Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Program do fakturowania czy współpraca z biurem rachunkowym?

Podziel się
Oceń

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić księgowość swojej firmy. Nie ma przy tym znaczenia, w jaki sposób tego dokona: czy będzie działać samodzielnie, czy zdecyduje się na współpracę z biurem rachunkowym. Które z tych rozwiązań jest najkorzystniejsze?
Program do fakturowania czy współpraca z biurem rachunkowym?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na powyższe pytanie. Wszystko zależy przede wszystkim od preferencji i oczekiwań konkretnego przedsiębiorcy. Oba rozwiązania mają bowiem wady i zalety.

Program do księgowości - za i przeciw

Na rynku istnieje wiele programów do księgowości, dzięki czemu ręczne wypełnianie dokumentów czy deklaracji nie jest koniecznością. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest tylko wpisywanie danych z faktur kosztowych oraz wystawianie faktur przychodowych, na podstawie których automatycznie wypełnione zostają deklaracje i inne dokumenty księgowe.

Minusem takiego rozwiązania jest jednak fakt, że to przedsiębiorca bierze na siebie pełną odpowiedzialność za składane dokumenty. W razie pomyłki, to on odpowiada przez urzędem skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Kolejna kwestia to konieczność posiadania sporej wiedzy z zakresu podatków oraz rachunkowości. Ponadto trzeba być na bieżąco z wszelkimi zmianami w przepisach, a w razie konieczności - skorzystać z porad radców podatkowych oraz innych specjalistów.

Współpraca z biurem rachunkowym - za i przeciw

Nie da się ukryć, że z biurem rachunkowym jest łatwiej prowadzić księgowość. Przede wszystkim dlatego, iż przedsiębiorca nie musi posiadać rozległej wiedzy z zakresu podatków i rachunkowości. Wszelkimi kwestiami związanymi z wypełnianiem czy rozliczaniem zajmuje się indywidualny księgowy. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania ze wsparcia radców podatkowych, ekspertów do spraw bankowości czy prawników (dostęp do tego typu usług uzależniony jest od oferty konkretnego biura rachunkowego).

Minusem współpracy z biurem rachunkowym są koszty - na pewno wyższe niż zakup licencji na oprogramowanie do prowadzenia księgowości. Niemniej jednak należy mieć na uwadze fakt, że - w przypadku współpracy - to biuro rachunkowe przejmuje na siebie odpowiedzialność za swoją pracę oraz pozwala skoncentrować się przedsiębiorcy na rozwijaniu biznesu.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaDzień Dziecka w Minizoo Zdynia - 2 czerwca 2024r.
Reklama
Reklama
Reklama