Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Advertisement
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Czy mamy do czynienia z rekordem? Najniższy poziom wody w Klimkówce od dekad

Podziel się
Oceń

W poniedziałek rano w Zalewie Klimkówka w powiecie gorlickim zanotowano najniższy poziom wody od dziesięcioleci. Klimkówka, znana jako jedno z głównych źródeł zaopatrzenia w wodę pitną dla Gorlic i okolic, jest obecnie wypełniona zaledwie w 12%.
widok z paralotni na zbiornik wodny w beskidzie niskim
Na tym zdjęciu wyraźnie widać jaki jest obecnie poziom wody w Zbiorniku Klimkówka w powiecie gorlickim.

Autor: Piotr Szczerba

 

Ostatnie pomiary potwierdzają, że sytuacja jest poważna, choć urzędnicy uspokajają mieszkańców, zapewniając, że wody w kranach nie zabraknie.

Zalew Klimkówka, jaka jest jego pojemność?

Zalew Klimkówka to jedno z najważniejszych jezior retencyjnych w regionie. Powstał w latach 80. XX wieku na rzece Ropie, w wyniku czego zalano dolinę, gdzie dawniej istniały łemkowskie wsie. Jego maksymalna pojemność to 43 miliony metrów sześciennych, a powierzchnia wypełnionego zbiornika wynosi około 3,06 km². Zalew został zaprojektowany przede wszystkim w celu przeciwdziałania powodziom i zaopatrzenia w wodę mieszkańców powiatu gorlickiego, ale pełni również funkcje rekreacyjne i energetyczne, ponieważ przy zaporze działa mała elektrownia wodna.

Jezioro Klimkowskie jest popularnym miejscem rekreacji dla turystów, oferując piękne widoki i możliwość korzystania z różnorodnych sportów wodnych. Jednak niski stan wody ogranicza obecnie te atrakcje, a wyeksponowane fragmenty dna jeziora odsłoniły zapomniane ślady przeszłości, jak pozostałości dawnej łemkowskiej wsi oraz historycznego cmentarza, co może być ciekawym, choć nietypowym, widokiem dla odwiedzających.

Czy niski poziom wody to zagrożenie?

Obawy związane z niedoborem wody w zbiorniku są uzasadnione, zwłaszcza że Klimkówka pełni kluczową rolę w dostarczaniu wody pitnej do okolicznych miejscowości. Urzędnicy zapewniają jednak, że mimo tak niskiego poziomu wody mieszkańcy nie odczują braków – w rezerwie pozostaje ponad 30 milionów metrów sześciennych wody. 

Niemniej jednak ten stan pokazuje, jak wrażliwe na zmieniający się klimat są zbiorniki retencyjne, które dla utrzymania stabilnego poziomu wody zależne są niemal wyłącznie od opadów.

Obecny niski poziom wody to efekt suszy, która nie odpuszczała przez wiele miesięcy. Zalew Klimkówka jest całkowicie zależny od opadów deszczu, więc długotrwałe okresy bez deszczu mogą prowadzić do jeszcze większego obniżenia poziomu wody. Sytuacja w Klimkówce odzwierciedla problem suszy, który dotyka nie tylko powiat gorlicki, ale i cały region. Mieszkańcy oraz zarządcy zbiornika mają nadzieję, że nadchodzące miesiące przyniosą zwiększone opady, które pomogą przywrócić stabilny poziom wody.

Ograniczony stan wody w Klimkówce jest wyraźnym sygnałem o konieczności przygotowań na zmiany klimatyczne, które mogą w przyszłości wymuszać opracowywanie alternatywnych źródeł wody pitnej dla regionu.

Źródło info: Radio Kraków

 


Napisz komentarz

Komentarze

Artur 24.03.2025 13:01
Gratuluje władzom gminy samopczucia!Szkoda że nie martwią się jak niski stan jeziora wpłynie na turystów z których w dużej mierze żyje region!Napewno będą walić nad klimkowskie tabunami.

Syzyf 19.11.2024 18:49
Rozumiem, że skoro ubyło ponad 80% stanu zbiornika, to był to tak szybki proces, że nikt się nie zorientował. Zapytajcie kto kradnie tę wodę, dlaczego tak szybko jej ubyło. Jakie okoliczne zakłady to robią. Tak samo w rzekach.

Darosław 08.11.2024 16:39
Przecież jest to sztuczne jezioro, a stan wody jest regulowany, widać że w dopływie wody nie brakuje. Poco pisać takie głupoty, chyba po to żeby komentarzy było dużo.

Rozsądny 07.11.2024 11:40
A ja powtórzę się jak co roku, Czy w tym czasie są tam przeprowadzane pracen konserwatorskie? czy jest usuwany muł i inne naleciałości które spowodowują zmniejszenie ilości magazynowania wody w okresach gdzie będzie to wymagane (powódź), czy jak zwykle będzie płacz nad rozlanym mlekiem?

Ok abdubehsue 07.11.2024 17:24
Przecież w tym kraju nie ma pieniędzy na takie czynności lepiej je rozkradać pomiędzy sobą dotyczy się to całej władzy niezależnie od wysokości stanowiska

Dada 07.11.2024 10:46
"...mimo tak niskiego poziomu wody mieszkańcy nie odczują braków – w rezerwie pozostaje ponad 30 milionów metrów sześciennych wody." ??? Skoro w zbiorniku jest obecnie 5,53 mln m3 to gdzie macie schowaną tę rezerwę 30 milionów m3? macie zakopany gdzieś drugi zbiornik pod ziemią???

Riva 07.11.2024 10:33
W miejscowościach Ropa, Łosie, Klimkówka niektóre domostwa juz nie mają wody a opadów nie widać.

X 07.11.2024 08:39
Do Miki. Zgadza się! Łemkowie to nazwa etnograficzna a Klimkówkę zamieszkiwali od wieków Rusini albo jak kto woli Rusnacy.

Miki 07.11.2024 06:29
Nie było i nie ma czegoś takiego jak łemkowska wieś!!!

All 07.11.2024 06:08
Niech wyschnie

X 06.11.2024 21:37
Od kiedy 12% z 43mln to 30mln?

mike 06.11.2024 20:34
Jak mnie matematyka nie myli skoro pojemność wynosi 41,95 mln m3, a obecnie jest 5,59 mln to jest 13,3 % a nie 12%

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie małe

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego