Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Pamiętacie ten dzień?

Podziel się
Oceń

W ostatnią niedzielę (10 grudnia) w Gorlicach odbyły się obchody 42. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Polsce.
ludzie stojący na placu pokrytym śniegiem, za nimi ogrodzenie
Gorlickie obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Autor: UM w Gorlicach/Teodor Włosek

 

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego są okazją do refleksji nad przeszłością oraz znaczeniem tego wydarzenia dla historii Polski i walki o demokrację. Jest to moment, podczas którego oddaje się cześć ofiarom represji oraz przypomina o wartościach takich jak wolność, solidarność i prawa człowieka, które były zagrożone w tym trudnym okresie. 

Współcześnie obchody te mają również wymiar edukacyjny, przypominając młodszym pokoleniom o ważnych lekcjach z historii Polski.

Gorlickie obchody zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego, którą koncelebrował ks. dziekan Stanisław Ruszel. Po nabożeństwie uczestnicy udali się na Plac Kościelny, gdzie pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II delegacje złożyły wieńce.

W uroczystościach udział wzięli między innymi przedstawiciele i działacze gorlickiej Solidarności a także lokalnego samorządu Miasta Gorlice i Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

Stan wojenny w Polsce, ogłoszony w dniu 13 grudnia 1981 roku przez Radę Państwa na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, był bezprecedensowym wydarzeniem w historii Polski Ludowej i miał ogromny wpływ na dalszy rozwój wydarzeń politycznych w kraju. Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była odpowiedzią władz komunistycznych na rosnące napięcia społeczne i działalność opozycji, zwłaszcza niezależnego związku zawodowego „Solidarność”, który zdobył masowe poparcie i domagał się reform.

Wprowadzenie stanu wojennego oznaczało znaczące ograniczenie praw i wolności obywatelskich. Zawieszono działalność wszelkich organizacji niezależnych, w tym „Solidarności”, wprowadzono godzinę policyjną, ograniczono dostęp do mediów i cenzurowano przekazy informacyjne. Wojsko i milicja zostały użyte do stłumienia opozycji, co doprowadziło do aresztowań tysięcy osób, w tym liderów „Solidarności”, takich jak Lech Wałęsa.

Okres stanu wojennego charakteryzował się także represjami wobec obywateli, którzy próbowali przeciwstawiać się władzom. Wielu z nich było przetrzymywanych w internowaniach, gdzie często doświadczali złego traktowania. Pomimo oficjalnego zakończenia stanu wojennego w lipcu 1983 roku, jego skutki odczuwalne były przez wiele kolejnych lat.


A tak wyglądała inscenizacja wybuchu stanu wojennego w 2020 roku. Obejrzyjcie galerię zdjęć.
 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Fan 14.12.2023 14:22
Mery 3-maj się !.

?/? 12.12.2023 12:05
Do dziś nie rozliczono zbrodniarzy komunistycznych i ich solidarnościowych pomagierów. Myślę, że Nasza nowa organizacja, a w przyszłości nowa partia uczyni to z całą surowością. TYLKO WOLNA POLSKA

?/? 12.12.2023 12:01
Do dziś nie rozliczono zbrodniarzy komunistycznych i ich solidarościowych pomagierów.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12