Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Jak przebiega rozwiązanie umowy najmu?

Podziel się
Oceń

Podczas rozwiązywania umowy najmu należy uwzględnić prawa najemcy, jak i wynajmującego. Istotne informacje powinny znaleźć się w umowie podpisanej przez obie strony. W naszym poradniku przeczytasz, jak rozwiązać umowę najmu, tak aby żadna ze stron nie była poszkodowana.
Jak przebiega rozwiązanie umowy najmu?

Autor: materiały partnera


Przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu umowy

Rozwiązanie umowy najmu może nastąpić z różnych powodów. Najemca może znaleźć dogodniejszą lokalizację, lub lokal o wyższym standardzie. Osoby poszukujące na rynku mieszkania do wynajęcia kierują się swoimi potrzebami, dlatego też nawet w trakcie trwania umowy najmu, mogą przeglądać oferty na rynku. Gdy znajdą interesującą propozycję, często decydują się na rozwiązanie dotychczasowej umowy.

Z drugiej strony właściciel nieruchomości może zdecydować się na jej sprzedaż, remont, lub samemu chcieć tam zamieszkać. Każda ze stron powinna być świadoma swoich praw, oraz obowiązków. Są one równorzędnymi partnerami, dlatego też rozwiązanie umowy powinno odbywać się w formie dialogu. Jednak co zrobić, jeśli pojawią się rozbieżności? 

Aby uniknąć stresu i nieporozumień warto włączyć do umowy zapisy pozwalające na jej wcześniejsze rozwiązanie. Powinny być tam opisane prawa oraz obowiązki, każdej ze stron i określone terminy, a także ewentualne kwoty zadośćuczynienia finansowego. Rozwiązanie umowy najmu powinno odbyć się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego tak ważna jest ich znajomość, oraz podpisanie prawidłowo skonstruowanej umowy.

Proces rozwiązania umowy krok po kroku

W pierwszym kroku powinieneś powiadomić drugą stronę o chęci rozwiązania umowy najmu danej nieruchomości. Najlepiej by było ono w pisemnej formie. Wzory dokumentów (wnioski, formularze druki) pdf i doc tego rodzaju znajdziesz w internecie. Dostępne są także poradniki, jak je wypełnić krok po kroku. Dlatego też nie powinieneś mieć problemu z tym pierwszym, ważnym krokiem. 

Pamiętaj o okresie wypowiedzenia. Termin ten często wynosi 3 miesiące, ale może być też inny. Informacja ta powinna znajdować się w umowie. Więc zanim zdecydujesz się na poinformowanie drugiej strony o swojej decyzji, zajrzyj do tego dokumentu. Upewnij się także, że pismo dotarło do adresata.

Drugim krokiem jest rozliczenie wszystkich zobowiązań finansowych. Najemca powinien uregulować opłaty za media, jak i zobowiązania wynikające z najmu. Dokładne rozliczenie między stronami gwarantuje brak nieporozumień oraz wzajemnych roszczeń i pretensji. Jeżeli w mieszkaniu nie powstały żadne szkody, a opłaty zostały rozliczone, wynajmujący ma obowiązek zwrócić kaucję w całości – tutaj więcej na ten temat. Etap regulowania należności powinien zakończyć się przed planowanym terminem rozwiązania umowy.

Pamiętać trzeba także o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Właściciel nieruchomości powinien sprawdzić, czy z mieszkania nic nie zniknęło lub nie zostało uszkodzone. Dokładne katalogowanie elementów wyposażenia i porównanie ich listy z protokołem stworzonym podczas wynajmowania mieszkania, zabezpiecza obie strony przed ewentualnymi roszczeniami. 

Ostatnim krokiem jest pisemne rozwiązanie umowy, zgodnie ze znajdującymi się w niej zapisami. W umówionym terminie lokatorzy powinni zwolnić lokal oraz zabrać z niego wszystkie swoje rzeczy, zdać klucze właścicielowi, lub osobie przez niego wskazanej.

Rozwiązanie umowy najmu – konkretne przypadki

Jeżeli podpisałeś umowę najmu na czas określony, to wcześniejsze jej rozwiązanie nie jest takie proste. Jest to tylko możliwe tylko w trybie natychmiastowym na podstawie zapisów kodeksu cywilnego lub za porozumieniem stron. Innym rozwiązaniem jest cesja umowy na innego wynajmującego. Jednak rozwiązanie to wymaga zgody osoby wynajmującej mieszkanie oraz sporządzenie odpowiedniej umowy. W większości wypadków obie strony szybko dochodzą do porozumienia i umowa najmu zostaje zakończona.

Inaczej sprawa ma się w przypadku umowy najmu mieszkania na czas nieokreślony. W takich wypadkach, przy wypowiedzeniu stosowane są terminy ustawowe. Dla lokalu mieszkalnego są to trzy miesiące. Liczone są one od początku kolejnego miesiąca po złożeniu wypowiedzenia. Jeśli jednak w umowie określony został inny termin wypowiedzenia, to jest on obowiązujący. Jest to zatem wygodne i praktyczne rozwiązanie, korzystne dla każdej ze stron.

Niektórzy decydują się na zawarcie ustnej umowy najmu. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to wypowiedzenie musisz złożyć 3 miesiące przed planowanym rozwiązaniem umowy. Jest to standardowe działanie w przypadku, gdy dana umowa nie jest w żaden sposób udokumentowana. Choć w przypadku takich umów znacznie łatwiej jest o uzgodnienie terminu i sposobu działania przy rozwiązaniu umowy.

Jak przebiega rozwiązanie umowy najmu – ostatnie informacje

Zakończenie­ umowy najmu wymaga przestrzegania prawa i zapisów, które znajdują się w dokumencie przez obie zaangażowane strony. Ważna jest jasna komunikacja i wzaje­mny szacunek. Ostatecznie, naje­mca i wynajmujący powinni dążyć do polubownego rozstania i unikać niepotrzebnych konfliktów.

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486