Położona w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator - Przemyśl pozwala na ominięcie drogi prowadzącej przez centrum handlowo usługowe miasta. Nawierzchnia przystosowana jest do przenoszenia największych obciążeń spowodowanych przejazdami TIR-ów (nośność 11,5 tony na oś, cztery warstwy asfaltowe).
Obwodnica z założenia ma usprawniać ruch kołowy samochodów, a nie pieszych, zatem o chodniku przy niej nigdy nie było mowy. Wybudowana ostatnio ścieżka pieszo rowerowa od wiszącego mostu do parku w kierunku Glinika potwierdziła zapotrzebowanie na istnienie takiego lub podobnego ciągu pieszo rowerowego na odcinku od kładki do mostu im. Zesłańców Sybiru. Pobocze tej obwodnicy to najkrótsza droga dla mieszkańców osiedli Nr 5 i 12 do Lidla, obiektów sportowych czy szpitala. Alternatywna droga w kierunku Lidla prowadząca przez osiedle nie gwarantuje wszystkim, bezpiecznego przejścia w rejonie mostu im. Zesłańców Sybiru. Bariery ochronne pozwalają na przeciśniecie się, ale bez roweru czy wózka z dzieckiem. Dlatego też mieszkańcy obu osiedli złożyli niemal 1000 podpisów pod wnioskiem uwzględniającym budowę takowego chodnika.
Burmistrz Rafał Kukla podczas ostatniej sesji Rady Miasta wspominał o tym pomyśle oraz szansach na jego realizację. Wstępne rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad nie przekreślają tego projektu mimo, że wymagał by on kilku odstępstw od norm i przepisów ze strony GDDKiA. Dodatkowym argumentem przemawiającym za budową tego ciągu jest szansa na uporządkowanie i uczynienie bardziej bezpiecznym wyjazd od strony Galerii Parkowej. Obecnie jedynym połączeniem Galerii Parkowej z obwodnicą jest wjazd tuż za mostem im. Zesłańców Sybiru. Jest on niebezpieczny dla wyjeżdżających ze względu na mocno ograniczoną widoczność na samochody nadjeżdżające z kierunku Nowego Sącza. Przywrócenie wjazdu zlokalizowanego pomiędzy galerią a przejściem dla pieszych umożliwiłoby zastosowanie ruchu jednokierunkowego dla klientów Galerii Parkowej z wjazdem przy moście im. Zesłańców Sybiru i wyjeździe przed przejściem dla pieszych.
Inwestycją zainteresowany jest również właściciel Galerii Parkowej, w którego interesie jest usprawnienie ruchu przy obiekcie handlowym. Burmistrz Rafał Kukla poinformował, że: „planowane jest kolejne spotkanie z GDDKiA celem pomiarów i dokładnej analizy pasa drogowego pod kątem umiejscowienia chodnika.” Wyraził również nadzieję, iż w ciągu miesiąca powinno się wyjaśnić jakie rozwiązanie będzie możliwe do zrealizowania.









![Gorlice gotowe na Święto Niepodległości [FOTO] zdjęcie przedstawia budynek z biało czerwoną iluminacją](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-gotowe-na-swieto-niepodleglosci-foto-1762813443.jpg)
![Dzieci Glinika z brązowym medalem. Rośnie nam wspaniała drużyna [FOTO] Zdjęcie przedstawia młodych piłkarzy z medalami w asyście trenera i poseł na Sejm](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-dzieci-glinika-z-brazowym-medalem-rosnie-nam-wspaniala-druzyna-foto-1762777786.jpg)
![Racławice. Zaginął piesek Maks [FOTO] zdjęcie przedstawia zaginionego psa w miejscowości Racławice](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-raclawice-zaginal-piesek-maks-foto-1762790975.jpg)
![Paulina Mordarska z tytułem Mistrzyni Polski! [FOTO] zdjęcie przedstawia dziewczynę pokazującą medal, obok inna dziewczyna w kimono, i mężczyzna](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-paulina-mordarska-z-tytulem-mistrzyni-polski-foto-1762791408.jpg)

![Artur chce zdobyć najwyższy na świecie wulkan. Dla Nikoli Woźniak [FOTO] zdjęcie przedstawia górę pokrytą śniegiem, na pierwszym planie portrety osób](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-artur-chce-zdobyc-najwyzszy-na-swiecie-wulkan-dla-nikoli-wozniak-foto-1762774322.jpg)
![Co? Gdzie? Halo! Wieczornica Patriotyczna z okazji Święta Niepodległości [PONIEDZIAŁEK, 10 listopada 2025] zdjęcie przedstawia flagę Polski](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-wieczornica-patriotyczna-z-okazji-swieta-niepodleglosci-poniedzialek-10-listopada-1762627152.jpg)
![Zderzenie dwóch volkswagenów na Zawodziu. Akcja policji, 4 osoby zatrzymane [FOTO] Zdjęcie przedstawia dwa rozbite samochody, obok radiowóz policji](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zderzenie-dwoch-volkswagenow-na-zawodziu-1762156799.jpg)

![Święto krwiodawców - wielka gala PCK w Gorlicach [FOTO] zdjęcie przedstawia uśmiechniętą kobietę](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-swieto-krwiodawcow-wielka-gala-pck-w-gorlicach-foto-1762546462.jpg)
![Muzyczna podróż z Ignacym Krasickim w GCK [FOTO] zdjęcie przedstawia grupę młodzieży na scenie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-muzyczna-podroz-z-ignacym-krasickim-w-gck-foto-1762372132.jpg)




![O krok od tragedii. Mercedes uderzył w renaulta, na przejściu były dzieci [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia rozbite pojazdy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-o-krok-od-tragedii-dk28-calkowicie-zablokowana-aktualizacja-1761747317.jpg)
![Policja poszukuje 14-letniej Aleksandry Sroki [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia kolorowe zdjęcie dziewczynki, obok napis zaginiona](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-policja-poszukuje-14-letniej-aleksandry-sroki-aktualizacja-1762416966.jpg)
![Gorlice. Zderzenie hondy i audi. Kierujący uciekł z miejsca zdarzenia [FOTO] zdjęcie przedstawia kolizje hondy na ulicy Sienkiewicza](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-zderzenie-hondy-i-audi-kierujacy-uciekl-z-miejsca-zdarzenia-foto-1762669646.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze