Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Ścieżka rowerowa - droga donikąd?

Podziel się
Oceń

Amatorzy dwóch kołek – już w trasie, więc i my wyjechaliśmy wczoraj sprawdzić, na jakich trasach przyjdzie nam spędzić ten rok. Jak wygląda ścieżka rowerowa Blich-Szymbark w porównaniu do jej stanu tuż po otwarciu i czego możemy się spodziewać na droach w tym roku?

Początek wiosny można wyznaczać na wiele sposobów: odliczać dni do równonocy, czekać nadejścia astronomicznej wiosny, szukać pierwszych wiosennych kwiatów czy też wypatrywać powrotu bocianów.

Wydaje się, że istnieje też "wiosna drogowa", czyli moment, w którym na ulicach pojawiają się motocykliści i rowerzyści.
Ci ostatni czasem nie odpuszczają nawet w największy mróz, jednak cieplejsze dni zachęcają do wyprowadzenia dwóch kółek także przez amatorów. Tak właśnie dzieje się w ostatnich dniach, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak w czasie symbolicznego początku sezonu wygląda nasza gorlicka ścieżka rowerowa Blich-Szymbark.

Zaraz po otwarciu naszej ścieżki rowerowej pojawiło się wiele komentarzy na jej temat. U nas znaleźliście profesjonalny przewodnik po trasie i słodko-gorzki komentarz o tym, jak została zaplanowana, ile na nią wydano i jakie problemy może stwarzać.

Tekst ten odnajdziecie TUTAJ.

Okraszona plikiem zdjęć, rekomentacja dawała jasno do zrozumienia: za duże pieniądze zaprezentowano nam wyraźny szkic dobrej idei, która nadal oczekuje na realizację.

Czy cokolwiek od tamtej pory się zmieniło? Sprawdziliśmy.

Po zimie trwa czas sprzątania brzegów rzek. Czyszczone i udrażniane są odpływy wód, tak, by w czasie podniesionego stanu wód nie zwiększały one zagrożenia. Niestety, stan ścieżki rowerowej nie zachwyca. Jest taka jaką była niespełna dwa lata temu – niedoskonała, a dodatkowo... niszczejąca.

Nawierzchnie kolejnych odcinków pozostawiają wiele do życzenia, szczególnie ten fragment, który wyłożony został plastikową siatką. Wczoraj w wielu miejscach przejazd taką trasą był zwyczajnie niebezpieczny: wypełnienie zostało wypłukane, w innych zaś całą szerokość ścieżki pokrywają śliskie liście i drobne gałązki. Nie mówimy przy tym o warstwie świeżych liści i gałęzi połamanych pod wpływem wczorajszgo wiatru, ale o zleżałych, starych ich warstwach. W zagłębieniach terenu na ścieżce zalegają warstwy błota – szczególnie na ostatnim, szybkim odcinku, tuż przed Szymbarkiem. Fakt, że sprawdzenie trasy odbyło się w dzień słoneczny, nie tuż po opadach deszczu spowodował, że nie musieliśmy martwić się powstawaniem kolein i brakiem przejezdności trasy. Po deszczu, szczególnie bardziej obfitym, trasa nie będzie nadawała się do wykorzystania na wielu odcinkach, a powstałe wtedy koleiny staną się uciążliwe dla osób poruszających się tam w czasie suszy.

Chociaż początek marca nie jest czasem powszechnie traktowanym jako moment rozpoczęcia sezonu rowerowego, to jest doskonałym czasem na rozpoczęcie wiosennych porządków.
Dołożenie starań i zadbanie o ścieżkę rowerową jest konieczne , jeśli chcemy traktować ją jako jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu. Już w minionych dniach na trasie nie brakowało spacerowiczów, miłośników nordic walkingu oraz rowerzystów. Rozpoczynający trasę pytali o jej stan na dalszym odcinków, a Ci kończący wycieczkę stwierdzali „jest dobrze”.

Niestety, po pokonaniu trasy taką odpowiedź należy określić jako grzeczny eufemizm.

Obecnie stan trasy jest tylko i aż dostateczny. Dlaczego więc chwalimy? Ponieważ jest to jedna z niewielu ścieżek, które w ogóle mamy do dyspozycji i jak podkreślono w eksperckim komentarzu, samo istnienie ścieżki jest jej zaletą.

To, czy trasa jest zadbana i bezpieczna schodzi na dalszy plan, a my sami, nawykli już do pewnej dozy „bylejakości” z przyzwyczajenia – chwalimy.
Zazielenione pola i urokliwe ostępy z pewnością pomogą rozmyć w pamięci turystów negatywne wrażenia związane z samą jakością ścieżki.

Czy jednak naprawdę w takim stanie chcemy oglądać ścieżkę przez resztę sezonu?

Zdecydowanie nie. Dodatkowo niecierpliwie czekamy na spełnienie obietnicy i poprowadzenie dalszej części trasy do Biecza. Aktualnie dostępny odcinek może uchodzić za przyjemny, jednak dla wielu jest tylko formą rozgrzewki przed… no właśnie, przed czym?
Na liście wniosków złożonych w zakresie tworzenia lokalnych tras turystycznych (TUTAJ) odnajdujemy propozycję Miasta Gorlice: "Rozbudowa i modernizacja tras pieszo - rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie miasta Gorlice jako element podnoszący atrakcyjność turystyczną Subregionu sądeckiego".
Co jednak ciekawe, propozycja ta jest droższa od pokrewnej propozycji Gminy Zawoja, która może szybko zdeklasować propozycję Gorlic. Za nieco ponad milion złotych Gmina ta zaproponowała "Budowę górskich, rekreacyjnych szlaków rowerowych typu „singletrack”, „flow” i „enduro” wraz z infrastrukturą towarzyszącą w lasach pomiędzy Mosornym Groniem a Koroną Ziemi, w miejscowości Zawoja."

Apetyt miłośników dwóch kółek jest ogromny, czy jednak zostanie zaspokojony w obrębie Powiatu Gorlickiego?
Poza niebezpieczeństwami związanymi z brakiem troski o całą trasę warto przypomnieć, że ścieżka ta miała być INWESTYCJĄ. Oznacza to, że powinna wspierać turystyczną ofertę w naszym regionie, być jej integralny elementem i pomóc zarabiać miastu i jego mieszkańcom.
Nie brakuje doradców i dobrych przykładów inwestycyjnych, które skutecznie pomagają zabiegać o pieniądze dla kolejnych regionów. Dlaczego więc nie uczymy się od lepszych (mądrzejszych?) od nas?

A może za wszelką cenę będziemy dążyć do tego, by nie oglądając się na innych „robić swoje” tracąc przy tym pieniądze, czas i zniechęcać do siebie kolejnych turystów?


Napisz komentarz

Komentarze

Dźwiedź 02.03.2017 06:09
@Kolarz może o to że ściezka od Gorlic do Szymabrku kosztowała około 1,2mln złotych..

członek 01.03.2017 21:48
Zapraszamy do zapisów przyszłych członków PTTK czyli na bardzo tanie i fajne wycieczki.

znachor 01.03.2017 20:10
2 godziny dziennie jazdy na rowerze wydłuża życie.

smooth 01.03.2017 18:24
Sciezka jest zaniedbana. A jak juz w komentarzu piszemy, ze /miejmy nadzieje/ ze cos zrobia, to wlasnie najlepszy dowod, ze karmieni jestesmy nadzieja, a poki co jest jak jest.

Kolarz 01.03.2017 18:12
Na tym odcinku który jest ukazany na zdjęciach większość rowerzystów i tak korzysta z asfaltu a nie drogi rowerowej. Jest tak od początku blichu aż do mostu w ropicy więc nie wiem o co tyle płaczu ;)

Ortopeda 01.03.2017 16:45
Jazda na rowerze jest najlepszym i najzdrowszym sportem.

kopamatakawa 01.03.2017 13:45
Ledwo śnieg stopniał a już chcielibyście nie wiadomo czego. W głębszych warstwach ziemi nawet dalej mróz gdzieniegdzie trzyma. Poczekajmy do wiosny i miejmy nadzieje że poprawią i uprzątną.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego