Powietrze będzie dostatecznie wilgotne, dodatkowo będziemy mieli do czynienia z korzystnymi warunkami do rozwoju konwekcji w postaci m.in. podwyższonego wzrostu CAPE.
W naszym rejonie popadać z konwekcji oraz zagrzmieć może już podczas drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek lub w poniedziałek rano.
Główna aktywność burzowa przypadnie jednak na drugą fazę dnia. W naszej okolicy początkowo rozwój komórek burzowych może utrudniać obniżona zawartość wilgoci w dolnej troposferze, lecz wraz z upływem dnia się to zmieni.
Najbardziej aktywne burze, które generowałyby silne porywy wiatru oraz opady gradu, powinny wystąpić na Podkarpaciu. U nas może zagrzmieć głównie wczesnym popołudniem. Niewykluczone, że burze wejdą od naszych południowych sąsiadów.
Sytuacja będzie wymagała bieżącej obserwacji w trakcie dnia, ponieważ nasz rejon znajduje się w skrajnym obszarze pod kątem dobrych warunków. Powstawanie burz bezpośrednio u nas mogą również utrudnić ewentualne poranne burze i powiązane z nimi zachmurzenie. Pamiętajmy też o wpływie halnego oraz oczywiście o tym, że burze są lokalnym zjawiskiem.
Temperatura maksymalna powinna zbliżyć się do granicy dnia upalnego w pierwszej fazie dnia w północnej części powiatu.
Wiatr będzie dość silny lub umiarkowany z południa, po przejściu frontu kierunek będzie zachodni.
Zachmurzenie będzie umiarkowane lub duże.
Grafika:
- spodziewany wzrost CAPE w poniedziałek o 14 CEST.
Miłego dnia!

Napisz komentarz
Komentarze