Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Prawosławie przez dziurkę

Podziel się
Oceń

W poniedziałek (26.09) w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach miało miejsce otwarcie wystawy „Prawosławie przez dziurkę”, której autorem jest mnich Sofroniusz z Monasteru Świętego Onufrego w Jabłecznej. Organizatorami wernisażu było Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza oraz Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „ELPIS”.

Mnich Sofroniusz pasjonuje się fotografią otworkową i właśnie tą metodą zostały wykonane zdjęcia przestawione na wystawie. Technika ta polega na robieniu zdjęć przy pomocy prymitywnego aparatu nazywanego camera obscura (łac. ciemna komnata), skonstruowanego z pudełka lub puszki, w której znajduje się mały otwór zastępujący obiektyw. Obraz otrzymany za pomocą takiego aparatu charakteryzuje się miękkością, łagodnymi kontrastami, rozmyciem oraz nieskończoną głębią ostrości, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystyką.

Przedstawione zdjęcia ukazują mnichów i mniszki podczas wykonywania ich codziennych zajęć, a także cerkwie, najczęściej znajdujące się w najbliższej okolicy monasteru w Jabłecznej.

Jak podkreślił ks. Roman Dubec, dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej „ELPIS” w Gorlicach, nazwa wystawy ma także charakter symboliczny, bowiem prawosławie jest nie tylko bogate duchowo, ale także wizualnie, i nawet przez niewielką dziurkę aparatu można dostrzec bogactwo architektury, obrzędowości czy ikonografii.

Na wernisażu, oprócz samych organizatorów, obecni byli także Wicestarosta Gorlicki Jerzy Nalepka, wiceburmistrz Gorlic Łukasz Bałajewicz, a także biskup Paisjusz, który dokonał historycznego wpisu do księgi gości, złożył w niej swój podpis po raz pierwszy jako ordynariusz diecezji przemysko-gorlickiej.

Wystawa była już prezentowana w wielu miastach Polski, a także za granicą m.in. w Muzeum Narodowym w Tibilisi. W Gorlicach, przy ul. Wąskiej 7-9 można ją podziwiać do 18 listopada.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12