Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Dzieje społeczności żydowskiej w powiecie gorlickim

Podziel się
Oceń

Dziś, w godzinach popołudniowych, odbyło się spotkanie autorskie na temat publikacji pt. "Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945" autorstwa Michała Kalisza oraz Elżbiety Rączy. Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przy współpracy Powiatu Gorlickiego.

 

Jak zaznaczył starosta Karol Górski:


Jest to książka szczególnie istotna dla młodych (...), książka, która przyczyni się do poznawania kultury żydowskiej w tych trudnych czasach, w czasie Holocaustu


Autorka Elżbieta Rączy w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że napisanie takiej książki nie było łatwe, przede wszystkim ze względu na rozproszenie dokumentacji z tamtego okresu lub jej braku, wynikającego ze sprzeczności pojawiających się w protokołach.

Jak zaczęła się eksterminacja Żydów?

Początkowo wydawano tylko zarządzenia antyżydowskie, później nakazano Żydom oddanie ich majątku, noszenie opasek z białą Gwiazdą Dawida, aż w końcu całkowicie ograniczono ich wolność poprzez getta. W 1942 roku rozpoczęły się deportacje ludności żydowskiej z terenów powiatu gorlickiego, początkowo nie szukali oni pomocy wśród Polaków, ponieważ poprzez propagandę niemiecką, bali się strony aryjskiej.

Wciąż nie wiadomo dokładnie ilu Żydów z powiatu gorlickiego zginęło, szacunkowo uważa się, że w 1942 roku mieszkało tu 7 tysięcy Żydów, a w spisie z 1945 roku widniało już tylko 81 osób.

Współautor publikacji Michał Kalisz pisząc książkę opierał się głównie na relacjach świadków, a udało mu się dotrzeć do prawie 50 osób. Prawdopodobnie 250 osób było zaangażowanych w pomoc dla Żydów, niestety 15 z nich zginęło z rąk okupantów, należy pamiętać, że groziła za to kara śmierci.

Na terenach powiatu gorlickiego można odnaleźć wiele przykładów takiej pomocy. Jednym z nich jest rodzina Kosibów z przedmieścia Biecza, która pomagała osobom znajdującym się w tamtejszym getcie, poprzez wyrabianie odpowiednich metryk, wskazywanie drogi ucieczki czy dostarczanie żywności. Pomogli m.in. Izaakowi Goetze, który w chwili likwidacji getta ukrył się w murach, a później otrzymał schronienie od rodziny Kosibów.

Zdarzały się także przypadki zamordowania Polaków za pomoc Żydom, przez nierozwagę ukrywanych. Takim przykładem jest rodzina Radzików z Łużnej, którą podczas tortur stosowanych przez okupantów, wydał jeden z uciekinierów. Kolejnym przypadkiem jest Franciszek Belniak z Głębokiej, który przez nieszczęsną pocztówkę, jaką przekazał ukrywanym Żydom, został rozstrzelany.

Na wyróżnienie zasługują także postacie takie jak Jan Benisz z AK, ks. Jan Patrzyk z Lipinek, ks. Stanisław Warchałowski z Bobowej oraz Siostry Służebniczki z Dominikowic. Największe wsparcie dostarczały jednak Bataliony Chłopskie oraz Armia Krajowa.

Wśród 250 bohaterów z powiatu gorlickiego, 18 otrzymało nagrodę Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Spotkanie wywołało dyskusję wśród osób z publiczności, które także opowiadały o znanych im przypadkach pomocy dla ludności żydowskiej.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Karol Rąpała z dyplomem i grający na fortepianie Podwójny triumf młodego pianisty z Gorlic Serdeczne gratulacje dla Karola Rąpały, utalentowanego ucznia z klasy fortepianu pani Magdaleny Zębali w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, który nie zwalnia tempa i jeszcze przed wakacjami może pochwalić się imponującymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej.Data dodania artykułu: 23.07.2025 09:11Liczba komentarzy artykułu: 2Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10Zdjęcie przedstawia wilka badanego przez weterynarzy. W Gorlicach pojawił się wilk! [FOTO/VIDEO] Budzi w społeczeństwach ambiwalentne uczucia: z jednej strony podziwiamy jego dzikość, niezależność i piękno, z drugiej – podskórnie obawiamy się go, zarówno jako niebezpiecznego dla zwierząt hodowlanych, jak i ludzi – nawet mimo naukowego absurdu tej ostatniej tezy. Bez względu na opinie, fakty są bezlitosne: mamy w Gorlicach wilka.Data dodania artykułu: 18.07.2025 17:00Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10zdjęcie przedstawia gorlicki ratusz na rynku Czym jeżdżą radni z Gorlic? Sprawdziliśmy ich oświadczenia majątkowe. Od lokalnych krezusów po skromnych Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gorlicach pojawiły się oświadczenia majątkowe wszystkich 21 radnych Rady Miasta za rok 2024. To coroczny obowiązek, który pozwala mieszkańcom sprawdzić, czym dysponują ich reprezentanci: jakie mają nieruchomości, ile oszczędności zgromadzili, z jakich źródeł osiągają dochody i – co wielu ciekawi najbardziej – jakimi samochodami jeżdżą.Data dodania artykułu: 23.07.2025 11:14Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama Zapraszamy do oglądania transmisji z wyścigu Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025