Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Już po pierwszym grzybobraniu!

Podziel się
Oceń

Choć to dopiero koniec kwietnia, niektórzy z nas są już po pierwszym grzybobraniu.Na naszym terenie także istnieją takie grzyby - bardzo rzadko spotykane, jadalne i traktowane jako ekskluzywne - trzeba jednak nie lada szczęścia by móc ich skosztować.

 


Smardze to grzyby nietypowe pod wieloma względami. Wyróżnia je zarówno kształt, przekrój, miejsce występowania, jak i wyjątkowy czas pojawiania się w przyrodzie.
Są niezwykle cenione ze względu na swoje walory zapachowe i smakowe jednak ze względu na ich ograniczone występowanie oraz niewielkie zbiorowiska, możliwości ich skosztowania dostępują tylko nieliczni.

Grzyby nadające się do spożycia osiągają wysokość do ok. 15cm (wysoka główka - ok. 10cm i krótki trzon). Są koloru brązowego, beżowego, czasem niemal czarne. Charakterystyczna dla grzyba jest jego stożkowata budowa oraz nieregularne porowatości występujące na całej jego powierzchni.

Miąższ tych grzybów jest bardzo delikatny i kruchy, z wyglądu woskowaty.

Na przełomie marca i kwietnia (a jak podają niektóre źródła nawet do końca maja), w zależności od pogody, możemy je spotkać rozproszone w wielu miejscach. Nie zawsze wolno nam je jednak zebrać. Jak większość podobnie rzadkich okazów przyrody traktowane są jako ekskluzywne i drogie a przede wszystkim - objęte ochroną. W Polsce nie jest to jednak ochrona ścisła, stąd możliwość wykorzystania ich w celach spozywczych.

Zgodnie z przedmiotowym rozporządzeniem smardz grubonogi, jadalny, półwolny, stożkowaty i wyniosły mogą być zbierane jeśli rosną na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych i na terenach zieleni. Dziko występujące grzyby tych gatunków są objęte ochroną, która uniemożliwia ich pozyskiwanie, zbiór, przemieszanie i niszczenie ich siedlisk.

Jeśli więc macie szczęście i w waszym ogrodzie zauważyliście te niezwykłe grzyby, możecie je wykorzystać. Za rok możecie nie spotkać ich drugi raz w tym samym miejscu, co jest jednym z powodów, dla których smardze są tak unikatowe.

Tak jak większość grzybów, także smardz ma jednak swojego „złego bliźniaka”, którego spożycie może być fatalne w skutkach. Przed spożyciem należy więc upewnić się, że właśnie z jadalną odmianą macie do czynienia.

Symetryczny, o szpiczastej budowie smardz jadalny powinien jednak wzbudzać naszą ciekawość i zainteresowanie: delikatny w zapachu i smaku znakomicie nadaje się do sosów i wykończenia szlachetniejszych dzięki niemu potraw mięsnych.

 

źródło:

Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 października 2014 r. poz. 1408, Załącznik 2
bez-ogrodek-blog.blogspot.com


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 10°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego