji, z których czerpią artyści.

Na scenie pojawiały się tancerki, tancerze, śpiewacy i muzycy w tradycyjnych strojach, splatając w rytm muzyki skomplikowane układy wokalno-taneczne. Ich ruchy były pełne energii i ekspresji, oddające ducha i charakter naszego regionu. Wśród  licznie zebranej na gorlickim Rynku widowni, unosił się duch wspólnoty, a wszyscy obecni zostali wciągnięci w wir dźwięków i ruchów. To chwile, w których granice między przeszłością a teraźniejszością zlewają się w harmonijną całość.

Nie sposób nie zauważyć instrumentów, które towarzyszyły zespołom. Skrzypce, akordeony, kontrabasy, flety czy bębny – każde z nich ma swoje miejsce w tej wielobarwnej mozaice dźwięków. Melodie niosły ze sobą emocje i opowieści, których korzenie tkwią głęboko w lokalnej historii. W muzyce ludowej odnajdujemy echa minionych czasów, a także ducha ludności, która stworzyła te dźwięki wiele pokoleń temu.

Współcześnie występy zespołów regionalnych nie tylko przypominają nam o naszym dziedzictwie, ale także poszerzają nasze horyzonty. Kiedy oglądamy ich tańce i słuchamy muzyki, przenosimy się w rejony, które mogą być nam obce. To także szansa na odkrycie, jak wiele różnorodności kulturowej istnieje w naszej okolicy.

Wydaje się, że w dzisiejszym świecie, gdzie dominuje technologia i globalizacja, tradycje ludowe mogą zanikać w zapomnieniu. Jednak występy zespołów regionalnych przypominają nam, że kultura ludowa ma wciąż wiele do przekazania. To nasze dziedzictwo, które warto pielęgnować i doceniać, aby przekazać je kolejnym pokoleniom.

Podczas ponad trzygodzinnego występu mogliśmy podziwiać artystów z zespołów regionalnych z Podegrodzia, Osławiany z Mokrego oraz gospodarzy imprezy, zespołu Pogórzanie z Gorlic.

Koncertom towarzyszył jarmark wyrobów rękodzielniczych, kulinarnych oraz warsztaty plecenia figurek ze słomy, oraz malowania drewnianych łyżek.

Największą frajdę najmłodszym sprawiły kostki siana, które ułożone były w formie dekoracji przed sceną. Dzieci skutecznie rozmontowały misternie układaną konstrukcję i utworzyły nowy układ, skacząc i bawiąc się między labiryntem ze słomy.
 

Dziś zapraszamy na koncerty w ramach Festiwalu 4 Strony Karpat, które rozpoczną się o godz. 17. Szczegółowy plan znajdziecie poniżej:
 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486