Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Smog w Gorlicach – gdzie zmierzyć?

Podziel się
Oceń

Informacje o smogu są ostatnio jednym z najpopularniejszych tematów w mediach.Sprawdziliśmy czy nasz region jest w tym zakresie bezpieczny, a wyniki powszukiwań okazały się zaskakujące.

Odnalezienie wiarygodnych informacji na temat stężenia zanieczyszczeń w powietrzu nie jest łatwe – istnieje wiele stron i aplikacji pokazujących te informacje, ale o wiarygodne i dokładne dane dla naszego regionu niezwykle trudno. O jednej  z takich stron pisaliśmy niedawno. Jakież było nasze zaskoczenie, kiedy w wietrzny dzień w Gorlicach, podane na stronie internetowej dane wskazywały, że jakość powietrza jest dużo gorsza niż w… Krakowie!

Sprawdzając pochodzenie danych okazywało się, że nie pochodzą one z regularnych pomiarów, ale są średnią prognozą zjawisk, dokonaną na podstawie danych z większych regionów miejskich. Odnalezienie informacji na temat poziomu stężenia szkodliwych pyłów w gorlickim powietrzu okazało się prawie niemożliwe.

Na mapie udostępnionej przez AQICN najbliższe nam punkty pomiarowe znajdują się w Nowym Sączu i Jaśle.
Wartości Indeksu Jakości Powietrza (AQI) w Jaśle wskazują na dobrą jakość powietrza, a średnią w Nowym Sączu. Ta druga oznacza, że „niektóre zanieczyszczenia mogą być umiarkowanie szkodliwe dla bardzo małej liczby osób, które są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza”.

W tym samym czasie prognoza średniodobowej jakości powietrza zaprezentowanej na stronie www.powietrze.malopolska.pl jest alarmująca: "I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla Małopolski południowo-wschodniej".
Dla  Nowego Sącza, ocena jakości powietrza wypada niepomyślnie i określona została jako niekorzystna. Na poparcie tej tezy wskazane zostały dokładniejsze dane pomiarowe: stężenie szkodliwych pyłów PM 10 w powietrzu na poziomie 113 µg/m3, NO2 i SO2 w granicach normy. Jest to jednocześnie jedyna informacja na temat stężenia pyłów w regionie stosunkowo zbliżonym do Gorlic.

Dla naszego miasta brak szczegółowych danych, ale na stronie zaprezentowano uogólnione prognozy. Są one niezwykle optymistyczne, wskazujące na dobry i umiarkowany stan powietrza w ciągu doby. Szybko odnajdujemy jednak informacje, które wskazują, że znaczne wahania jakości powietrza w ciągu doby mogą wynikać z błędów prognostycznych a przedstawione dane traktować należy z rezerwą. Mogą stanowić jedynie wskazówkę dla odbiorców.

 

 

Wartą uwagi stroną stała się strona Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska. Tu dane pomiarowe wydają się być dużo bardziej prawdopodobne: czujniki umieszczone w Szymbarku wskazywały dziś między godziną 15.00 a 16.00 umiarkowany poziom zanieczyszczeń powietrza. Informację tą podparto danymi: O3: 102,4 µg/m3, SO2: 4,3 µg/m3, NO2: 8,1 µg/m3. Strona umożliwia wprawdzie sprawdzenie zmian w pomiarach na terenie Szymbarku na przestrzeni ostatnich 3, 10 i 30 dni. Niestety, nie uwzględniono pomiarów stężenia pyłów  PM10 i PM2,5.

Ta ostatnia strona okazała się najlepiej udokumentowanym źródłem danych.

Najdokładniejszych danych może dostarczyć stacja klimatyczna w Gorlicach, zlokalizowana przy szkole nr 4. Pochodzące z niej dane potwierdzają utrzymujący się poziom emisji pyłków PM10 na średniowysokim poziomie (około 110µg/m3 w szczycie okresu grzewczego, w dniach znaczącego spadku temperatury). Tylko wyjątkowo poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza znaczaco przyjęte normy bezpieczeństwa. Powiat gorlicki znajduje się więc w stosunkowo dobrej sytuacji i na zdecydowanej większości terenów jakość powietrza jest zadowalająca.

Gorliczanie w ocenie bezpieczeństwa związanego z powietrzem zdają się najczęściej na narządy zmysłów: powonienia i wzroku.
Najwyraźniej obecną sytuację oceniają optymistycznie – dziś nie brakowało chętnych do udziału w wypoczynku „na świeżym powietrzu”: w czasie spacerów, zjazdów na sankach, jeździe na lodowisku czy biegów.


Napisz komentarz

Komentarze

Kam 09.02.2017 12:20
PM 10 to nie są "pyłki".Reszta informacji -najprawdziwsza prawda.

lekarz 01.02.2017 21:09
W Gorlicach umierają sami znajomi, bo albo miasto malutkie albo jest tragedia w powietrzu.

kominiarz 30.01.2017 13:35
Widać kto pali szmatami to ma dziury w dachu.

ALA 30.01.2017 10:41
Wystarczy przejść się ul. Stróżowską i zobaczyć co wydobywa się z kominów.

ala 29.01.2017 18:53
Gdzie zmierzyć smog?Najlepiej na własnym kominie-uważnie obserwując kolor dymu i wytężając zmysł węchu....O ile komu nie szkoda czasu na takie bzdury,rzecz jasna.

Węgierska 29.01.2017 12:09
Gdzie obwodnica? Smog jest bo można się przejść nawet po tradycyjnym zawodziu bo widzieć ile spalin i z domów starych jak śmierdzi.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
intensywne opady deszczu

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12