Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama BRICOMARCHE- JUŻ OTWARTE! - Gorlice, ul. Chopina 20
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Skąd wziąć milion złotych?

Podziel się
Oceń

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki” chce dać milion złotych tym, którzy podejmą się utworzenia inkubatorów przetwórstwa produktów rolnych.
Skąd wziąć milion złotych?

 

Pomysł stworzenia inkubatorów pojawił się, jako odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców Gorlickiego – wyjaśnia Stanisław Kaszyk, prezes LGD. I dodaje: Zrobiliśmy rozeznanie „w terenie” i wiemy, że są chętni i na ich założenie, i na korzystanie z nich.

Najprościej mówiąc - inkubator przetwórstwa będzie miejscem, w którym rolnicy będą mogli rozpocząć przetwarzanie swoich surowców, korzystając z gotowej infrastruktury, maszyn i urządzeń. Nie na masową skalę, na początek dla lokalnego rynku.

Korzystanie z takiego inkubatora może być pierwszym etapem na drodze do otworzenia własnego biznesu, bo taki początkujący producent będzie miał okazję, by sprawdzić swoje umiejętności oraz możliwości wprowadzenia na rynek oryginalnego produktu – dodaje prezes Kaszyk.

Jest już nawet kilka pomysłów, które „kręcą się” wokół mleka, mięsa oraz owoców i warzyw.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć inkubator, w którym na przykład owoce są przerabiane na soki i dżemy, a do tego, w ramach tego samego inkubatora, produkowane będą pierogi z owocami i owocowe ciasta – wyjaśnia.

Stowarzyszenie planuje ogłosić dwa nabory wniosków na utworzenie inkubatorów w Gorlickiem. Pierwszy odbędzie się już w tym półroczu.

O pieniądze może wystąpić gmina, stowarzyszenie, a nawet prywatny przedsiębiorca – wyjaśnia Stanisław Kaszyk. I dodaje: Tyle że gmina otrzyma dokładnie 63,63 procent dofinansowania, a na przykład stowarzyszenie może się starać o sto procent. Pół miliona może być kwotą zbyt małą, żeby stworzyć taki inkubator od podstaw, ale jeśli wezmą się za to ci, którzy mają już jakieś zaplecze – musi się udać.

Wnioskodawca będzie zadbać o całą infrastrukturę, a to, w jaki sposób inkubator będzie użytkowany, pozostaje do uzgodnienia, bo pomysłów jest kilka. Może być na przykład tak, że rolnik dostarczy surowiec i przepis, według którego będzie on przetwarzany.

Najważniejsze są dwie zasady. Jeśli masz surowiec – możesz skorzystać z inkubatora, by stworzyć produkt, który potem będziesz mógł sam sprzedać, bez pośredników, a co za tym idzie po prostu taniej – obrazuje prezes LGD.

Dzisiaj odbyło się spotkanie informacyjno-kosultacyjne, w którym wzięli udział przedstawiciele gmin i stowarzyszeń, a także rolnicy. LGD przedstawiło założenia projektu, a goście dyskutowali nad praktycznymi rozwiązaniami. Każdy, kto chciałby uzyskać więcej informacji dotyczących inkubatora przetwórstwa lokalnego produktów rolnych, powinien skonstatować się ze Stowarzyszeniem „Beskid Gorlicki”.

Foto/logo: LGD Beskid Gorlicki

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ali 17.03.2017 21:29
Śmiesznie to wygląda,gdy o biznesie wypowiadają się osoby żyjące od lat z diet radnych.Chyba,że na tym właśnie polega przedsiębiorczość.

Gorliczanin 17.03.2017 10:28
Pierwszy milion trzeba ukraść reszta jusz pójdzie gładko.:)

Sokół 16.03.2017 22:44
Skoro radny Pan Jan jest sponsorem to niech też pomoże.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”