Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Papierowe zwolnienia odchodzą w zapomnienie

Podziel się
Oceń

Od 1 stycznia bieżącego roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Jednak zwolnienia papierowe nie znikną od razu, będzie można je stosować do końca 2017 roku.
Papierowe zwolnienia odchodzą w zapomnienie

Od początku 2016 roku pacjent może otrzymać od lekarza zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad – na papierowym formularzu lub w formie elektronicznej. Natomiast od 1 stycznia 2018 roku zwolnienia będą wystawiane wyłącznie elektronicznie.

Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze, którzy posiadają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikacją gabinetową. Wystawienie e-ZLA przede wszystkim trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz bowiem uzyskuje dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny, jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi.

System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentownej ZUS. Wystawione e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie, który nie później niż w dniu następującym po dniu uzyskania zwolnienia udostępnia go płatnikowi składek.

Co to oznacza dla pacjentów?

Przede wszystkim mniej obowiązków. Gdy lekarz wystawi e-ZLA pacjent nie musi dostarczać zwolnienia pracodawcy ani do ZUS-u. Nie będzie musiał np. podczas choroby, opieki nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS lub prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika oraz do systemu ZUS.

Dzięki temu pacjent, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Przez co nie dotyczą go ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia wyznaczonego terminu.

Natomiast konieczne jest przesłanie wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) czy pracowników, którym ZUS, a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe. Ubezpieczony może to zrobić korzystając ze swojego profilu na PUE.

W pierwszych 11 dniach stycznia za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, lekarze w całej Polsce wystawili ponad 2,2 tys. elektronicznych zwolnień. Pierwsze e-ZLA wpłynęły już pierwszego stycznia. Do końca 2017 roku w materii zwolnień lekarskich obowiązuje okres przejściowy, co oznacza, że nadal są honorowane tradycyjne zwolnienia papierowe.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.zus.pl


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486