Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Tysiące kijanek w stawie w Lipinkach. Czytelniczka uchwyciła rzadkie zjawisko [FOTO/VIDEO]

Podziel się
Oceń

Do naszej redakcji dotarły zdjęcia od zaprzyjaźnionej Czytelniczki, Agnieszki z Lipinek, która spacerując w okolicy jednego z miejscowych stawów, natknęła się na niecodzienny widok. Woda aż roiła się od kijanek. Dosłownie – całe lustro stawu poruszało się w rytmie tysięcy, a może nawet dziesiątek tysięcy młodych żab, które właśnie przechodzą swoje pierwsze stadium życia.
zdjęcie przedstawia kijanki żab w stawie
Staw w Libuszy w tym roku obfituje w ogromną ilość kijanek.

Autor: Agnieszka Barszcz-Bylica

 

W dobie kurczącej się różnorodności biologicznej i masowego zaniku siedlisk płazów, takie obrazki zasługują na szczególną uwagę – i ochronę.

Ekspert: „Tego stawu nie wolno zarybiać”

O komentarz poprosiliśmy Wojciecha Wójcika, znawcę przyrody, edukatora i miłośnika zwierząt. Jak podkreśla, tak imponująca liczba kijanek świadczy o wyjątkowo dobrej kondycji biologicznej zbiornika:
 

To znak, że staw jest czysty, stabilny i niezakłócony. Jest się czym chwalić – w skali regionu takich miejsc już prawie nie ma – mówi Wójcik.

Ekspert przestrzega jednak przed popularną praktyką zarybiania takich zbiorników.
 

Ryby pożerają kijanki i jaja żab. Gdy do takiego stawu wpuszcza się je, populacja płazów niemal natychmiast zanika. To zaburza całą równowagę biologiczną – tłumaczy.

Żaby kontra komary – naturalna równowaga

Obecność dużej liczby kijanek może mieć także bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców okolicy. Dorosłe żaby odżywiają się m.in. owadami, a ich ulubionym przysmakiem są komary i ich larwy.

Wojciech Wójcik nie ma wątpliwości.

Jeśli dojdzie do masowego przeobrażenia kijanek w żaby, to w tym sezonie w Lipinkach może być znacznie mniej komarów. To całkowicie naturalna, darmowa i ekologiczna forma ochrony przed plagą owadów – powiedział Wojciech Wójcik.

Dlaczego trzeba chronić takie stawy?

Warto przypomnieć, że płazy to jedna z najbardziej zagrożonych grup zwierząt w Europie. Wymierają w tempie alarmującym z powodu osuszania siedlisk, zanieczyszczeń, zmian klimatu oraz chorób grzybiczych. Każde miejsce, które sprzyja ich rozmnażaniu, powinno być uznane za strefę szczególnej ochrony.

Utrzymanie obecnego stanu stawu w Lipinkach, wolnego od zarybiania, ma ważne kluczowe. Płazy kontrolują liczebność owadów, jest to naturalny sposób ograniczania populacji uciążliwych i potencjalnie niebezpiecznych insektów, w tym komarów przenoszących choroby.

Żaby są bioindykatorami, ich obecność wskazuje na dobrą jakość wody i środowiska. Gdy znikają, to znak, że z przyrodą dzieje się coś złego.
Stawy bez ryb sprzyjają bioróżnorodności – rozwija się w nich nie tylko życie płazów, ale także owady wodne, rośliny i mikroorganizmy, które tworzą złożony, samowystarczalny ekosystem. To przestrzeń edukacyjna i obserwacyjna – dla dzieci i młodzieży taki staw to żywa lekcja przyrody i fascynujący przykład działania natury bez udziału człowieka.

Naturalny skarb Lipinek

Staw pełen kijanek to niecodzienny i krzepiący widok. W czasach, gdy przyroda w wielu miejscach przegrywa z „cywilizacyjną ingerencją”, Lipinki mogą być wzorem do naśladowania. Dla dobra przyszłych pokoleń – warto ten stan utrzymać.

 

Kijanki w stawie w Lipinkach, źródło foto: Facebook Agnieszka Barszcz-Bylica

 

Kijanki w stawie w Lipinkach, źródło foto: Facebook Agnieszka Barszcz-Bylica

 

Kijanki w stawie w Lipinkach, źródło foto: Facebook Agnieszka Barszcz-Bylica

 

Kijanki w stawie w Lipinkach, źródło foto: Facebook Agnieszka Barszcz-Bylica

 

Kijanki w stawie w Lipinkach, źródło foto: Facebook Agnieszka Barszcz-Bylica

 

Kijanki w stawie w Lipinkach, źródło foto: Facebook Agnieszka Barszcz-Bylica

 

Kijanki w stawie w Lipinkach, źródło foto: Facebook Agnieszka Barszcz-Bylica

 

Kijanki w stawie w Lipinkach, źródło foto: Facebook Agnieszka Barszcz-Bylica

 


Napisz komentarz

Komentarze

Faraon 23.05.2025 08:47
Padgatowka pod plagę?

Maciej K. 23.05.2025 08:05
Kijanki lgną do królowej

psia faja 23.05.2025 08:02
Kijanki, lgną do królowej.

Żabka 22.05.2025 21:44
W sezonie godowym żab wiele z nich zostało przejechanych. Warto zadbać o to, aby w kolejnych latach zbudować dla nich bezpieczny korytarz ekologiczny.

Wera 22.05.2025 22:29
jak te urosną to też pewnie będą rozjechane

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12