Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Czy ścieżki pieszo-rowerowe można poprawić?

Podziel się
Oceń

Na sierpniowej sesji Rady Miasta radny, Tomasz Szczepanik złożył wniosek o usytuowanie na końcach ścieżek rowerowych drogowskazów, ktróre pozwalają  obrać właściwy kurs dla podróżujących rowerem. Wnioskował także o postawienie drogowskazów do miejsc ważnych w mieście, uwzględniajacych nazwy ulicy na jakiej znajdują się obiekty typu: Pawilon Historii Miasta, Centrum, Muzeum itd. Czy dla ścieżek pieszo-rowerowych można zrobić coś więcej?
Czy ścieżki pieszo-rowerowe można poprawić?

 

Radny Tomasz Szczepanik wnioskował również o połączenie dwóch fragmentów ścieżki pieszo-rowerowej, biegnącej wzdłuż obwodnicy (kończy się przy kładce do Parku Miejskiego) oraz biegnącej wzdłuż rzeki Ropy od ulicy Nadbrzeżnej. Połączenie miałoby przebiegać przez aktualne przejście dla pieszych do Parku przy ulicy Parkowej, a następnie ulicami Krasińskiego boczną, Rzeźniczą wzdłuż rzeki Ropy, aż do ulicy Nadbrzeżnej. Prawie na całości proponowanego przebiegu Miasto dysponuje własnością terenu, a stan obecnej nawierzchni na części tych dróg i tak wymaga remontu. Ponadto wielkość terenu dla proponowanego przebiegu ścieżki kwalifikuje się pod ścieżki pieszo-rowerowe lub tam, gdzie jest to potrzebne na pieszo-jezdne.

 
Od chwili powstania ścieżek rowerowych coraz częściej padają pytania dotyczące celowości wykonywania tego projektu w określony sposób lub jakości jego wykonania. Jako pierwszy został zauważony brak połączenia tych ścieżek. Mieszkańcy ze zdziwieniem przyjęli taki stan rzeczy. Połączenie ścieżki kończącej się przy moście na rzece Ropa, ze ścieżką biegnącą przez park, też nie należy do najlepszych rozwiązań, gdyż sam przejazd przez most jest zabroniony, o czym informuje znak zakazu B-9. Od czasu powstania tego mostu, jego środek wyznacza barierka, która oddziela pieszych poruszających się w przeciwnych kierunkach. Warunki atmosferyczne i czas powodował, że owe odgrodzenie rdzewiało i wywracało się. Czy jednak celowa była jego naprawa? Może trzeba było go zdemontować? W czym pomaga ta barierka, trudno to stwierdzić. Ruch na moście nie jest aż tak wzmożony, żeby kierować nim w ten sposób. Barierka przeszkadza szybszym wyprzedzić wolniejszych oraz wolniejszym, którzy musza wciąż ustępować szybszym. Zatrzymanie się, żeby podziwiać przyrodę zawsze wiąże się z zatamowaniem ruchu.

Do wniesionego wniosku przez radnego Tomasza Szczepanika odniósł się burmistrz, Rafał Kukla informując, że „W ramach Osi Priorytetowej 3 Turystyka i przemysł kulturowy Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 dla Projektu pn. „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I” nie ma możliwości wprowadzania nowych elementów (…) Również budżet projektu nie przewiduje środków finansowych na ten cel. Uznając (…) wniosek za zasadny ocenimy możliwości organizacyjno – techniczno - finansowe dokonania sugerowanych informacji przy potencjalnej realizacji kolejnego etapu przedsięwzięcia.” Natomiast co do wniosku o połączenie ścieżek rowerowych odniósł się w sposób pozytywny informując, iż „Wniosek zostanie przeanalizowany przy konstruowaniu budżetu na rok 2016”.

Redakcja haloGorlice już początkiem września zwracała się z zapytaniem do Urzędu Miasta odnośnie wyposażenia istniejących ścieżek pieszo - rowerowych w kosze na śmieci. Ważne jest tutaj podkreślenia to, że ścieżki są nie tylko rowerowe, ale również i pisze. Spacer trwa dłużej niż przejazd rowerem. Wiąże się z tym konieczność wyrzucania odpadów do kosza. Na odcinku ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Ropa, od mostu przy parku do tamy w Gliniku na tzw. „Arce” zauważyliśmy, że są tylko dwa kosze na śmieci. Pierwszy na początku ścieżki przy placu zabaw i drugi na końcu przy nawrotce. Mało tego, częstotliwość opróżniania ich przez służby podległe miastu są zbyt rzadkie. Śmieci nie mieszczą się w koszu.  Nie trudno przewidzieć, że niektórzy piesi zaczną zanieczyszczać odpadami ścieżkę z powodu braku koszy na śmieci. Urząd Miasta nie zdążył jednak do tej pory na nasze zapytanie odpowiedzieć.

Otrzymaliśmy natomiast odpowiedzi na pytania, które dotyczyły jakości oraz długości szlaków rowerowych w powiecie gorlickim. Znalazły się one również na stronie Urzędu Miasta (link). Niestety nie możemy podzielić optymizmu płynącego z tego przekazu. 14 kilometrów ścieżek wypada blado przy np. prawie 600 w powiecie konińskim. O najlepszych i najbardziej ciekawych zakątkach Polski pod względem możliwości zwiedzenia ich rowerem można dowiedzieć się z ogólnopolskich mediów, min. z radiowej Trójki, gdzie Krystyna Orłowska wraz z Henrykiem Sytnerem, rozpływają się w zachwytach nad możliwościami turystyki rowerowej Beskidu Niskiego. Czy te możliwości mogą być lepiej wykorzystywane? Często słyszymy hasło "Produkt turystyczny", powinno ono zobowiązywać do realizacji projektów, które pasują idealnie do charakterystyki naszego regionu. Czy będzie ich więcej?


Napisz komentarz
Komentarze
Ariel 28.09.2015 09:01
@adam1Wydaje mi się, że większość dostępnych ścieżek jest wyasfaltowana tam gdzie może być. Na wałach nie można asfaltować i w żaden inny sposób rozwijać infrastruktury.Ja uważam, że ścieżka jest spoko. Dała mi kilkaset kilometrów przyjemności ;)

sew 28.09.2015 08:53
http://www.krosno.pl/gfx/krosnoum/userfiles/files/aktualnosci/2015/projekt_krosno_jaslo/pkt_8/tom_i_droga_kielce_s-19_2015.08.26.pdf

Ariel 28.09.2015 08:50
@RafałNie przejmuj się. Mnie już krew dawno zalała ;)Ja rozumiem, że każdy komentuje wg swojego intelektu i swojego rozumienia i każdy ma prawo do swojego komentarza. Ale :- czytając niektóre komentarze na prawdę mam wrażenie, że większość normalnych ludzi rzeczywiście wyjechała a zostały tutaj tylko same bałwany ;) Taki bałwan potrafi narzekać na wszystko. Na brak pracy, na pracę, na służby miejskie, na urzędników, na księży, na pocztę, na partie polityczne, na ścieżki rowerowe . I w takim narzekaniu jest celujący ;) I nawet mu do głowy nie wpadnie, że tak naprawdę to narzeka na siebie i na swoją niemoc, nieudacznictwo i kompleksy.Wiedząc, że moja diagnoza o wyjechaniu stąd wszystkich "normalnych" ludzi jest nie do końca trafna, alternatywnie zakładam, że są.... ale nie piszą ;) W sumie ze szkodą dla wszystkich. Bo pisanie "bałwanów" jest przerażające i już tylko przy samym czytaniu odbiera chęć do egzystencji. Nie mówiąc o rozwoju ;)

sew 28.09.2015 07:21
http://www.malopolskie.pl/Pliki/2015/Za%C5%82%C4%85cznik_do_Uchwa%C5%82y_ZWM_nr%201223_15.pdf

Rafał 27.09.2015 19:50
Normalnie jak to czytam, to mnie krew zalewa. Ludzie kochani. jest szansa na to, żeby cokolwiek w naszym mieście było poprawione, a wy kurde wszystko zrzucacie do kontenera, ze tu ma być nic. Proponuję przedmówcy, żeby wziął i się od stosunkował od Gorlic całkowicie włącznie z komentarzami, bo podejrzewam, że mieszkańcem już nie jest. Najlepiej jest sra.. w cudze gniazdo. Sra... sobie w swoje jak wyjechałeś!

adam1 27.09.2015 18:13
Ścieżki można, a nawet należy poprawić. Szerokość powinna być zwiększona, tam gdzie jest to możliwe , bo miejscami jest bardzo wąsko. Ścieżki powinny być pokryte asfaltem, aby mogli z nich korzystać osoby na rolkach, dzieci na małych rowerkach i matki z małymi dziećmi na wózkach. Postawienie drogowskazów uważam za niekonieczne, ponieważ ze ścieżek korzystają w 99% gorliczanie, a oni wiedzą gdzie jest centrum miasta czy muzeum. Pomysł połączenia ścieżek ulicami Krasińskiego, Rzeźniczą i Nadbrzeżną uważam za nienajlepszy. Znacznie ciekawszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest poprowadzenie ścieżki po drugiej stronie rzeki, pod mostami następnie obok hotelu Margot do kładki na starym kąpielisku

ruby 27.09.2015 15:53
A po co ma tu kto przyjezdzac? Zeby smiecic, hałasować i awanturoawc sie? Tu ma byc NIC.

Kinga 27.09.2015 11:14
W Gorlicach nie opłacają się inwestycje bo i tak zostaną zniszczone przez naszych Niedzielnych Katolików którzy chodzą do kościoła z Rodzinami a nie dobrowolnie.

Lucas 27.09.2015 06:10
Co jak co ale Gorlice to wymarzone miejsce do stworzenia ścieżek rowerowych z prawdziwego zdarzenia. Co maja powiedzieć mieszkańcy innych większych miast, gdzie ścieżki sie buduje przy ruchliwych ulicach? Ale sie buduje!!! Jak coś trzeba zrobić dla ludzi to oczywiście znajduje sie 1500 przepisów przeciw a jak to nie skutkuje to zwala sie na brak funduszy. Lepiej wydawać kasę na bzdurne pomysły i pseudo rauty niż na coś co przyciągnęłoby ludzi do Beskidu Niskiego.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego