Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Staw zamarzł, strażacy mogą ćwiczyć

Podziel się
Oceń

Przez trzy ostatnie dni gorliccy strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej ćwiczyli prowadzenie działań ratownictwa wodnego na zamarzniętych akwenach wodnych. Jako miejsce do treningu wybrali zamarznięte stawy w Kobylance.
Staw zamarzł, strażacy mogą ćwiczyć

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia specjalistycznych działań ratowniczych na poziomie podstawowym przez wytypowane siły i środki naszej jednostki podczas zdarzeń na obszarach zalodzonych.

- Do działań ratowniczych jesteśmy doskonale przygotowani. Nie mieliśmy okazji dotychczas sprawdzić swoich umiejętności, bo nasze akweny wodne nie zamarzały. Teraz taka okazja się zdarzyła – wyjaśnia nam mł.bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach.

O tym, że poruszanie się po zamarzniętych akwenach jest niebezpieczne, wiadomo od dawna, ale nie brakuje chętnych do chodzenia czy nawet jeżdżenia samochodami po lodzie. Przebywanie na zamarzniętym akwenie niesie za sobą niebezpieczeństwo utonięcia.

- Niebezpieczeństwa załamania się lodu zwiększa się w czasie odwilży, natomiast trzeszczenie lodu może świadczyć o zbyt cienkiej jego tafli w okresie mrozów. Najlepiej nie wchodzić na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów. Wytrzymałość lodu zależy nie tylko od grubości. Biały i mętny lód zawierający pęcherzyki powietrza posiada znacznie mniejszą wytrzymałość. Lód z zamarzniętymi gałęziami, kamieniami itp. jest także niebezpieczny, gdyż wokół tych przedmiotów topnieje o wiele szybciej. Co roku pod lodem ginie kilkaset osób, w większości są to wędkarze. U nas na szczęście nie było takich wypadków, a dotychczas z zamarzniętych akwenów ratowaliśmy tylko zwierzęta i ptaki – wyjaśnia i ostrzega mł.bryg. Dariusz Surmacz.

Warto zapamiętać między innymi, że: najniebezpieczniejszy okres przebywania na lodzie to okres zimowo-wiosenny, ratując człowieka spod lodu, nie wolno do niego podbiegać i podawać mu ręki, ponieważ tafla załamie się także pod ratującym. Osoby, które będą nam udzielały pomocy, nie mogą też podchodzić zbyt blisko.

- Należy poszukać jakiegoś długiego przedmiotu położyć się na lodzie, doczołgać się na bezpieczną odległość do tonącego, rzucając mu przygotowany wcześniej przedmiot i cofając się wolno wyciągać go na lód. Poszkodowanemu, który został wyciągnięty z zimnej wody, należy udzielić pierwszej pomocy lub wezwać pogotowie ratunkowe. Trzeba zadbać, by nie doszło do wychłodzenia organizmu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pomóc osobie znajdującej się w wodzie, należy jak najszybciej wezwać policję lub straż pożarną – dodaje oficer prasowy.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
kibic 20.01.2017 14:35
Straż Pożarna i Policja powinni trenować latem na rowerach.

belmont 20.01.2017 11:00
Brawo chłopaki, tak trzymać. Dobre przygotowanie i trening to podstawa !

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12