To wyjątkowe miejsce ma sprzyjać wypoczynkowi i rekreacji, a dzięki naturalnym wodom leczniczym o udokumentowanych właściwościach będzie mieć również walory prozdrowotne.
Tężnia solankowa i wodolecznictwo
W centrum obiektu stanęła największa w regionie, zadaszona tężnia solankowa, wykonana z tarninowych gałęzi. Po ich powierzchni spływa woda mineralna pozyskiwana z miejscowego źródła, której właściwości zdrowotne zostały potwierdzone badaniami. Wdychanie solankowego aerozolu działa przeciwzapalnie i wspomaga leczenie chorób układu oddechowego.
Tuż obok tężni znajduje się specjalna niecka do wodolecznictwa, wypełniona leczniczą wodą do wysokości kolan. Przeznaczona jest do chodzenia boso – zgodnie z metodą ks. Sebastiana Kneippa – co przynosi ulgę w schorzeniach reumatycznych, neurologicznych, skórnych, a także wspomaga układ krążenia i nerwowy.
Udało się nam porozumieć z działającą w Słonej Wytwórnią Wód Mineralnych, która posiada wszystkie wymagane zgody i badania potwierdzające jej właściwości zdrowotne – podkreśla Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.
Doprowadziliśmy ją rurociągiem do łazienek i będziemy ją kupować od nich. W ten sposób wszystkie procedury zostały załatwione dużo szybciej i nie musieliśmy wykonywać własnego odwiertu, badań oraz ubiegać się o koncesję na jej wydobycie, tak jak dzieje się to w Ciężkowicach.
Część większego projektu „Źródlany Szlak”
Nowe łazienki mineralne są jednym z kluczowych elementów projektu „Źródlany Szlak”, realizowanego przez pięć gmin Pogórza: Zakliczyn, Ciężkowice, Gromnik, Pleśna i Rzepiennik Strzyżewski. Jego celem jest wykorzystanie naturalnych bogactw wód mineralnych, znanych w regionie od wieków, ale dopiero teraz odpowiednio zagospodarowanych.
Obiekt nosić będzie imię profesora Józefa Wacława Poborskiego – wybitnego geologa pochodzącego z gminy Zakliczyn, który jako pierwszy szczegółowo zbadał lokalne źródła wód mineralnych.
Dostępność, lokalizacja i plany na przyszłość
Aktualnie trwają odbioru techniczne. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, łazienki zostaną otwarte jeszcze podczas tegorocznych wakacji. Co ważne – korzystanie z kompleksu ma być bezpłatne.
Na terenie inwestycji powstały również:
- duża drewniana wiata, która będzie mogła służyć jako amfiteatr lub miejsce wydarzeń,
- budynek sanitariatów,
- siłownia plenerowa,
- pełne ogrodzenie i oświetlenie nocne.
Dojazd do łazienek jest bardzo prosty – z drogi wojewódzkiej nr 975 należy skręcić w kierunku świetlicy wiejskiej w Słonej (dawna szkoła). Gmina planuje w tym miejscu także pijalnię wód mineralnych, które już teraz można kupić w butelkach w lokalnej rozlewni.
Władze samorządowe myślą również o budowie chodnika i ścieżki rowerowej prowadzącej do nowej atrakcji. Łazienki mineralne w Słonej mają szansę stać się jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Pogórza. To połączenie piękna natury, leczniczych właściwości wód i nowoczesnej infrastruktury – idealne miejsce na zdrowy wypoczynek, niedaleko Gorlic.



Źródło info i foto: Tarnów Nasze Miasto
Napisz komentarz
Komentarze