W sobotę 26 lipca uczestnicy spotkają się na polanie Parku Miejskiego w Gorlicach. Od godziny 10 rozpoczną się warsztaty „Tropiciele tajemnic lasu” dla najmłodszych, prowadzone przez Małgorzatę Cetnarowicz. Tuż po nich rodziny będą mogły wziąć udział w terenowej grze przygodowej „Ptasia misja”, również przygotowanej przez tę doświadczoną edukatorkę.
Wieczorna część soboty to spotkania z pasjonatami ochrony przyrody i nocnego nieba. Wojciech Wójcik z „Dzikiego Projektu” opowie o aktualnych działaniach swojej organizacji. Marta Gałązka zabierze słuchaczy za kulisy działalności ośrodków rehabilitacyjnych dla dzikich zwierząt, a tuż po niej, około godziny 19, rozpocznie się kino plenerowe z wyjątkową projekcją filmu „Królestwo – odkryj tajemnice puszczy”.
Wieczór zakończy się podróżą poza Ziemię – astrofotograf Mariusz Świętnicki zaprezentuje swoje zdjęcia i opowie o fotografowaniu nocnego nieba, a później poprowadzi pokaz teleskopowy.
W niedzielę 27 lipca o godzinie 10 uczestnicy ruszą w kolejny edukacyjny spacer – tym razem z Katarzyną Łochowską, która pokaże, jak korzystać z aplikacji mobilnych w odkrywaniu tajemnic przyrody. Spacer rozpocznie się przy rzeźbach misiów w Parku Miejskim.
Popołudniowa część festiwalu przeniesie się do Auli Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. 11 Listopada 43. Tam Agata Lisiewicz zaprezentuje niezwykłe możliwości fotopułapek i podzieli się nagraniami z życia dzikich zwierząt. O 19 Wojciech Wójcik ponownie zabierze słuchaczy w świat wyzwań, jakie stają przed ośrodkami rehabilitacji, a Roman Zamorski opowie o swojej pasji do motyli i podróżach z siatką entomologiczną.
Wieczorem, o godzinie 21:15, na polanie w Parku Miejskim odbędą się terenowe warsztaty „Ćmy – królowie nocy”, podczas których uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć z bliska niezwykłe nocne owady i poznać ich rolę w ekosystemie.
Festiwal z sercem i pamięcią
Beskidzki Klimatyzator to nie tylko wydarzenie edukacyjne, ale też symboliczne wspomnienie. Festiwal nosi imię Justyny Miareckiej, naszej niezapomnianej koleżanki, która odeszła we wrześniu 2023, a odegrała kluczową rolę w jego powstaniu. Jej pasja do przyrody i zaangażowanie pozostają żywe w każdym punkcie programu.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a organizatorzy zapewniają, że niezależnie od wieku czy poziomu wiedzy przyrodniczej, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Gorlice zapraszają na zielony weekend
Portal halogorlice.info jest patronem medialnym wydarzenia, które z roku na rok przyciąga coraz więcej osób spragnionych kontaktu z naturą. Warto zarezerwować ten weekend i dołączyć do klimatycznej, beskidzkiej przygody pełnej wiedzy, wzruszeń i wspólnego odkrywania piękna przyrody.
Program 3. Beskidzkiego Klimatyzatora 2025
sobota 26 lipca
Park Miejski w Gorlicach - polana
- 10:00 - 11:00 Warsztaty dla dzieci - tropiciele tajemnic lasu (Małgorzata Cetnarowicz)
- 11:00 - 12:30 Rodzinna gra terenowa - ptasia misja (Małgorzata Cetnarowicz)
- 17:45 - 18:00 Dziki Projekt - aktualizacja (Wojciech Wójcik)
- 18:00 - 19:00 Zoo z bliska - o misji, leczeniu i trosce o dzikie zwierzęta (Marta Gałązka)
- 19:00 - 20:30 Kino plenerowe, projekcja filmu "Królestwo - odkryj tajemnice puszczy"
- 20:30 - 22:00 Astrofotografia: podróż do serca kosmosu - prelekcja z pokazem zdjęć (Mariusz Świętnicki)
- 22:00 - 23:00 Pokaz teleskopowy (Mariusz Świętnicki)
niedziela 27 lipca
Park Miejski w Gorlicach - start przy misiach
- 10:00 - 11:30 Przyroda i aplikacje - spacer z nauką obywatelską (Katarzyna Łochowska)
Aula Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach ul. 11 Listopada 43
- 18:00 - 19:00 Fotopułapki - etyczne podglądanie przyrody - prelekcja i pokaz filmów (Agata Lisiewicz)
- 19:00 - 19:45 O ośrodkach rehabilitacji dzikich zwierząt i granicach w ochronie przyrody (Wojciech Wójcik)
- 19:45 - 20:45 Lepidopterologia - z siatką przez kontynenty (Roman Zamorski)
Park Miejski w Gorlicach - polana
- 21:15 - 22:00 Ćmy: Królowie nocy - warsztaty terenowe (Roman Zamorski)

Źródło info: Beskidzki Klimatyzator/Dziki Projekt
Napisz komentarz
Komentarze