Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Pomoc społeczna z anonimem w tle

Podziel się
Oceń

Dzisiejsza (27 kwietnia) sesja Rady Powiatu Gorlickiego przebiegła pod znakiem sprawozdań z obszaru pomocy społecznej, które przez radnych zostały przyjęte jednogłośnie. Do porządku obrad wprowadzono dodatkowy punkt związany z skargą na jednego z dyrektorów.
Pomoc społeczna z anonimem w tle

 

Rada Powiatu zajmowała się przede wszystkim oceną realizacji zadań przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, stanu zasobów pomocy społecznej, funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej i Centrum Opieki nad Dzieckiem „Razem”, a także realizacji Programu Współpracy Powiatu Gorlickiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2016 roku.

Do rady dotarła również skarga na dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Klimkówce. W anonimowym piśmie zawarto zarzuty związane z dyskryminacją i mobbingiem wobec pracowników. Skarga została radzie przedstawiona, jednak pismo pozostało bez rozpatrzenia, gdyż nie zawierało żadnych danych osobowych. Jednocześnie starosta Karol Górski zapewnił, że zarząd dołożył starań, aby upewnić się, iż zarzuty są bezpodstawne. Co więcej, jak wyjaśnił Marek Bugno, przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego, do zarządu dotarło w ostatnich dniach pismo, podpisane przez 49 pracowników DPS w Klimkówce, mówiące o tym, że nie mają żadnych zarzutów pod adresem dyrektora.

Poniżej skrócone informacje zreferowane przez przedstawicieli poszczególnych jednostek zajmujących się pomocą społeczną, szczegółowe dane w najbliższym czasie pojawią się na stronie Starostwa Powiatowego w Gorlicach.  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach 

Pracownicy Centrum udzielili 221 porad prawnych oraz 132 porady psychologiczne i rodzinne

Istotną częścią pracy PCPR jest pomoc osobom niepełnosprawnym. W ubiegłym roku PCPR zrealizowało 2182 wnioski na łączną kwotę dofinansowania z PFRON w wysokości 1,4 mln zł.

I tak na przykład z dofinansowania w turnusach rehabilitacyjnych skorzystało 282 osoby, a wartość tej pomocy wyniosła blisko 300 tys. zł. 

Informacja dotycząca pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej

W 2016 roku w Gorlickiem funkcjonowało 90 rodzin zastępczych oraz dwa rodzinne domy dziecka

Struktura rodzin zastępczych przedstawiała się następująco: 60 rodzin zastępczych spokrewnionych, 24 rodziny zastępcze niezawodowe, trzy rodziny zastępcze zawodowe, jedna rodzina zastępcza zawodowa specjalistyczna, dwie rodziny zawodowe pełniące funkcję pogotowia rodzinnego.

Domy Pomocy Społecznej

W powiecie funkcjonują trzy DPS, w których w 2016 roku przebywało 288 osób. W ubiegłym roku do DPS przyjęto 68 osób, a odeszło 60, w tym 56 z powodu zgonu.

Centrum Opieki nad Dzieckiem „Razem”

W 2016 roku z opieki centrum skorzystało 33 wychowanków. Placówkę opuścił jeden pełnoletni wychowanek, a jeden małoletni powrócił pod opiekę biologicznej matki.

Rada Powiatu zapoznała się także z informacjami o działalności realizowanymi przez organizacje pozarządowe.

Rada Powiatu przyjęła również stanowisko w sprawie podjęcia przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej działań mających na celu poprawę jakości powietrza w kraju oraz zmniejszenia obciążeń podatkowych dla ekologicznych nośników energii. 

Starosta Karol Górski mówił:

Mając na względzie zły stan powietrza w strefie małopolskiej, do której zaliczany jest nasz powiat, Rada Powiatu Gorlickiego zwraca się do Rządu Polskiego o wsparcie mieszkańców w celu wyboru przez nich ekologicznych nośników energii, takich jak: gaz ziemny, energia elektryczna czy geotermia, poprzez obniżenie obciążeń podatkowych dla tych nośników energii.

Pozwoli to w konsekwencji na wykorzystanie paliwa gazowego do celów grzewczych. Należy tutaj podkreślić, iż stopień gazyfikacji powiatu gorlickiego jest bardzo wysoki, jednak wykorzystanie tego nośnika energii do celów grzewczych (pomimo posiadania przyłączy gazowych) jest niewielkie z uwagi na wysokie ceny gazu. W konsekwencji mieszkańcy eksploatują nieekologiczne kotły na paliwo stałe, które są indywidualnymi źródłami zanieczyszczeń powietrza, co powoduje w skali całego regionu znaczną emisję gazów i pyłów tak szkodliwych nie tylko dla zdrowia ale i życia człowieka.

Skuteczna walka samorządów z niska emisją nie jest możliwa i efektywna bez konkretnego wsparcia na szczeblu krajowym.


Napisz komentarz
Komentarze
ali 01.05.2017 06:41
Uważam,że powiaty powinny zostać zlikwidowane.

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.