Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Biecz edukacją w Małopolsce słynie

Podziel się
Oceń

Małgorzata Małuch, Mirosław Wędrychowicz, Stanisław Kaszyk i gmina Biecz na podium plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski. W środę (7 grudnia) w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów tegoroczne edycji konkursu, organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

 

Gmina Biecz zajęła drugie miejsce w plebiscycie na Edukacyjną Gminę Małopolski. Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa i Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza otrzymali tytuł Mecenasa Srebrnej Kariery, a Stanisław Kaszyk, sołtys Szalowej został Ambasadorem Bilansu Kariery.

Gmina Biecz uplasowała się na drugiej pozycji dzięki realizacji projektu „Edukacyjne Manewry w ramach Bieckiej Akademii Rozwoju”, na którą złożyły się przedsięwzięcia ekologiczne, edukacyjne i profilaktyczne, między innymi: utworzenie Gminnego Centrum Ekologii „Odkrywcy Przyrody”, ścieżka ekologiczna „Zielony Zakątek”, konkursy, wycieczki, happeningi i turnieje.

Na stronie Urzędu Miejskiego w Bieczu czytamy, że inicjatywy, które odbywały się w ramach projektu, zostały przeprowadzone po to, aby od najmłodszych lat uwrażliwiać mieszkańców na potrzeby otoczenia. Wszystkie działania stanowiły całość, której przewidywanym efektem jest zapewnienie większego bezpieczeństwa dla mieszkańców gminy, wzrost świadomości oraz liczne przedsięwzięcia profilaktyczno-edukacyjne zapobiegające patologiom i negatywnym zachowaniom społecznym.

Biecki burmistrz i Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa otrzymali również tytułu Mecenasa Srebrnej Kariery, który pierwszy raz został przyznany w tym roku. Nasi włodarze zostali dostrzeżeni, bo aktywnie wspierają rozwój zawodowy i osobisty swoich mieszkańców.

Zaczęło się od niewielkiego kwotowo, ale ogromnego pod względem zaangażowania przedsięwzięcia związanego z powołaniem świetlicy, która edukowała i integrowała „srebrnych” mieszkańców naszej gminy. Dzisiaj kluby 50+ łączą ponad 200 mieszkańców, którzy regularnie biorą udział w zajęciach i spotkaniach odbywających się w Sękowej, Ropicy Górnej, Męcinie Wielkiej, Siarach i Owczarach – mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. I dodaje: Od blisko pięciu lat mieszkańcy uczestniczą nie tylko w zajęciach edukacyjnych, między innymi z języka angielskiego, obsługi komputerów i Internetu, ale również jeżdżą na wycieczki i spotykają się przy okazji różnych wydarzeń, chodzą razem na aerobik i uprawiają nordic walking.

Pani wójt śmieje się, że sękowskich seniorów, nie da się zatrzymać, że od ich spotkań nie ma już ucieczki.

Oprócz Klubów 50+ w gminie Sękowa doskonale działa Spółdzielnia Socjalna „Czystość”, dzięki której stałe zatrudnienie znalazło 15 mieszkańców.

To ludzie dojrzali, którzy w większości byli długotrwale bezrobotni, a dzięki spółdzielni podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe i zdobyli zatrudnienie. Co więcej – nasza spółdzielnia doskonale działa, bo w stu procentach sama się finansuje i cały czas inwestuje, przede wszystkim w sprzęt – podkreśla Małgorzata Małuch.

Spółdzielnia zatrudnia mężczyzn, dlatego pani wójt zapowiada powstanie podobnej, ale dla kobiet.

Niemniej ważne wyróżnienie otrzymał Stanisław Kaszyk, sołtys Szalowej – Ambasador Bilansu Kariery - za inicjatywy wspierające rozwój zawodowy i osobisty oraz promujące poradnictwo zawodowe.

Aktywizacja mieszkańców Gorlickiego to ważna część mojej działalności społecznej. Jesteśmy jedynym powiatem w Polsce, w którym z inicjatywy sołtysów powstała Lokalna Grupa Działania, która od ponad dziesięciu lat wspiera rozwój powiatu gorlickiego w różnych aspektach, również tych związanych z rozwojem zawodowym mieszkańców – mówi Stanisław Kaszyk.

Sołtys Szalowej zaznacza, że na tytuł, który otrzymał pracowało wiele osób.

Oczywiście, że ta nagroda po prostu cieszy. Chodzi o to, że ktoś dostrzegł nasze działania i to, że pracujemy dla ludzi, a nie tylko dla siebie – dodaje z dumą.

Warto również przypomnieć, że w ubiegłych edycjach (wszystkich było siedem) tytuł Edukacyjnej Gminy Małopolski otrzymały: Gorlice (w 2010 roku), Łużna (w 2012 roku) i Bobowa (w 2013 roku). O tegoroczny tytuł rywalizowało 11 gmin, ostatecznie, w wyniku głosowania internautów i kapituły konkursowej, wygrała gmina Zakliczyn.

Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego


Napisz komentarz

Komentarze

Luis 09.12.2016 14:57
Żenujące są takie plebiscyty. Wychodzi na to że każdy już był laureatem byle czego.

Uczeń 09.12.2016 13:14
Gmina Gorlice miała już taki tytuł w 2010 roku, ale gratuluję

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12