Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Na ulicę Rydarowskiej karetka nie dojedzie

Podziel się
Oceń

Tylko dzieki zachowaniu zimnej krwi, mieszkańcowi naszego miasta udało się przekonać dyspoztora do wysłania karetki "w ciemno", na ulicę, któa w systemie nie istniała. A jak Wy zachowalibyście się, gdyby po podaniu lokalizacji zdarzenia okazuje się, że karetka nie może być wysłana?

 

Taka ulica nie istnieje

Kilka minut po godzinie 15:00, w minioną środę, pan Ryszard Szarowicz przejeżdżał jako jeden z wielu łącznikiem ul. hm. Rydarowskiej w Gorlicach. Zauważył człowieka, który leży na chodniku ciągącym się wzdłuż drogi. Człowiek słaniał się, kładł na ziemi, próbował podciągnąć się o własnych siłach, wspierając się o betonowy kosz na śmieci.

Wielu go mijało, nikt się nie zatrzymywał. Dopiero pan Ryszard zdecydował się zainteresować tym człowiekiem. Szybko zebrał podstawowy wywiad. Jak nam relacjonuje, człowiek odpowiadał na pytania logicznie, a wokół niego nie była wyczuwalna woń alkoholu. Jego zachowanie budziło jednak niepokój. Było duszno, gorąco, a pan Ryszard nie wiedział w jakim stanie jest naprawdę ten człowiek.

Zadzwonił więc pod numer 112, by wezwać pogotowie do dziwnie zachowującego się człowieka.



Tu przytacza przebieg rozmowy z dyspozytorem z Tarnowa, który odebrał zgłoszenie:

- Powiedziałem wyraźnie, że dzwonię z Gorlic i proszę karetkę na ulicę Rydarowskiej. Rozmawiająca ze mną osoba z dyspozytorni szybko orzekła, że taka ulica w mieście nie istnieje! - mówi pan Ryszard.

Jak z sytuacją poradziłaby sobie osoba, która wzywałaby w tym samym miejscu pomoc do osoby bliskiej, w nerwach, w obawie o życie ukochanego?

Z pewnością nie tak, jak zrobił to Pan Ryszard, który zachwując zimną krew starał się dalej prosto i jasno określić, w jakim miejscu znajduje się osoba potrzebująca pomocy:

- Najpierw próbowałem zasugerować pełną nazwę ulicy: harcmistrzni Rydarowskiej. Nie pomogło. Opisałem więc okolicę. Powiedziałem, jakie ulice łączy ta trasa, podałem punkty orientacyjne.
Chociaż dyspozytor nadal utrzymywał, że ulica o podanej przeze mnie nazwie nie istnieje, to po 2-3 minutowej rozmowie zdecydował się wysłać karetkę "w ciemno".- opisuje dalej pan Ryszard.

Już po kilku minutach w oddali pojawiła się gorlicka ekipa pogotowia. Z łatwością odnalazła porzebującego pomocy mężczyznę i pana Ryszarda, który pozostał na miejscu zdarzenia, kontrolując jednocześnie stan mężczyzny. Chociaż ostatecznie okazało się, że sytuacja nie zagrażała życiu człowieka, interwencja pana Rszarda obnażyła bardzo istotny problem zwiazany z dysponowaniem jednostek Ratownictwa Medycznego w teren.



Jak możliwa jest sytuacja, w której mapy dyspozytorni tarnowskiej są nieaktualne?

Telefonujemy do dyspozytorni, gdzie odpowiedzi udziela nam Pan Witold Duda, który pracuje jako kierownik Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej nr 2 w Tarnowie.

Zgłoszenie podobne do tego, zwiazanego z ulicą hm. Rydarowskiej nie zdarzają się często, ale czasem mają miejsce. Zazwyczaj zmiany w systemie dyspozytorni dokonywane są automatycznie, za pośrednictwem  Małopolskieo Urzędu Wojewódzkiego i innych instytucji odpowiedzialnych za przekazywanie informacji o zmianach nazw ulic, w tym Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Choć mapy są regularnie aktualizowane, to czasem właśnie dyspozytornia wnioskuje o naniesienie pewnych zmian na mapach.

W sytuacjach takich, jak zaistniała w Gorlicach, dyspozytor musi czasem zaufać rozmówcy i ekipie karetki, która powinna doskonale znać swój teren.

Jak jednak możliwe jest, że ulica hm. Rydarowskiej dopiero teraz została odkryta przez dyspozytornię tarnowską? 

Sprawdzamy ile czasu minęło od oficjalnego ogłoszenia nazwy naszego łącznika i poszukujemy informacji na temat procedu zgłaszania nowej nazwy. 30 października 2013 r, uchwałą nr 461/XXXVIII/2013, Rada Miasta Gorlice nadała ulicy miejskiej, odchodzącej od ronda stanowiącego skrzyżowanie ul. Kołłątaja z ul. Stawiska w kierunku północnym do ul. Janusza Korczaka, biegnącej po działkach Nr 2977, Nr 2978 i Nr 835/3 nazwę hm. Marii Rydarowskiej.

Fakt ten odnotowano w Dzienniku Urzędowym województwa Małopolskiego (21 listopada 2013, poz. 6842). Od 2 grudnia 2013 roku możliwy stał się przejazd nową trasą, która weszła na stałe do użytku mieszkańców (UM Gorlice). Przekazanie informacji nastąpiło więc w trybie standardowym dla podobnych sytuacji. Co ciekawe, w mapach dostępnych w sieci internetowej, ulica Rydarowskiej widoczna jest od dawna (podgląd Google street View przenosi nas do zdjęcia z placu budowy łącznika, jednak na mapie poglądowej widnieje aktualna nazwa i doskonale widzimy, gdzie biegnie ulica).

Trudno wskazać, dlaczego, po niemal 4 latach od otwarcia łącznika, mapy dyspozytorni nie zostały zaktualizowane.

Pan Witold Duda wskazuje, że sytuacje takie zdarzają się co jakiś czas. Choć oficjalnie do aktualizacji dochodzi za pośrednictwem krakowskich urzędów, to faktycznie, powiat tarnowski dba o to, by wszelkie zmiany pojawiały się w dyspozytorni jak najszybciej. Stąd też, poza wysłaniem zgłoszeń o zmianach, do odpowiednich komórek Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gminy i miasta z powiatu tarnowskiego wysyłają dodatkowe notatki bezpośrednio do dyspozytorni. Taka współpraca nie jest standardowym rozwiązaniem, ale jak pokazuje przykład przytoczony na początku, być może jest jedyną, efektywną metodą dbania o bezpieczeństwo mieszkańców.

Czy w takich okolicznościach wyobrażamy sobie możliwość przeniesienia dyspozytorni karetek do Krakowa? A może jest to kolejny argument za powrotem do starego systemu?



 foto:pixabay

 


Napisz komentarz

Komentarze

tralala 01.08.2017 12:07
"Zgłoszenie podobne do tego, zwiazanego z ulicą hm. Rydarowskiej nie zdarzają się często, ale czasem mają miejsce. "Takich zdarzeń nie powinno być wcale!!! I to jest wystarczający argument za przywróceniem starego systemu i za wytoczeniem sprawy o narażenie zdrowia i życia przez tych cymbałów na wojewódzkich stanowiskach. Gdzie są te wasze mityczne oszczędności?

buff 01.08.2017 06:03
porażka! miałem nieprzyjemność wzywać kiedyś karetkę do osoby mi bliskiej. mieszkam przy starej ulicy, łatwo znaleźć, ale w nerwach nie potrafiłem dobrze poskładać słów i powiedzieć gdzie mieszkam. jakby rozmowa wyglądała tak jak tu opisano to pewnie bym stracił nerwy. a potem założyłbym sprawę w sądzie. jak to ulica nie istnieje! to dyspozytornia powinna miec najbardziej aktualne dane, a nie google. dobrze ze nikomu nic sie nie stało

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12