Bezpośrednio na terenie powiatu gorlickiego ponownie będziemy mieli do czynienia z niedosytem wilgoci, co utrudni tworzenie się burz. Ogólnie z obniżoną wilgotnością mamy mieć do czynienia w całym naszym rejonie.
Jednak niektóre z wyliczeń modeli numerycznych sugerują powstanie lokalnych linii zbieżności wiatru w naszej okolicy, co dałoby potencjał do większego nagromadzenia wilgoci i wymuszenia pionowego ruchu powietrza. Jeżeli tak się stanie, to w naszej okolicy ponownie będzie mogło zagrzmieć. Największa szansa na burze będzie w drugiej części dnia.
Głównym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu oraz w mniejszym stopniu silne porywy wiatru i opady gradu.
Zachmurzenie w poniedziałek będzie przeważnie umiarkowane.
Temperatura maksymalna wzrośnie do około 28 stopni w północnej części powiatu, w południowej 24-26. Najzimniej będzie przy granicy ze Słowacją.
Wiatr będzie przeważnie umiarkowany z zachodu.
Grafika:
- zarejestrowane wyładowania atmosferyczne w niedzielę 13 lipca do godziny 22.50 CEST.
Bezpośrednio rejon powiatu gorlickiego został ominięty przez burze. Był to najbardziej prawdopodobny scenariusz, o którym Wam wspominałem i do którego przyczynił się silny halny, który obniżył wilgotność powietrza. Burz nie zabrakło za to w sąsiednim powiecie tarnowskim, gdzie nie doświadczyliśmy efektu halnego.

Napisz komentarz
Komentarze