Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Cerkiew odkrywana na nowo

Podziel się
Oceń

Od 26. lipca do 3 października w cerkwi w Bartnem można oglądać niezwykłą wystawę, której punktem centralnym jest cerkiew i związana z nią kolorystyka. Specyfika miejsca, w którym prezentowana jest wystawa powoduje, że ikony i całe wnętrze budynku sakralnego do dziś inspiruje.
Cerkiew odkrywana na nowo

Odwiedzanie takich szczególnych miejsc jak cerkiew wiąże się często z szeregiem doznań: duchowych, estetycznych, ale także zmysłowych. Ktokolwiek odwiedzał nasz region z pewnością zwrócił uwagę na to, że tradycyjne budowle cerkiewne to nie tylko miejsca skupienia, rozmowy z Bogiem, ale także świątynie sztuki, którym uroku dodaje rozproszone światło, niezwykle układające się cienie i zapach drewna, który przenika całą przestrzeń. W zgiełku miejskiego życia, takie doznania są nieosiągalne - u nas - na wyciągnięcie ręki.

Z tego też powodu bardzo gorąco zachęcamy, by jedno wakacyjne popołudnie spędzić na wizycie w Bartnem, gdzie właśnie otwarta została wystawa "Kolorowa cerkiew".
Jest to próba przywrócenia barw miejscu, które przez lata traciło kolejne elementy swojego wyposażenia, kolory na ścianach płowiały, a ludzie opiekujący się obiektem zmieniali się, znikali.

Opowieść o przemijaniu opowiedziana za pośrednictwem ikon cerkiewnych jest niezwykła - przypomina kolorowanie na nowo starych, czarno-białych zdjęć, które wprawdzie oddawały detale przestrzeni, ale kolory stapiały w rozmaite odcienie szarości. Dziś, cerkiew na nowo tętni barwami zamkniętymi w ikonach. Trzy powiązane ze sobą ekspozycje opowiadają o architekturze, symbolice i zabytkowej wartości różnych elementów tradycji cerkiewnej.

Zapraszamy do odwiedzania wystawy i przekonania się na własnej skórze o tym, że istnieją emocje i urok, których nie sposób przekazać ani słowem ani obrazem. Wystawę można oglądać do 3 października 2015 roku.

 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaDzień Dziecka w Minizoo Zdynia - 2 czerwca 2024r.
Reklama
Reklama
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486