Wszechobecne płachty reklamowe szpecące zabytkowe części wielu polskich miast to bardzo powszechny problem. Chcąc przeciwdziałać temu zjawisku Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował film pt.: „Krajobraz mojego miasta”, będący częścią kampanii społecznej, poprzez którą chce zwrócić uwagę na odpowiednie projektowanie i zarządzanie przestrzenią publiczną.
Kampania, której częścią jest strona internetowa www.krajobrazmojegomiasta.pl, to kompleksowy projekt zachęcający do zmian w krajobrazie polskich miast. Jej celem jest zwiększenie świadomości i poczucia odpowiedzialności m.in. władz samorządowych za ochronę dziedzictwa lokalnego. Kampania przedstawia zagadnienia związane z zarządzaniem przestrzenią publiczną: miejscami pamięci, zielenią, reklamami zewnętrznymi oraz szeroko pojętą ochroną miejsc zabytkowych.

Kampanię społeczną zainicjował film pt.: „Krajobraz mojego miasta”, który stanowi część kompleksowego projektu zachęcającego do zmian w krajobrazie polskich miast. Produkcja ma charakter szkoleniowy i przeznaczona jest głównie dla władz samorządowych. Dotyka wielu zagadnień związanych z zarządzaniem przestrzenią publiczną, m.in.: opanowania chaosu reklamowego szpecącego krajobraz miast, małej architektury, zieleni - w tym także zabytkowej.
Celem filmu oraz towarzyszących mu szkoleń w całym kraju jest zwiększenie świadomości i poczucia odpowiedzialności społeczeństwa oraz władz samorządowych za ochronę dziedzictwa lokalnego, co w przyszłości powinno się przełożyć na poprawę wyglądu i zachowanie tożsamości kulturowej miejscowości, którymi zarządzają. Takie działanie bezspornie przekłada się na jakość życia mieszkańców oraz chociażby zwiększenie walorów turystycznych i inwestycyjnych danej miejscowości.
W filmie pokazano zarówno negatywne przykłady, jak i te godne naśladowania. Wrocław i Kraków to najlepsze przykłady miast, które zdecydowały się na wprowadzenie parku kulturowego w historycznych częściach i uporządkowanie przestrzeni. Prace trwają m. in. w Gdyni i Łodzi.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest prof. Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków, producentem merytorycznym Narodowy Instytut Dziedzictwa. Drugą częścią projektu jest film pt.: „Piękne, polskie, drewniane” poświęcony polskiej świeckiej architektury drewnianej, jako istotnego aspektu naszego kulturowego dziedzictwa oraz sposobów jego ochrony.
źródło: gorlice.pl







![Wielkanocna atmosfera w Zagrodzie Maziarskiej. Regionalne tradycje przyciągnęły mieszkańców [FOTO] Zdjęcie przedstawia dzieci szukające jajek](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wielkanocna-atmosfera-w-zagrodzie-maziarskiej-regionalne-tradycje-przyciagnely-mieszkancow-foto-1774191537.jpg)

![Seniorzy w Gorlicach czekają. Radna mówi o rosnącej kolejce chętnych [VIDEO] zdjęcie przedstawia kamienicę w mieście przy ulicy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-seniorzy-w-gorlicach-czekaja-radna-mowi-o-rosnacej-kolejce-chetnych-video-1774174690.jpg)



![4. liga piłki nożnej. Glinik Gorlice podejmował Metal Tarnów [RETRANSMISJA/FOTO] zdjęcie przedstawia piłkarzy podczas meczu](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-4-liga-pilki-noznej-glinik-gorlice-podejmowal-metal-tarnow-retransmisja-foto-1774111408.jpg)









![Parkowanie za 4 tysiące złotych na gorlickim parkingów [FOTO] zdjęcie przedstawia samochód z blankietami za wycieraczką za parkowanie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-parkowanie-za-4-tysiace-zlotych-na-gorlickim-parkingu-foto-1773323229.jpg)
![Zaginęła 16-letnia mieszkanka Moszczenicy [AKTUALIZACJA] Zaginęła 16-letnia mieszkanka Moszczenicy [AKTUALIZACJA]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zaginela-16-letnia-mieszkanka-moszczenicy-1773388717.jpg)
![Gastronomia, budownictwo i klasa wojskowa. Tak promowała się szkoła w Gorlicach [FOTO] zdjęcie przedstawia 4 kobiety w fartuchach w kuchni](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gastronomia-budownictwo-i-klasa-wojskowa-tak-promowala-sie-szkola-w-gorlicach-foto-1773848047.jpg)



Napisz komentarz
Komentarze