W naszym rejonie także oczywiście popada oraz może też zagrzmieć. Deszczu możemy spodziewać się o różnej porze dnia, w tym i w nocy z soboty na niedzielę, choć największa intensywność poszczególnych zjawisk przypadnie na drugą część niedzielnej doby.
Rozwojowi burz będzie sprzyjała podwyższona niestabilność, obecność niżu, spora zawartość wilgoci w dolnej troposferze oraz też szybszy przepływ powietrza w środkowej troposferze. Na trasie burz głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu. Może też mocniej powiać, a najlepiej rozbudowane komórki mogą też generować opady gradu.
Rozwój konwekcji będzie miał oczywiście kluczowy wpływ na to, gdzie zostaną odnotowane najwyższe sumy opadu. W przypadku przejścia burzy nad danym obszarem, nagromadzenie opadu będzie duże, przez co możliwe będą podtopienia.
Najwyższa suma opadu powinna być odnotowywana w centralnej i południowej Małopolsce oraz w okolicy Żywca na Śląsku. W naszym rejonie deszczu także może być sporo, jeżeli burze przejdą przez nasz rejon, na co jest spora szansa.
Temperatura maksymalna w niedzielę osiągnie około 23 stopnie w północnej części powiatu, w południowej 21.
Zachmurzenie będzie przeważnie duże. Natomiast wiatr w porywach będzie przeważnie umiarkowany. Kierunek wiatru będzie się zmieniał w trakcie dnia.
Grafika:
- zarejestrowane wyładowania atmosferyczne w sobotę do 22 CEST.
Źródło Blitzortung.
W niedzielę w południowej Polsce również nie zabraknie burz.
Miłego dnia!

Napisz komentarz
Komentarze