Spotkanie rozpoczął dr Wojciech Wójcik, założyciel Fundacji Dziki Projekt i główny organizator festiwalu. W swoim energicznym wystąpieniu podsumował ostatnie miesiące działalności fundacji. Pokazał nie tylko efekty rozwoju ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, ale również przypomniał, jak wielką rolę odgrywa zgrany zespół ludzi – od techników weterynarii po grafików i edukatorów. Jak zaznaczył, to właśnie dzięki ich zaangażowaniu udało się uratować już blisko 400 dzikich pacjentów w tym roku.
Zaprezentowane zdjęcia ukazywały imponujące postępy – od budowy wolier, przez specjalne wybiegi dla trudnych gatunków jak wilki, aż po infrastrukturę dla ptaków objętych konwencją CITES. Fundacja intensywnie rozwija również swoją działalność edukacyjną: dzikie lekcje, programy certyfikacyjne dla przedszkoli oraz wakacyjne zajęcia terenowe cieszą się niesłabnącą popularnością.
Kolejny wykład należał do dr Marty Gałązki, doświadczonej lekarki weterynarii, związanej m.in. z warszawskim ZOO i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Jej prelekcja pt. „ZOO z bliska – o misji, leczeniu i trosce o dzikie zwierzęta” w niezwykle przystępny sposób wprowadziła uczestników w kulisy pracy weterynarzy w ogrodach zoologicznych.
Dr Gałązka tłumaczyła, jak złożone i wymagające jest leczenie egzotycznych gatunków – od nosorożców po pantery śnieżne. Słuchacze mogli dowiedzieć się, czym jest trening medyczny słonia, jak diagnozuje się urazy u geparda oraz jakie wyzwania niesie za sobą profilaktyka zdrowotna wśród setek gatunków zwierząt. Wykład zilustrowany był zdjęciami i nagraniami dokumentującymi unikatowe procedury medyczne, takie jak podawanie leków pelikanowi czy zakładanie specjalnych opatrunków hipopotamom.
Jednym z najciekawszych momentów była opowieść o czipowaniu konia Przewalskiego – zrealizowanego nie przez siłę, lecz tygodnie cierpliwego treningu i budowania zaufania. To obraz weterynarii, w której wiedza spotyka się z empatią i szacunkiem do natury.
Po tym wykładzie uczestnicy mogli obejrzeć projekcję filmu „Królestwo – odkryj tajemnice puszczy”.
Wieczór zakończył się niezwykłą prelekcją Mariusza Świętnickiego „Astrofotografia: podróż do serca kosmosu”. Sala Miejskiego Zespołu Szkół zamieniła się w obserwatorium astronomiczne, a uczestnicy mieli okazję spojrzeć daleko poza horyzonty naszej planety.
Świętnicki z pasją opowiadał o tym, jak każdy z nas – nawet przy pomocy zwykłego aparatu – może rejestrować zjawiska niebieskie: obroty gwiazd, przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zaćmienia Księżyca. Nie zabrakło również głębszych refleksji o naszej pozycji w kosmosie, znaczeniu odkryć Kopernika czy pionierskich lotach kosmicznych. Prezentowane zdjęcia – od tarczy Słońca po powierzchnię Księżyca – budziły zachwyt publiczności.
niedziela 27 lipca 2025
Park Miejski w Gorlicach - start przy misiach
- 10:00 - 11:30 Przyroda i aplikacje - spacer z nauką obywatelską (Katarzyna Łochowska)
Aula Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach ul. 11 Listopada 43
- 18:00 - 19:00 Fotopułapki - etyczne podglądanie przyrody - prelekcja i pokaz filmów (Agata Lisiewicz)
- 19:00 - 19:45 O ośrodkach rehabilitacji dzikich zwierząt i granicach w ochronie przyrody (Wojciech Wójcik)
- 19:45 - 20:45 Lepidopterologia - z siatką przez kontynenty (Roman Zamorski)
Park Miejski w Gorlicach - polana
- 21:15 - 22:00 Ćmy: Królowie nocy - warsztaty terenowe (Roman Zamorski)
















Napisz komentarz
Komentarze