Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

„CookieMonster” w akcji. Zatrzymano 5 osób, akcja w toku

Podziel się
Oceń

W ramach zacieśnionej współpracy między służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w Polsce, funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz policjanci Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przeprowadzili skoordynowaną operację, która doprowadziła do zatrzymania pięciu osób związanych z przestępczym serwisem Genesis Market.
drzwi samochodu straży granicznej z naklejką polish border guard
Sprawa prowadzona przez straż graniczną ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

Osoby te są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, specjalizującej się w podrabianiu dokumentacji medycznej do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz w praniu brudnych pieniędzy.

Akcja ta jest wynikiem miesięcy intensywnych działań analitycznych i operacyjnych, w tym gromadzenia dowodów i monitorowania podejrzanych. Zatrzymania są efektem ścisłej współpracy pomiędzy jednostkami specjalizującymi się w zwalczaniu przestępczości granicznej i cyberprzestępczości, podkreślając wagę koordynacji w walce z zorganizowaną przestępczością.

Podrobienie dokumentacji medycznej do celów sanitarno-epidemiologicznych stanowi szczególnie niebezpieczne zagrożenie, zwłaszcza w kontekście globalnej pandemii z którą mieliśmy do czynienia od 2020 roku. Działania przestępców mogły nie tylko generować bezpośrednie ryzyko dla zdrowia publicznego, ale także podważać zaufanie do systemu ochrony zdrowia i wprowadzać zamieszanie w procedurach sanitarne, kluczowe dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób.

Pranie pieniędzy, będące jednym z głównych zarzutów postawionych zatrzymanym, jest czynnością mającą na celu legalizację środków finansowych pochodzących z nielegalnych źródeł. W kontekście operacji przeprowadzonej przez Straż Graniczną i policję, działalność ta miała na celu ukrycie pochodzenia dochodów uzyskanych z nielegalnego procederu fałszowania dokumentów medycznych.

Zatrzymanie pięciu podejrzanych to znaczący cios dla działalności przestępczej w Polsce, ale także przestroga dla innych, potencjalnych przestępców. Akcja ta podkreśla zdolność polskich służb do skutecznej walki z przestępczością zorganizowaną, nawet w tak specjalistycznych obszarach jak cyberprzestępczość czy fałszerstwa dokumentów.

W ramach dalszych działań, funkcjonariusze będą kontynuować analizę zebranego materiału dowodowego oraz współpracę z innymi jednostkami, zarówno krajowymi jak i międzynarodowymi, aby dokładnie zbadać zakres działalności grupy i możliwe powiązania z innymi przestępczymi organizacjami.

Zatrzymanie osób powiązanych ze zorganizowaną grupą przestępczą to ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Tego rodzaju operacje pokazują, że polskie służby są wyposażone w odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby efektywnie przeciwdziałać przestępczości, chroniąc zdrowie i dobrobyt obywateli.

Dotychczas w tej sprawie w ramach przeprowadzonych czynności dokonano:

  • 55 przeszukań, w trakcie których zabezpieczono znaczną ilość sprzętu komputerowego, telefony komórkowe oraz pieniądze w różnej walucie,
  • zatrzymano 32 osoby, z czego 31 osobom przedstawiono łącznie 65 zarzutów w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, bezprawnego wytwarzania, pozyskiwania i zbywania programów komputerowych oraz podrabiania dokumentów,
  • dokonano zajęcia mienia w postaci pojazdów, nieruchomości oraz pieniędzy w gotówce i na rachunkach bankowych na kwotę ponad 2 mln zł.

W dalszym ciągu tej skomplikowanej operacji, wszystkie czynności procesowe były wykonywane pod ścisłym nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie. W trakcie przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych, udało się zabezpieczyć znaczące ilości sprzętu komputerowego i telefonów komórkowych. Ponadto, znaleziono i zabezpieczono pieniądze w gotówce w imponującej kwocie przekraczającej 1 milion złotych, co świadczy o skali działalności przestępczej grupy.

Operacja ta nie była izolowanym przypadkiem. Wręcz przeciwnie, stanowiła część większego śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie, które dotyczyło serwisu Genesis Market. Serwis ten był znany z handlu online skradzionymi profilami użytkowników Internetu i ich poufnymi danymi, w tym odciskami palców. Genesis Market uznawany był za jeden z największych na świecie serwisów oferujących hakerom skradzione dane uwierzytelniające do kont. Komunikacja między członkami tej zorganizowanej grupy przestępczej odbywała się głównie za pośrednictwem popularnych komunikatorów internetowych.

Znaczenie operacji „CookieMonster”, przeprowadzonej w kwietniu 2023 roku, nie można było przecenić. Była to międzynarodowa akcja, której celem było zakończenie działalności Genesis Market. Dzięki wspólnym wysiłkom międzynarodowych organów ścigania, udało się wyłączyć nielegalny serwis wraz z jego infrastrukturą. Operacja ta doprowadziła również do zatrzymania części użytkowników i operatorów serwisu, co stanowiło ważny krok w globalnej walce z cyberprzestępczością.

Działania te podkreślają, że służby, współpracując ponad granicami państw, są w stanie skutecznie przeciwdziałać nawet najbardziej zaawansowanym formom przestępczości cyfrowej. Zatrzymanie osób powiązanych ze zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się podrabianiem dokumentacji medycznej i praniem pieniędzy, a także powiązaniem ich z działalnością Genesis Market, świadczy o złożoności współczesnej cyberprzestępczości i konieczności ciągłej, międzynarodowej współpracy w jej zwalczaniu.

Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.


Źródło info: Karpacki Oddział Straży Granicznej

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”