Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Mosty Starosty rozdane, Filip Berkowicz z trofeum

Podziel się
Oceń

Dzisiaj odbyła się gala wręczenia nagród Starosty Gorlickiego: Mosty Starosty 2017 i Przęsło 2017. Jury pod przewodnictwem Karola Górskiego wyłoniło dwóch laureatów, a pięć osób zostało wyróżnionych. Statuetka Most Starosty trafiła w ręce Filipa Berkowicza, którą przyznano za umiejętną promocję dziedzictwa europejskiej kultury muzycznej i osobiste zaangażowanie w organizację „Kromer Festival” w Bieczu.

 

Równorzędne wyróżnienia otrzymali:

  • Anna Cisoń, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki,
  • Jan Krynicki, za mecenat i promocję kultury łemkowskiej,
  • Andrzej Welc, za zaangażowanie w dzieło ratowania zabytków gorlickiego cmentarza parafialnego,
  • Antoni Mrozek, za zaangażowanie w animację lokalnych działań na rzecz kultury,
  • Andrzej Dziubaczka, za osiągnięcia w twórczej interpretacji muzyki underground i zaangażowanie w jej promocję.

Natomiast Łukasz Dyczko otrzymał tegoroczne Przęsło, za międzynarodowe sukcesy, wirtuozerię i mistrzowską interpretację muzyki instrumentalnej.

Galę uświetnił koncert na skrzypce i fortepian w wykonaniu Haliny i Włodzimierza Promińskich.


FILIP BERKOWICZ

Urodził się w 1977 roku w Jaśle, skąd jako dziecko razem z babcią przyjeżdżał do Biecza, by potem zapomnieć o nim na bagatela... 25 lat. W 2015 roku ponownie pojawił się w Bieczu i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przeniósł nas w niezwykły świat muzyki minionych epok. Za sprawą Kromer Festival ożywił bieckie kościoły i średniowieczne mury. Dwie edycje festiwalu znalazły się w pierwszej dziesiątce najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Do Biecza za sprawą Filipa Berkowicza zjechali muzyczni giganci, a za nimi przyjechali melomanii z całej Polski. Kromer Festival dał miastu i powiatowi gorlickiemu szeroką promocję i możliwość zaprezentowania lokalnego potencjału.

Muzykolog, menedżer, promotor, dyrektor artystyczny cenionych przez światową krytykę festiwali muzycznych: Actus Humanus, Kromer Festival, Opera Rara, Misteria Paschalia, Sacrum Profanum i Goodfest.

Producent albumów polskich muzyków dla prestiżowych wytwórni Nonesuch i Decca. Kurator spektakularnych wydarzeń muzycznych, między innymi Penderecki, Aphex Twin, Greenwood, III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego z udziałem Beth Gibbons z zespołu Portishead, które były prezentowane w Polsce i za granicą.

Ukończył z wyróżnieniem studia w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obecnie prowadzi zajęcia. Pracował w Polskim Wydawnictwie Muzycznym i oficynie wydawniczej Musica Iagellonica. Był pełnomocnikiem i doradcą prezydenta Krakowa do spraw kultury.

Jest autorem kilkudziesięciu haseł w Encyklopedii Muzycznej PWN, artykułów muzykologicznych oraz publikacji popularnonaukowych. Za swoją pracę naukową zdobył wyróżnienie w konkursie Związku Kompozytorów Polskich, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

ANNA CISOŃ

Dyrygentka, nauczycielka, propagatorka muzyki. Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach oraz Szkole Muzycznej I stopnia w Korzennej.

Od 2010 roku jest dyrygentem chóru Cantores Carvatiani, który ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, między innymi III miejsce na Myślenickim Festiwalu Kolęd i Pastorałek i wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Eclesia Cantio w Tarnowie. We wrześniu ubiegłego roku chór wydał dwie promocyjne płyty z muzyką sakralną i rozrywkową.

Anna Cisoń prowadzi również dziecięcy chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Gorlicach. Ze „swoimi” dziećmi uczestniczyła w polsko-niemieckim projekcie symfonicznym, w czasie którego chór wykonywał niezwykle trudne kompozycje. W ubiegłym roku zdobył I miejsce i Grand Prix na festiwalu Silesia Cantat w Głogowie oraz Złote Pasmo na Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych w Łańcucie. Dwa tygodnie temu chór Akolada znów rozsławił powiat gorlicki, zdobywając Grand Prix Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i pastorałki”.

JAN KRYNICKI

Z wykształcenia ekonomista, z pasji społecznik i mecenas kultury łemkowskiej. Osoba niezwykle szanowana i ceniona w środowisku. Jest fundatorem i mecenasem strategicznym fundacji stypendialnej pomagającej zdolnej i pracowitej, ale biednej młodzieży łemkowskiej. Wspiera działalność dziecięco-młodzieżowego zespołu regionalnego Łemkiwskyj Pasternyk.

Z wielką troską podchodzi do upamiętniania miejsc historycznych, w tym opuszczonych cmentarzy. Jest fundatorem Dzwonu Pokoju dla Miejsca Pamięci w Zdyni oraz mecenasem tematycznych wydawnictw regionalnych.

Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz wieloma odznakami resortowymi.

ANDRZEJ WELC

Magister geografii fizycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat uzyskał w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Współorganizator Stacji Naukowej PAN w Szymbarku. Autor wielu publikacji naukowych z zakresu geografii.

Zaangażowany samorządowiec i działacz społeczny. Był radnym i wiceprzewodniczący rady gminy Gorlice, kierownikiem Urzędu Rejonowego w Gorlicach, radnym powiatowym i pierwszy starostą nowo powstałego powiatu, a następnie do 2007 roku pełnił funkcję dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gorlicach. Prezes Gorlickiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości, wiceprezes Gorlickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Succurrere”, członek Stowarzyszenia „Klub Gorliczan”.

Andrzej Welc to wielki pasjonat historii Ziemi Gorlickiej. Kierował przygotowaniami międzynarodowych obchodów 80. rocznicy Bitwy Gorlickiej. Jest również współzałożycielem i wieloletnim prezesem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Powiatu Gorlickiego i Upiększania Miasta Gorlice z okolicą. Z wielką troską i zaangażowaniem włącza się w renowację cmentarzy wojennych, pomników na cmentarzu parafialnym w Gorlicach oraz zabytków małej architektury.

ANTONI MROZEK

Urodził się w Gorlicach w styczniu 1953 roku. Tutaj ukończył szkołę podstawową, a następnie Przyzakładową Szkołę Zawodową i zaocznie Technikum Mechaniczne z najlepszym w szkole wynikiem z matematyki. Wyspecjalizował się w obróbce skrawaniem i w tej dziedzinie przepracował 45 lat w Fabryce Maszyn Wiertniczych i Górniczych Glinik.

Pracę zawodową i życie rodzinne łączy z powodzeniem za swoimi zainteresowaniami i pasjami muzycznymi. Artystyczny talent wyniósł z domu rodzinnego. Ojciec Alojzy pisał wiersze, jeden wujek był malarzem i rzeźbiarzem, a drugi – fotografem.

Od wielu lat jest zaangażowany w działalność twórczą Bieckiej Kapeli Biesiadnej, z którą uświetnia uroczystości odbywające się w gminie Biecz. Muzyka to jego największa pasja - poświęca się jej bezinteresownie i z pełnym oddaniem. Pracuje na rzecz rozwoju talentów wśród dzieci i młodzieży. Człowiek zdyscyplinowany, uczciwy, skromny. Mówi się, że Antoni Mrozek zna się na każdym instrumencie muzycznym i potrafi wszystko zaśpiewać.

ANDRZEJ DZIUBACZKA

Recesja – może być zjawiskiem w ekonomii, w dziejach lodowca, nawet w stomatologii... ale może być także w muzyce. W 1997 roku w Gorlicach objawiła się grupa recesjonistów, czyli Gorlicka Scena HC Punk. Zainspirowana została przez Tomka Shing`a i Andrzeja Dziubaczkę. Była to wspólna, niezależna platforma muzyczna, na której zespoły z tak zwanego drugiego undesrgroundowego obiegu mogły zaprezentować swoje dokonania przed gorlicką publicznością.

Potem nastąpiła wieloletnia przerwa, ale Recesja znów dała o sobie znać. W tym roku Gorlicka Scena HC Punk będzie obchodzić XX-lecie swej działalności. Filarem zespołu Recesja - wokalistą - jest Andrzej Dziubaczka. W skład zespołu wchodzą także: Tomek Dziubaczka, Marcin Szufa, Marek Łopata i Mirek Łaboś.

Punk u swych podstaw, jako zjawisko społeczne i artystyczne zarazem, niósł nieprzebrane pokłady nieskrępowanej interpretacji i kreacji otaczającej nas rzeczywistości. Mimo upływu czasu dla zespołu Recesja punk to coś więcej niż dobra zabawa – są ludźmi otwartymi, ceniącymi różnorodność, oryginalność i przełamującymi granice – w tym ich siła, która nie poddaje się modom i trendom.

ŁUKASZ DYCZKO

Urodził się 15 września 1997 roku. Już od najmłodszych lat pokazywał, kto jest najzdolniejszy w rodzinie Dyczków z Kobylanki. W wieku trzech lat, gdy dzieci jeszcze niezbyt dobrze mówią, on zaczął uczyć się śpiewu i gry na pianinie. W drugiej klasie szkoły podstawowej w polu zainteresowania pojawił się flet, a jako 10-latek zapałał, trwającą do dziś, miłością do saksofonu. Rozwijał swój talent w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Gorlicach, by po kilku latach wyruszyć w swoją wielką muzyczną podróż. Najpierw do Katowic – do Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia, a następnie do Warszawy, do najstarszej i największej uczelni muzycznej w Polsce - na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, do profesora Pawła Gusnara.

Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ma za sobą wiele sukcesów w konkursach krajowych i zagranicznych. Największe z nich, które przyniosły mu sławę i uznanie to tytuł Młodego Muzyka Roku 2016 i zwycięstwo w 18. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii.

Wystąpił na gali wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej, do której był nominowany w kategorii Debiut Roku. Został także nominowany do Paszportów Polityki w kategorii „muzyka poważna”.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Krzysztof 04.03.2017 14:50
Na ile mi wiadomo Pan Mirek z Nowicy nazywa się Ładoś a nie Łaboś. Pozdrawiam

Janusz 12.02.2017 21:47
Całe Gorlice i powiat czekają z niecierpliwością na na wyjście z cienia i ujawnienia swojego geniuszu niejakiego obywatela ukrywającego się pod nick-em ''Sven '' ...Ps.. Uwaga ostrzeżenie dla wszystkich !...W przyszłym roku też będą łapanki ! :)

Marcin 10.02.2017 21:35
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,19204419,filip-berkowicz-traci-festiwal-sacrum-profanum.htmlhttp://zaprasza.net/a.php?article_id=31040http://muzyka.onet.pl/klasyka/filip-berkowicz-zamykam-jedne-drzwi-i-otwieram-drugie-wywiad/fkqhk9Ludzie wpiszcie hasł Filip Berkowicz w gle.

sven 10.02.2017 19:59
Brawo Filip Berkowicz, ale reszta to chyba z łapanki, chyba nie było już kogo żywcem nominować .... i te same gorlickie twarze ... czy kiedyś się to zmieni?

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
intensywne opady deszczu

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12