Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wakacje.pl - Salon Gorlice, ul. Sienkiewicza 2, tel. 514 298 136
Reklama Znajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - II tura rekrutacji do 17 września - WYBIERZ DOBRY KIERUNEK STUDIUJ W NOWYM SĄCZU
Reklama Akademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - rekrutacja na studia w AHE w Jaśle trwa! Studia licencjackie i magisterskie (zaoczne), administracja, pedagogika - ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 5%!

To zdarzyło się 102 lata temu

Podziel się
Oceń

Dziś (30 kwietnia) w samo południe na Cmentarzu Wojskowym nr 91, odbyła się uroczystość uczczenia 102. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Wydarzenie miało bardzo podniosły charakter, towarzyszyła mu modlitwa ekumeniczna, złożenie kwiatów i oprawa muzyczna orkiestry dętej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Wojna oznacza śmierć i często dopiero po jej zakończeniu dostrzegalne jest okrutne żniwo, które rodzi niezgoda: taka myśl przewodnia towarzyszyła modlitwie ekumenicznej, która w symboliczny sposób rozpoczęła uroczystości okolicznościowe na cmentarzu nr 91 w Gorlicach.

Mimo różnic poglądów, wyznania oraz odmiennych barw mundurów poległych, dziś na cmentarzu podkreślono jedność i wspólnie modlono się za osoby, które 100 lat temu oddały tu życie.

Modlitwa ekumeniczna miała dziś szczególną oprawę. Kapelanom, którzy odmówili modlitwę za wszystkich Poległych, towarzyszyła uroczysta warta honorowa. Grupy Rekonstrukcji Historycznej w odświętnych mundurach i strojach wzorowanych na tych sprzed 102 lat dodawała powagi i niezwykłego charakteru wspólnemu Apelowi Poległych.



Mimo że żołnierski obowiązek nakazywał wtedy walczyć przeciwko sobie, polegli spoczęli na cmentarzach, w sąsiadujących ze sobą grobach.

Może być to dziś odczytywane jako milczący nakaz: by nie sprowadzać pojednania tylko do sytuacji śmierci, ale umieć budować pojednanie także za życia - co jest zdecydowanie trudniejsze.

Po uroczystościach na cmentarzu, zaproszeni goście jak i żołnierze udali się na gorlicki Rynek, gdzie w towarzystwie bardzo licznie zgromadzonej publiczności, odbyła się musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

90 latka. 30.04.2017 18:10
Gorlice tak wyglądają jak jeden duży cmentarz.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama PROGRAM AKTYWNY SAMORZĄD- EDYCJA 2026, Powiat Gorlicki - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza osoby z niepełnosprawnością do skorzystania ze wsparcia oferowanego w ramach programu
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu - Rekrutacja 2026/2027 - bezpłatna edukacja - praktyczne podejście - kadra ekspertów
AKTUALNOŚCI
Reklama Zapraszamy na Wielkie Targi Roślin 13-14 września do Gorlic w Hali Sportowej OSiR
Reklama
POPULARNE
Reklama Zapraszamy na Wielkie Targi Roślin 13-14 września do Gorlic w Hali Sportowej OSiR
Reklama

Temperatura: 25°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: RudyCzarnyKot Treść komentarza: Jeśli ta droga na obecnym etapie dostanie połączenie z drogą przed garażami lub w najbliższych latach będzie budowany ciąg dalszy, który połączy się z osiedlem w górnej części będzie to miało sens. W przeciwnym wypadku jest bezużyteczna, praktycznie drugi wjazd obok obecnego nic nie daje. Data dodania komentarza: 30.08.2026, 11:39 Źródło komentarza: Nowa droga zmieni komunikację na osiedlu Hallera. To początek większego planu [FOTO] Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Tak, jeśli wybuduje ją za pieniądze "z kieszeni". Jeśli jednak finansuje budowę kredytem to może mieć nawet wartość ujemną. Data dodania komentarza: 30.08.2026, 00:26 Źródło komentarza: 25 gorlickich firm wartych miliony. To dzięki nim Gorlice znalazły się w ogólnopolskim rankingu Autor komentarza: Kuck Fikes Treść komentarza: Tak. Zdecydowanie czuję się lepiej. Nikt nie przejmuje się Palestyńczykami umierającymi w Gazie tysiącami. Nikt nie przejmuje się ponad milionem ofiar wojny - po każdej ze stron, za naszą wschodnią granicą. Koty są najważniejsze, nie? Jak bardzo trzeba być ograniczonym człowiekiem, aby nie dostrzegać zła dotykającego ludzi i wynosić zwierzęta na pierwsze miejsce? Data dodania komentarza: 29.08.2026, 22:01 Źródło komentarza: Kolejny kot zaginął dziś w Gorlicach. Lusia zniknęła w rejonie stadionu Autor komentarza: Nate Higgers Treść komentarza: Może najwyższy czas stworzyć gminny spis źródeł i naturalnych ujęć wody gminy Biecz? Wody Polskie są upolitycznione i wiadomo... Data dodania komentarza: 29.08.2026, 21:43 Źródło komentarza: Czyżby to początek kryzysu z wodą? Gmina Biecz apeluje do mieszkańców. Oszczędzajcie wodę
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego