Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama BRICOMARCHE- JUŻ OTWARTE! - Gorlice, ul. Chopina 20
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Dzieje społeczności żydowskiej w powiecie gorlickim

Podziel się
Oceń

Dziś, w godzinach popołudniowych, odbyło się spotkanie autorskie na temat publikacji pt. "Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945" autorstwa Michała Kalisza oraz Elżbiety Rączy. Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przy współpracy Powiatu Gorlickiego.
Dzieje społeczności żydowskiej w powiecie gorlickim

 

Jak zaznaczył starosta Karol Górski:


Jest to książka szczególnie istotna dla młodych (...), książka, która przyczyni się do poznawania kultury żydowskiej w tych trudnych czasach, w czasie Holocaustu


Autorka Elżbieta Rączy w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że napisanie takiej książki nie było łatwe, przede wszystkim ze względu na rozproszenie dokumentacji z tamtego okresu lub jej braku, wynikającego ze sprzeczności pojawiających się w protokołach.

Jak zaczęła się eksterminacja Żydów?

Początkowo wydawano tylko zarządzenia antyżydowskie, później nakazano Żydom oddanie ich majątku, noszenie opasek z białą Gwiazdą Dawida, aż w końcu całkowicie ograniczono ich wolność poprzez getta. W 1942 roku rozpoczęły się deportacje ludności żydowskiej z terenów powiatu gorlickiego, początkowo nie szukali oni pomocy wśród Polaków, ponieważ poprzez propagandę niemiecką, bali się strony aryjskiej.

Wciąż nie wiadomo dokładnie ilu Żydów z powiatu gorlickiego zginęło, szacunkowo uważa się, że w 1942 roku mieszkało tu 7 tysięcy Żydów, a w spisie z 1945 roku widniało już tylko 81 osób.

Współautor publikacji Michał Kalisz pisząc książkę opierał się głównie na relacjach świadków, a udało mu się dotrzeć do prawie 50 osób. Prawdopodobnie 250 osób było zaangażowanych w pomoc dla Żydów, niestety 15 z nich zginęło z rąk okupantów, należy pamiętać, że groziła za to kara śmierci.

Na terenach powiatu gorlickiego można odnaleźć wiele przykładów takiej pomocy. Jednym z nich jest rodzina Kosibów z przedmieścia Biecza, która pomagała osobom znajdującym się w tamtejszym getcie, poprzez wyrabianie odpowiednich metryk, wskazywanie drogi ucieczki czy dostarczanie żywności. Pomogli m.in. Izaakowi Goetze, który w chwili likwidacji getta ukrył się w murach, a później otrzymał schronienie od rodziny Kosibów.

Zdarzały się także przypadki zamordowania Polaków za pomoc Żydom, przez nierozwagę ukrywanych. Takim przykładem jest rodzina Radzików z Łużnej, którą podczas tortur stosowanych przez okupantów, wydał jeden z uciekinierów. Kolejnym przypadkiem jest Franciszek Belniak z Głębokiej, który przez nieszczęsną pocztówkę, jaką przekazał ukrywanym Żydom, został rozstrzelany.

Na wyróżnienie zasługują także postacie takie jak Jan Benisz z AK, ks. Jan Patrzyk z Lipinek, ks. Stanisław Warchałowski z Bobowej oraz Siostry Służebniczki z Dominikowic. Największe wsparcie dostarczały jednak Bataliony Chłopskie oraz Armia Krajowa.

Wśród 250 bohaterów z powiatu gorlickiego, 18 otrzymało nagrodę Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Spotkanie wywołało dyskusję wśród osób z publiczności, które także opowiadały o znanych im przypadkach pomocy dla ludności żydowskiej.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12