Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Jak radzić sobie z falą upałów

Podziel się
Oceń

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej słupki na termometrach mogą sięgać nawet do 40 stopni Celsjusza. Warto przestrzegać podstawowych zasad zachowania podczas upałów, dzięki czemu unikniemy poważnych skutków odwodnienia.

 

Na ujemne skutki wysokiej temperatury szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze, chore na nadciśnienie, cukrzycę oraz te, mające problemy z sercem. Najwyższe temperatury występują w godzinach południowych i w najbliższych dniach mogą wynosić do 40 stopni Celsjusza. Próg upału występuje, gdy temperatura zaczyna przekraczać 30 stopni, natomiast o zagrożeniu dla życia możemy mówić przy 40 stopniach.

Niezależnie od naszego wieku i stanu zdrowia, w godzinach południowych powinniśmy za wszelką cenę unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne i pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Co robić, by uniknąć złego samopoczucia?



Opalanie zakazane

Eksponowanie ciała na działanie promieni słonecznych w godzinach południowych może być bardzo niebezpieczne. Z tego też względu należy wybrać raczej godziny przedpołudniowe lub popołudniowe, kiedy słońce nadal pięknie opala, ale nie zagraża naszemu zdrowiu. W przypadku nieodpowiedniego przygotowania się do opalania, ciało szybko ulega przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy więc stosować odpowiednie filtry, a czas przebywania na słońcu świadomie ograniczyć.

Chęć uzyskania pięknej opalenizny w krótkim czasie możemy przypłacić nie tylko przegrzaniem, poparzeniem czy udarem cieplnym. Bardzo prawdopodobne, że zbyt mocna opalenizna uzyskana w kilka godzin nie pozostanie z nami na długo i przez kolejne dni będziemy musieć delikatnie zdejmować łuszczące się płaty skóry.

Ciała nie odkrywamy, ale zasłaniamy!

Bardzo często wiele osób eksponuje swoje ciało w czasie największych upałów. Tymczasem, kluczem do odpowiedniego ochronienia się przed słońcem może być właśnie jego zasłonięcie (które praktykują bardzo często ludy zamieszkujące tereny pustynne!). Dlaczego więc nie bierzemy przykładu z osób, które z upałami zmagają się na codzień?

Nie należy mylić osłonięcia ciała z przegrzewaniem go: wybierajmy przewiewne, naturalne materiały. Nie bójmy się jednak bluzek typu mgieła z dłuższym rękawem ani długich spódnic. Panowie także powinni osłaniać tors. Dobrym rozwiązaniem mogą być nawet długie, zwiewne, lniane spodnie, które pozwolą zachować wygodę, ale i ochronią przed słońcem.

Przede wszystkim woda!

W ciągu dnia wskazane jest picie jak najwiekszej ilości wody, najlepiej niegazowanej. Dorosła osoba powinna wypić od około 2 do 3 litrów wody dziennie, a w czasie upałów nawet więcej. Pamietajmy też o tym, że małe dzieci tracą płyny bardzo szybko. Uzupełnianie ich nie powinno jednak być szybkie, ale rozłożone w czasie. Łyk wody raz na jakiś czas pozwoli najlepiej zadbać o nawodnienie organizmu, niż wypicie dużej ilości wody naraz.

Warto też jeść lekkostrawne posiłki, by nie obciążać organizmu.

Unikamy alkoholu, pod każdą postacią.

Niestety, nawet najwięksi miłośnicy piwa powinni (przynajmniej w duchu) przyznać, że piwo to także alkohol. Jego działanie w czasie największych upałów może być zaś bardzo negatywne. Wypłukiwanie mikroelementów i odwodnienie, któremu sprzyja alkohol, jest jednym z najczęstszych powodów zasłabnięć. Opalanie się przy symbolicznej puszce piwa może kończyć się tragicznym w skutkach zaśnięciem. Osłabienie wrażliwości na niektóre czynniki zewnętrzne, które wywołuje alkohol, może sprzyjać przegrzewaniu organizmu i poparzeniom.

Pływanie w zbiornikach wodnych, po spożyciu nawet małej dawki alkoholu, niejednokrotnie kończy się utonięciem. Czy warto więc świadomie ryzykować własnym życiem?

Zadbaj o chłód w pomieszczeniach

Ochłodzenie pomieszczeń w domu jest równie ważne. Przed snem, kiedy temperatura mocno się obniża, należy wywietrzyć wszystkie pokoje, by oddychać w nocy świeżym powietrzem. Pomieszczenia, które są najbardziej nasłonecznione możemy w ciągu dnia zamykać, zasłaniać rolety. W najbardziej upalne dni uchylenie okna może sprzyjać szybszemu nagrzaniu się pokojów niż pozostawienie ich zamkniętymi.

 



Jeśli przegrzanie stanie się faktem

Jeśli odczuwamy nasilające się skutki wysokiej temperatury, np. zawroty lub ból głowy, osłabienie i inne objawy powinniśmy jak najszybciej ochłodzić ciało. W tym celu należy udać się do zacienionego miejsca lub chłodnego pomieszczenia, napić się wody i jeśli to konieczne zrobić okład lub zimne kompresy. Warto poprosić o pomoc jakąkolwiek, nawet obcą osobę. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, może nam ona pomóc wezwać pomoc medyczną.



 

Źródło info: imgw.pl, dziennikzachodni.pl


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Ona ze zgrają pisu już otwierała posterunek policji w Uściu Gorlickim... No i co? No i qpa budynek stoi pusty!Data dodania komentarza: 14.07.2025, 20:30Źródło komentarza: Banica. Nowa remiza na mapie powiatu [FOTO]Autor komentarza: LTreść komentarza: Gdyby się znał na przepisach to by nie był pod wpływem alkoholu, nie wsiadałby by za kółko wiedząc, że może mu coś wyjść. I nie znał się na przepisach, ewidentnie wjechał za szybko w zakręt, na pewniaka, tak samo jak był taki pewny co do wezwania policji. Policjanci nie wiedzieli że jest to droga prywatna, tak samo jak wszyscy podczas tego zdarzenia. Więc kierowcę Forda uratowało tylko to, że kierująca pojazdem nie zatrzymała się z nieświadomości, że powinna, bo według głupiego Polskiego prawa taka droga nie musi być oznakowana. Pijany kierowca ma więcej praw niż uczciwy i trzeźwy. Jak już mamy dopisywać dopiszmy że był również świadek tego zdarzenia, który ewidentnie stwierdził że jest to wina kierującego Fordem, bo tam tak każdy wjeżdża w ten zakręt nie będąc nawet na swoim pasie.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 20:30Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholuAutor komentarza: SwiadekTreść komentarza: Przez godzine wmawiali kierowcy fordem ze to jego wina. Dobrze znał się na przepisach drogowych. Po przyjechaniu drugiej drogówki udowodnił ze ma rację. Dopiszcie ;)Data dodania komentarza: 14.07.2025, 18:27Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholuAutor komentarza: BieczankaTreść komentarza: Czy zdarzenie mogło mieć coś wspólnego z lokalnym festynem ?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 18:10Źródło komentarza: Racławice. Zwłoki mężczyzny znalezione w rzece [AKTUALIZACJA]
Reklama