Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Najsłodszy dzień roku zdarza się raz w roku, dziś !

Podziel się
Oceń

Pierwsza tabliczka czekolady powstała w Anglii w 1842 roku. Od tego momentu minęło już niemal 200 lat, a czekolada do dziś pozostaje niezrównaną królową słodyczy. Jest uwielbiana zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Na tyle, że powstało nawet święto na jej cześć. 12 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady.


Czekolada powszechnie jest kojarzona z produktem słodkim, wysokokalorycznym, który zdecydowanie nie sprzyja utrzymaniu pożądanej sylwetki czy dbaniu o zdrowie. Jest jednak inaczej. Istnieją różne rodzaje czekolady, na przykład czekolada gorzka o stosunkowo niskim indeksie glikemicznym, którą bez przeszkód mogą jeść nawet osoby chore na cukrzycę. Ale czym tak naprawdę jest czekolada?

Czekolada to wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe), środka słodzącego i innych dodatków, który (wg. definicji zawartej w dyrektywie Unii Europejskiej) zawiera nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej. Ta jest z kolei uzyskiwana z nasion kakaowca właściwego.


W zależności od jej zawartości, czekolady dzielimy na: mleczną, która zawiera od 25% do 50% miazgi kakaowej, czyli znanego nam kakao, białą, która nie ma go wcale i jest robiona na bazie samego masła kakaowego, przez co często przez smakoszy czekolady nie jest nią w ogóle nazywana. Istnieją także czekolady gorzkie i deserowe, które wbrew powszechnej opinii nie są tym samym. Czekolada gorzka składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru, czasami z domieszką wanilii i zawiera przynajmniej 70% produktów z miazgi kakaowej, z kolei czekolada deserowa zawiera miazgę kakaową (powyżej 50%), cukier, lecytynę i tłuszcz kakaowy.

Dwie ostatnie uważane są za najzdrowsze dla naszego organizmu. Podczas gdy 100 g czekolady mlecznej dostarcza 10 mg cholesterolu, ta sama ilość czekolady gorzkiej dostarcza go jedynie 1 mg. Ponadto czekolada zawiera flawonoidy, które mogą hamować utlenianie cholesterolu, a także tłuszcze, które chronią przed nowotworem piersi. Jedzenie gorzkiej czekolady co dnia zmniejsza ryzyko zawału serca o 1/3, ze względu na antyoksydanty, które zawiera. Inne cenne składniki mineralne czekolady to m. in. magnez, potas, wapń, cynk czy żelazo.

Czekolada wywołuje poczucie sytości, a zawarte w niej endorfiny poprawiają nastrój i łagodzą ból. Wpływają także na pracę mózgu i pozwalają osiągać lepsze wyniki w testach wytrzymałościowych. Jednak nie jest mitem, że zbyt duże ilości mogą prowadzić do otyłości, dlatego zaleca się spożycie maksymalnie 50 g czekolady dziennie.

Jak się więc okazuje dzień czekolady może się odbywać nawet codziennie, o ile tylko pamiętamy o umiarze i zdrowym rozsądku. A na koniec mała ciekawostka. Magnat czekoladowy Milton Hershey odwołał swoją rezerwację na dziewiczy rejs okrętem Titanic, ze względu na ważne sprawy w swojej firmie produkującej czekoladę. Dzięki temu mógł bez przeszkód powiedzieć, że czekolada ocaliła mu życie!


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama