Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Farelki, piecyki, kominki, instalacje wentylacyjne... Miejmy je na uwadze !

Podziel się
Oceń

Jak co roku Straż Pożarna apeluje o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych, które w okresie jesienno-zimowym bardzo często bywają przyczyną pożarów. Okazuje się bowiem, iż na 321 interwencji w tym roku (statystyka do 9.10.2015) aż 61 dotyczyło pożarów budynków mieszkalnych. Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje z zakresu zachowania bezpieczeństwa urządzeń grzewczych.
Farelki, piecyki, kominki, instalacje wentylacyjne... Miejmy je na uwadze !

 

Zbliżają się już coraz chłodniejsze dni. Z powodu zimna mieszkańcy będą próbować dogrzewać swoje mieszkania wykorzystując do tego różnego rodzaju urządzenia grzewcze. W przypadku, gdy znajdujący się w budynku system ogrzewania podstawowego nie jest jeszcze uruchomiony, stosuje się dogrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem różnego typu dogrzewaczy.

Wszystkie te systemy i urządzenia, jeżeli są prawidłowo wykonane, eksploatowane, sprawdzane i konserwowane nie powinny stanowić zagrożenia dla mieszkańców budynków. Niestety, okazuje się, że wielokrotnie tak nie jest i w tym okresie obserwujemy zwiększoną ilość pożarów w budynkach.

 

W 2014 roku na 240 powstałych pożarów w powiecie gorlickim aż 45 pożarów powstało w budynkach mieszkalnych. Stanowiły one ponad 18% wszystkich pożarów. W 2015 roku do 9 października liczba pożarów wyniosła 321 z czego 61 pożarów powstało w budynkach mieszkalnych. Stanowiły one  19% wszystkich pożarów. Porównując rok ubiegły z rokiem bieżącym nastąpił wzrost ilości wszystkich pożarów o ponad 33 %. Ilość pożarów w obiektach mieszkalnych biorąc pod uwagę okres od 1 stycznia do 9 października wzrosła o ponad  35%.

 

W sezonie  grzewczym zwiększa się również ilość zatruć tlenkiem węgla.

W 2015 roku od 1 stycznia do dnia 9 października  strażacy byli wzywania aż 11 razy do przeprowadzenia pomiaru stężenia zawartości tlenku węgla w pomieszczeniach budynków jedno i wielorodzinnych. Od początku 2015 roku  23 osoby z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla trafiło do gorlickiego szpitala. Na szczęście nie doszło do śmiertelnych zatruć ale ku przestrodze przypominamy o sprawdzaniu urządzeń którymi ogrzewamy nasze domy, dbajmy o drożności przewodów spalinowo - dymowych i wentylacyjnych. Nie zatykajmy kratek wentylacyjnych ponieważ tlen jest niezbędny do spalania a jego brak jest przyczyną  tworzenia się bezbarwnego, bezwonnego gazu tlenku węgla (cichego zabójcy), który jest całkowicie nie wyczuwalny przez człowieka.


W 2014 roku straż pożarna  gasiła 45 pożarów powstałych w budynkach mieszkalnych a od początku 2015 roku do 9 października aż 61 pożarów. W ubiegłym roku strażacy gasili 16 razy palące się sadze w kominie w roku bieżącym takich interwencji było 25. Najczęstszą przyczyną  wszystkich pożarów były: podpalenia, nieostrożne obchodzenie się ze źródłem otwartego ognia (papierosy) oraz grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, gazowymi, na paliwo ciekłe i stałe (piece, piecyki, kuchenki, ogrzewacze pomieszczeń i inne) a także wady tych urządzeń.
Pożar w budynku może powstać w różnych miejscach, o różnych porach dnia i nocy. Szczególnie niebezpieczne są pożary nocne ze względu na przeważnie późne ich zauważenie a tym samym powiadomienie jednostek ratowniczych straży pożarnych. W piwnicach budynków, w pomieszczeniach technicznych najczęściej znajdują się kotłownie, gdzie w piecach lub specjalnych kotłach zachodzi proces spalania paliw. Przez wszystkie kondygnacje, poddasze a następnie dach, aż do kominów, przechodzą przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Te pierwsze odprowadzają produkty spalania, a te ostatnie dbają o prawidłowy sposób zwentylowania pomieszczeń budynku. Wystarczy jakieś niedopatrzenie, brak dbałości o ich stan techniczny a może dojść do nieszczęścia, powstania pożaru, wybuchu czy zaczadzenia. By uniknąć takich sytuacji poniżej podajemy kilka zasad, które warto przestrzegać by uniknąć pożaru od urządzeń grzewczych.

 

Pamiętaj!
- stosuj w budynku sprawdzone, dopuszczone do użytku na naszym rynku urządzenia i  systemy grzewcze,
- nie składuj materiałów palnych (opału, makulatury, palnych śmieci, szmat) obok pieca  i innych urządzeń grzewczych,
- nie przechowuj materiałów palnych oraz nie stosuj wykonanych z materiałów palnych  elementów wystroju i wyposażenia wnętrz w odległości mniejszej niż 0,5m od urządzeń  i instalacji, których powierzchnie mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100°C,
- nie użytkuj elektrycznych urządzeń ogrzewczych i gazowych ustawionych bezpośrednio na podłożu palnym,
- przed użyciem nowego urządzenia zapoznaj się z jego instrukcją obsługi i stosuj się do ujętych w niej zaleceń prawidłowej eksploatacji,
- nie używaj uszkodzonych urządzeń grzewczych oraz w sposób niezgodny  z instrukcją obsługi. Naprawę powierz wykwalifikowanemu serwisowi,
- nie pozostawiaj urządzeń grzewczych bez nadzoru osoby dorosłej, jeżeli  urządzenie nie jest przewidziane do samodzielnej pracy,
- nie rozpalaj piecyków, kominków z zastosowaniem materiałów niebezpiecznych pożarowo, cieczy łatwopalnych,
- stosuj do urządzenia grzewczego paliwo przewidziane dla niego w instrukcji, posiadające odpowiednią wartość opałową i konsystencję. Stosowanie niewłaściwego paliwa może uszkodzić piec, doprowadzić do rozszczelnienia przewodów spalinowych, może je zatkać a  w konsekwencji nawet do pożaru, wybuchu czy zaczadzenia,
- przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne poddawaj systematycznej kontroli, co najmniej raz w roku. Kontrole powinien przeprowadzać kominiarz posiadający stosowne kwalifikacje i uprawnienia do tego typu prac.

Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektów ogrzewanych paliwem stałym, ciekłym lub gazowym jest obowiązany do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych w okresach ich użytkowania:
-od palenisk opalanych paliwem stałym co najmniej raz na 3 miesiące,
-od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej raz na 6 miesięcy.
-od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
W wymienionych obiektach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.


źródło: straz-gorlice.pl / mł. bryg. Dariusz Surmacz


Napisz komentarz
Komentarze
Radny 25.10.2015 18:20
Dla żuli powinni przeznaczyć takie Mieszkania z blachy jak najdalej od Miasta i ludzi i wtedy nie było by strat z budżetu wszystkich Obywateli. Ale tak by żul mieszkał z dala od żula by nie było spotkań na winko i zaczepiania i wtedy bezpieczeństwo było by pewne.

Szczera 25.10.2015 18:16
I tak menele powinni mieszkać z dala od centrum i był by spokój i porządek i zero dofinansowań z mops bo kto korzysta z Mops to robi problemy i prowadzi dzienne wojny z Mieszkańcami.

Oko 24.10.2015 11:01
To jest budynek mieszkalny ale w garażu.

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama