Mimo, że liczba interwencji strażackich związanych z pożarami wyraźnie spadła w porównaniu do roku 2022, problem nadal się utrzymuje. Jak podaje bryg. Dariusz Surmacz z PSP w Gorlicach, w roku 2022 zarejestrowano 48 przypadków pożarów sadzy, natomiast w 2023 roku odnotowano ich 32.
Zima, choć malownicza, niesie ze sobą pewne zagrożenia, na które należy zwracać szczególną uwagę.
Zapalenie się samochodu w okresie zimowym może być spowodowane kilkoma czynnikami:
- Niewłaściwa eksploatacja pojazdu
Niskie temperatury mogą pogarszać stan techniczny pojazdu, szczególnie jeśli nie jest on regularnie serwisowany. - Problemy z instalacją elektryczną
Niedostateczna izolacja przewodów czy uszkodzenia akumulatora mogą prowadzić do zwarcia i pożaru. Niskie temperatury mogą znacząco wpłynąć na żywotność akumulatora. Przed zimą zaleca się sprawdzenie jego stanu i wymianę, jeśli to konieczne. Powinno się wymieniać akumulator co 3–5 lat, zwłaszcza gdy zauważysz problemy z rozruchem. - Nieostrożność przy ogrzewaniu postojowym
Systemy ogrzewania postojowego, jeśli nie są prawidłowo używane lub konserwowane, mogą być źródłem ognia. Jeśli samochód jest wyposażony w system ogrzewania postojowego, warto przed sezonem zimowym zlecić jego przegląd specjaliście. Uszkodzone elementy mogą być potencjalnym źródłem pożaru. - Układ zapłonowy
Zimą często dochodzi do problemów z układem zapłonowym. Kontrola świec zapłonowych i przewodów wysokiego napięcia może zapobiec poważnym problemom. - Instalacja elektryczna
Zimą należy zwrócić szczególną uwagę na stan instalacji elektrycznej pojazdu. Uszkodzone izolacje czy zwarcia mogą prowadzić do pożarów. - Paliwo i układ paliwowy
Zimą warto stosować paliwo wysokiej jakości, które jest mniej podatne na zamarzanie i inne problemy. Wycieki paliwa są jedną z najczęstszych przyczyn pożarów samochodów. Regularne kontrole przewodów paliwowych i połączeń mogą zapobiec takim zdarzeniom. - Wentylacja i system wydechowy
Upewnij się, że system wydechowy jest w dobrym stanie i nie ma żadnych przecieków, które mogłyby prowadzić do gromadzenia się gazów w kabinie.
Po omówieniu zagrożeń związanych z samozapłonami samochodów w zimie, skupmy się na innym ważnym problemie – sadzy w kominach. To również może być niebezpieczne, więc zobaczmy, co z tym zrobić.
Problem zatoru sadzy w kominach może prowadzić do pożarów kominowych i zwiększać ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Oto jak można temu zapobiegać.
- Profesjonalne czyszczenie
Zaleca się, aby co najmniej raz do roku kominy były czyszczone przez certyfikowanego kominiarza. To zapobiega gromadzeniu się sadzy i innych zanieczyszczeń. - Inspekcja stanu technicznego
Regularne sprawdzanie stanu kominów pozwala wykryć ewentualne uszkodzenia, pęknięcia czy problemy strukturalne. - Optymalizacja spalania w piecach
Używanie suchego, odpowiednio sezonowanego drewna lub wysokiej jakości pelletów zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się sadzy. - Dostosowanie temperatury spalania
Zbyt niska temperatura spalania może prowadzić do niekompletnego spalania i zwiększonej produkcji sadzy. Upewnij się, że piec działa z optymalną efektywnością. - Modernizacja i konserwacja systemów grzewczych
Wymiana starych pieców na nowoczesne piece są zaprojektowane tak, aby minimalizować produkcję sadzy i innych zanieczyszczeń. Rozważ wymianę starych urządzeń. - Regularna konserwacja pieców
Utrzymanie pieca w dobrym stanie technicznym jest kluczowe dla bezpiecznego i efektywnego spalania. - Edukacja i świadomość Informacje o bezpiecznym spalaniu
zrozumienie, jak prawidłowo użytkować system grzewczy, jest niezbędne do zapobiegania problemom z sadzą. - Detektory czadu i dymu
Montaż tych urządzeń może uratować życie, szczególnie w przypadku problemów z wentylacją.
Niedawno pisaliśmy o tym w artykule o czujkach dymu i czadu.
Na koniec, pamiętajmy, że zima wymaga od nas dodatkowej uwagi - zarówno przy samochodach, jak i w domu przy kominach. Regularne sprawdzanie i dbanie o te rzeczy pomoże nam bezpiecznie i spokojnie przejść przez zimowe miesiące. Bądźmy ostrożni i dbajmy o siebie i nasze otoczenie.








![Gorlice gotowe na Święto Niepodległości [FOTO] zdjęcie przedstawia budynek z biało czerwoną iluminacją](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-gotowe-na-swieto-niepodleglosci-foto-1762813443.jpg)
![Dzieci Glinika z brązowym medalem. Rośnie nam wspaniała drużyna [FOTO] Zdjęcie przedstawia młodych piłkarzy z medalami w asyście trenera i poseł na Sejm](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-dzieci-glinika-z-brazowym-medalem-rosnie-nam-wspaniala-druzyna-foto-1762777786.jpg)
![Racławice. Zaginął piesek Maks [FOTO] zdjęcie przedstawia zaginionego psa w miejscowości Racławice](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-raclawice-zaginal-piesek-maks-foto-1762790975.jpg)
![Paulina Mordarska z tytułem Mistrzyni Polski! [FOTO] zdjęcie przedstawia dziewczynę pokazującą medal, obok inna dziewczyna w kimono, i mężczyzna](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-paulina-mordarska-z-tytulem-mistrzyni-polski-foto-1762791408.jpg)

![Artur chce zdobyć najwyższy na świecie wulkan. Dla Nikoli Woźniak [FOTO] zdjęcie przedstawia górę pokrytą śniegiem, na pierwszym planie portrety osób](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-artur-chce-zdobyc-najwyzszy-na-swiecie-wulkan-dla-nikoli-wozniak-foto-1762774322.jpg)
![Co? Gdzie? Halo! Wieczornica Patriotyczna z okazji Święta Niepodległości [PONIEDZIAŁEK, 10 listopada 2025] zdjęcie przedstawia flagę Polski](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-wieczornica-patriotyczna-z-okazji-swieta-niepodleglosci-poniedzialek-10-listopada-1762627152.jpg)
![Zderzenie dwóch volkswagenów na Zawodziu. Akcja policji, 4 osoby zatrzymane [FOTO] Zdjęcie przedstawia dwa rozbite samochody, obok radiowóz policji](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zderzenie-dwoch-volkswagenow-na-zawodziu-1762156799.jpg)

![Święto krwiodawców - wielka gala PCK w Gorlicach [FOTO] zdjęcie przedstawia uśmiechniętą kobietę](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-swieto-krwiodawcow-wielka-gala-pck-w-gorlicach-foto-1762546462.jpg)
![Muzyczna podróż z Ignacym Krasickim w GCK [FOTO] zdjęcie przedstawia grupę młodzieży na scenie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-muzyczna-podroz-z-ignacym-krasickim-w-gck-foto-1762372132.jpg)




![O krok od tragedii. Mercedes uderzył w renaulta, na przejściu były dzieci [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia rozbite pojazdy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-o-krok-od-tragedii-dk28-calkowicie-zablokowana-aktualizacja-1761747317.jpg)
![Policja poszukuje 14-letniej Aleksandry Sroki [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia kolorowe zdjęcie dziewczynki, obok napis zaginiona](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-policja-poszukuje-14-letniej-aleksandry-sroki-aktualizacja-1762416966.jpg)
![Gorlice. Zderzenie hondy i audi. Kierujący uciekł z miejsca zdarzenia [FOTO] zdjęcie przedstawia kolizje hondy na ulicy Sienkiewicza](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-zderzenie-hondy-i-audi-kierujacy-uciekl-z-miejsca-zdarzenia-foto-1762669646.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze