Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Wojewoda z mieszkańcami. Formalności za inwestorem?

Podziel się
Oceń

Temat spalarni śmieci w Gorlicach, dzięki zaangażowaniu poseł Barbary Bartuś, zainteresował również Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Przedstawiciele najwyższych władz województwa, na czele z wojewodą, Józefem Pilchem, stawili się dziś w Gorlicach, aby przysłuchać się głosowi mieszkańców i stanowisku inwestora.

Spotkanie zorganizowane z inicjatywy poseł Prawa i Sprawiedliwości Barbary Bartuś, początkowo wpisywało się w scenariusz tego sprzed kilku tygodni, gdzie wątpliwości i zastrzeżenia mieszkańców, starał się tłumaczyć dyrektor ds. rozwoju firmy Empol, Leszek Rataj, jak i przedstawiciele władz samorządowych, burmistrz Rafał Kukla oraz starosta gorlicki Karol Górski.

Padało wiele pytań, które zyskiwały odpowiedzi natury teoretycznej i formalnej. Mieszkańcy zasypywali Leszka Rataja pytaniami o informacje techniczne dotyczące spalarni, na co on odpowiadał i rozdawał zebranym workowane "przyjazne" próbki materiału odpadowego, jaki to ma być wykorzystywany do spalania. Burmistrz wraz ze starostą, przedstawiając uwarunkowania formalne, tłumaczyli iż działanie tak ich, jak i inwestora jest zgodne z prawem i wszelkimi regulaminami i wytycznymi co do administracyjnego postępowania w takich sprawach.

Ponad godzinna dyskusja prowadziła do nikąd i była tylko powtórką tego, które mogliśmy usłyszeć jakiś czas temu. Prawdziwy przełom tego spotkania odbył się wraz z zabraniem głosu przez wojewodę Józefa Pilcha.

Dobrze zrobiłem, że do Was przyjechałem - rozpoczął wojewoda małopolski Józef  Pilch, za co zdobył już brawa mieszkańców. Ja mam pretensje do Rady Miasta, gdzie jest plan zagospodarowania przestrzennego, który miał chronić tych ludzi? Jako radny krakowski wiem, jak wyglądały konsultacje społeczne przed budową spalarni w Krakowie, tam były prowadzone bardzo głębokie analizy. To nie jest tak, że firma zasłania się tajemnicą handlową, nie ma jej jeśli chodzi o zdrowie obywateli. Inwestor musiał przedstawić koncepcję spalania dokładnego, tak było w Krakowie, gdzie zgodziliśmy się na spalarnię, ale jak się potem okazało żadna z dzielnic miasta nie chciała jej mieć u siebie. W końcu znaleźliśmy takie miejsce, ale w zamian poszły niesamowite środki na to, by ta społeczność na tym skorzystała, mówię tu o parkach, skwerach, infrastrukturze, drogach dojazdowych i innych czynnikach, które zabezpieczały właśnie mieszkańców. Podstawowym tematem było jednak spalanie i efekt tego spalania, to był wymóg naszej zgody. Parametry, które teraz kontrolujemy są lepsze, niż te, które nam emituje Elektrociepłownia. (...) Jeszcze raz podkreślę, mam pretensje do burmistrza. Plan przestrzenny przygotowany w 1990 roku kiedy jeszcze istniała Wasza fabryka? Od tego momentu mogliście tak zabezpieczyć się planami przestrzennymi, żeby tu żadna instytucja nie weszła, która by mogła mówić o takich skażeniach. A wy się opieracie o planie przestrzennym z 90-tego roku? Przygotowaliśmy tysiące projektów, planów przestrzennych ale przede wszyskich studium. Czy Wy macie studium, które pozwoliłoby zabezpieczyć nie tylko parki, rzeki ale wszystko to co jest związane z Waszym regionem? Co robiliście od 90-tego roku radni? O to mam pretensje.(...) Nie pozwolę na to żeby Was skrzywdzono. (...) Szanowni Państwo, pogońcie radnych, żeby dbali o Wasze interesy - grzmiał wojewoda.

Kolejno padały zapewnienia o reakcji wojewody i możliwości samorządów oraz innych instytucji zaangażowanych w sprawę w przypadku odwołań mieszkańców.

Będziemy się odwoływać - odpowiedzieli zgodnie mieszkańcy, którzy wyraźnie zostali podbudowani słowami wojewody.

Głos został przekazany mecenasowi Tomaszowi Boniatowskiemu, w-ce dyrektorowi Wydziału Infrastruktury MUW. Mecenas Boniatowski stwierdził, iż etap na jakim jest inwestycja wcale jeszcze nie gwarantuje jej ostatecznej realizacji, ponieważ złożony wniosek to dopiero wstęp do ubiegania się o pozwolenie na budowę i realizację tego przedsięwzięcia. Ze względu na specyficzny charakter tej inwestycji przedstawiciel urzędu marszałkowskiego wskazał na duże znaczenie przeprowadzenia kolejnej analizy oddziaływania na środowiskowo, którą w konsultacji z Regionalnym Inspektorem Ochrony Środowiska, nałożył na inwestora ponownie burmistrz miasta Rafał Kukla. Dopiero ta decyzja w formie aktu prawnego może być podstawą do wydania pozytywnej decyzji na przeprowadzenie inwestycji.

To bardzo długa droga, na której wszystkie zastrzeżenia i uwarunkowania, będące kanwą tego procesu, mają znaczenie i mogą wpłynąć na ostateczną decyzję Regionalnego Inspektora Ochrony Środowiska. Ostateczną formą sprzeciwu wobec pozytywnego rozpatrzenia decyzji jest odwołanie do wojewody, który będzie konsultował się z Generalnym Inspektorem Ochrony Środowiska. Pewne możliwości zatrzymania tej inwestycji są - powiedział Tomasz Boniatowski.

Kwestię odwołań omówił Piotr Garwol, Naczelnik Wydziału Spraw Terenowych, który zwrócił szczególną uwagę na wymogi formalne związane ze składaniem odwołań.

Proszę zwrócić uwagę na prawidłowość i terminy składania pism - powiedział Piotr Garwol.

Tak więc temat spalarni śmieci zatacza coraz szersze kręgi, determinacja mieszkańców też wydaje się być coraz większa. Podobnie jest z postawą inwestora, który zapewnia, iż działa w granicach prawa i możliwości, które otrzymał w ramach strefy ekonomicznej. Co się stanie dalej? Będziemy Państwa informować o wszystkim tym, co ważne w tej sprawie.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

jw 07.05.2017 17:13
Dla kogo to spotkanko było ? Odpowiedź : Dla wyborców Pani B. Tyle w temacie. PS. Populizm w Gorlicach ma się świetnie:)PS 2. A śmieci niech mieszkańcy spalają na grillach - tak będzie zdrowiej....

psylo 07.05.2017 11:40
Gdzie ten niby "przełom" w wypowiedzi wojewody? raczej kampania wyborcza i podsumowanie pracy naszych bez-radnych?

Grybów 06.05.2017 11:37
Jeszcze niech spalarnie Psów i spalarnie zwłoków zrobią też w Gorlicach he he.

wójt 06.05.2017 11:36
Mogła by powstać na obrzeżach Biecza i po problmie.

mateusz 05.05.2017 18:01
sparalnavvvvvvvvv:):)

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego