Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZnajdź swoją wymarzoną kosiarkę w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki 34
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Podaruj dzieciom dom! Zostań rodziną zastępczą - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Słoneczna 7, Gorlice, tel. 18 352 53 80

Szykuje się przebudowa newralgicznego gorlickiego skrzyżowania

Podziel się
Oceń

Modernizacja skrzyżowania „pod Dukatem” w Gorlicach od lat przewija się w rozmowach mieszkańców o lokalnej infrastrukturze drogowej.
zdjęcie przedstawia skrzyżowanie dróg

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

Intensywny ruch samochodowy, nieczytelny układ wlotów i częste utrudnienia sprawiają, że to miejsce jest wskazywane jako jeden z najbardziej problematycznych punktów komunikacyjnych w mieście. Teraz przebudowa staje się realna, bo Miasto Gorlice przejęło zarządzanie tym odcinkiem drogi od Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Kluczowe znaczenie dla uruchomienia inwestycji ma wsparcie z programu Inicjatyw Samorządowych na 2026 rok. Województwo Małopolskie przyznało na ten cel 700 tys. zł. Według szacunków całe zadanie ma kosztować około 1,5 mln zł, co oznacza, że miasto będzie musiało zabezpieczyć również środki własne, aby domknąć finansowanie i doprowadzić projekt do realizacji.

W poprzednich latach przygotowano koncepcję przebudowy skrzyżowania zakładającą budowę ronda. Analizy techniczne wykazały jednak, że w tym miejscu taki wariant nie może zostać zrealizowany. To ważna informacja dla kierowców, którzy przez długi czas słyszeli o rondzie jako docelowym rozwiązaniu i mogli traktować je jako przesądzone.

Nowy pomysł, wypracowany we współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie, opiera się na rozdzieleniu obecnego układu na dwa niezależne skrzyżowania. Pierwsze ma dotyczyć połączenia ul. Szpitalnej z ul. Sienkiewicza, drugie wlotu ul. Ariańskiej do ul. Sienkiewicza. Założenie jest proste: uporządkować ruch, poprawić czytelność układu i ograniczyć sytuacje, w których kierowcy podejmują manewry „na ostatnią chwilę”, a piesi czują się niepewnie przy przejściach

Planowana przebudowa „pod Dukatem” ma mieć charakter kompleksowy. W projekcie ujęto przebudowę włączeń dróg gminnych do drogi wojewódzkiej, wymianę nawierzchni oraz warstw konstrukcyjnych chodników i zjazdów, a także modernizację oświetlenia ulicznego wraz z doświetleniem przejść dla pieszych. Zaplanowano również przebudowę kanalizacji teletechnicznej oraz systemu kanalizacji deszczowej, co w praktyce ma przełożyć się na lepsze odwodnienie i mniejsze ryzyko degradacji nawierzchni w newralgicznych punktach.

Zadanie ma zostać przeprowadzone wspólnie przez Miasto Gorlice i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. ZDW pozostaje zarządcą skrzyżowania, a współpraca ma zapewnić spójność rozwiązań z parametrami drogi wojewódzkiej oraz obowiązującymi standardami bezpieczeństwa. Dla mieszkańców najważniejsze jest to, że po latach zapowiedzi i koncepcji pojawia się konkretny model organizacyjny, który ma szansę usprawnić ruch w tej części Gorlic.

Władze miasta liczą, że przebudowa skrzyżowania „pod Dukatem” poprawi płynność przejazdu, ograniczy korkowanie się wlotów i zwiększy bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza dzięki doświetleniu przejść oraz uporządkowaniu układu skrzyżowań. Jeśli założenia projektu zostaną dobrze wdrożone, inwestycja może realnie podnieść komfort codziennego poruszania się po Gorlicach, szczególnie na trasach, które mieszkańcy wybierają w dojazdach do pracy, szkoły i w kierunku szpitala.

 

 

Projekt przebudowy.
Koniec problemów „pod Dukatem”? Gorlice szykują przebudowę newralgicznego skrzyżowania, źródło foto: Miasto Gorlice

 

Źródło info i foto: Miasto Gorlice

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
ReklamaStand-up Grzegorz Dolniak - Kino Farys w Bieczu - 29 marca 2026
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego