Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Po kościele w Libuszy pozostały tylko wątpliwości i pytania

Podziel się
Oceń

Miejsce pogorzeliska w Libuszy w dniu wydarzenia jak i obecnie, przyciaga tłumy ludzi. Na miejscu zdarzenia cały czas odbywają się prace rozbiórkowe połączone z pielgrzymkami reporterów stacji telewizyjnych i gapiów. Kościoła nie ma i najprawdopodobniej nie będzie odbudowywany, na pewno nie w najbliższej przyszłości. W tym momencie można stawiać odważne pytania.
Po kościele w Libuszy pozostały tylko wątpliwości i pytania

Wiele osób jest wciąż zdruzgotanych tym wydarzeniem, miejsce odwiedza wiele osób z okolicznych miejscowości, którzy ze zdziwieniem oraz smutkiem patrzą na pozostałości po zabytkowym kościele, który tak niedawno przecież został odbudowany. Niektórzy ze starszych mieszkańców pamiętają także pierwszy pożar kościoła.

Po pożarze, który rozgorzał po godzinie 1 w nocy, nie zostało wiele. Cała więźba dachowa oraz ściana od strony cmentarza została zniszczona. Wczoraj rozpoczęły się prace rozbiórkowe przy konstrukcji, która ocalała z zabytkowego kościoła. Krzyż, który był zamieszczony na samej górze wieżyczki, został już zdjęty. Prawdopodobnie za kilka dni kościół zostanie całkowicie rozebrany.

Po tych smutnych wydarzeniach można śmiało postawić pytanie, w jakim stopniu zabezpieczony był obiekt przed skutkami pożaru? Czy dołożono wystarczających starań do ochrony przed umyślnym podłożeniem ognia? W tym momencie nie są znane ustalenia komisji badającej przyczyny tego zdarzenia, spekuluje się jednak, że to czynnik ludzki doprowadził do pożogi kościoła.

Abstrahując od domniemanego powodu można zadać pytania, czy sam kościół, z racji materiału z którego był zbudowany, był należycie zabezpieczony? Czy wszystkie instalacje, min. elektryczna, były należycie poprowadzone?

I tu pojawia się wątpliwość, w którą może nas wprowadzić zdjęcie przesłane nam przez Szymona Modrzejewskiego ze Stowarzyszenia Magurycz. W sierpniu 2012 roku, zostało wykonane zdjęcie żarówki, która została zamontowana nad jedną z naw libuskiego kościoła. P. Szymon zwrócił uwagę telefonicznie osobie będącej w parafii o braku profesjonalizmu w tej sprawie, jednak jego spostrzeżenie pozostało bez reakcji.


W powiecie gorlickim ostało się wiele drewnianych obiektów sakrealnych o charakterze zabytków. Ostatnie wydarzenia skłaniają do refleksji nad właściwą opieką nad zabytkami. Czy to nie jest dobry moment na wnikliwą kontrolę obiektów i inwestycję w specjalistyczny system instalacji przeciwpożarowych, tam gdzie ich nie ma?

Co musi się jeszcze stać, abyśmy właściwie chronili dobytek nasz i naszych pokoleń? Niestety od wtorkowej nocy o jeden obiekt możemy się już nie martwić.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z miejsca po kościele

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego