Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Kleszcz? Nie panikuj: usuń i obserwuj

Podziel się
Oceń

W ostatnich tygodniach media w całym kraju napędziły ogromną machinę, która powoduje, że na każdego kleszcza zaczynamy patrzeć jak na śmiertelne niebezpieczeństwo. Groźniejszy od samych kleszczy jest jednak brak wiedzy na ich temat, dlatego dzisiaj zapraszamy do lektury artykułu na temat kleszczy, sposobu ich usuwania oraz ewentualnych zagrożeń z nimi związanych.
Kleszcz? Nie panikuj: usuń i obserwuj


Ilość mitów, które narosły wokół problemu kleszczy oraz brak jednoznacznych informacji powoduje, że jak co roku szpital nawiedzają setki ludzi, którzy w obawie przed boreliozą domagają się usunięcia kleszczy w szpitalu oraz natychmiastowego podania antybiotyku. Po tak łagodnej zimie, jak w tym roku, ilość kleszczy oraz szybkość ich uaktywnienia się powoduje, że problem ten z pewnością może być szczególnie uciążliwy.
Czy jednak niebezpieczny?

Niekoniecznie!
Borelioza – czyli choroba, której tak bardzo obawiają się wszyscy, jest tak naprawdę schorzeniem, którego nosicielami jest tylko co piąty kleszcz. Nie wszystkie kleszcze przenoszą więc tę chorobę. W takim przypadku samodzielnie usunięcie kleszcza jest wszystkim, co powinniśmy uczynić. Nie są konieczne żadne wizyty u lekarzy, czy też podawanie antybiotyków. A jeśli kleszcz przeniósł boreliozę?

Nawet jeśli tak się stało, to nie dowiemy się o tym w chwili ukąszenia, ani w chwili usuwania go z naszego ciała – nawet w warunkach szpitalnych. W sytuacji, w której ktoś zgłosi się do szpitala z kleszczem, w celu jego usunięcia, nie będzie podany antybiotyk. Równie skuteczne będzie więc samodzielne, całkowite usunięcie kleszcza i obserwowanie miejsca ukąszenia przez kilka dni. Jeśli w tym czasie wokół miejsca, w którym pojawił się kleszcz nie wystąpi zaczerwienienie i widoczne zaognienie, możemy być spokojni – jesteśmy w pełni zdrowi. W przypadku wystąpienia takiego zaczerwienienia zgłaszamy się do szpitala i dopiero wtedy możemy oczekiwać podania leku.

Jak przenoszona jest borelioza?
Borelioza to choroba, która pojawić może się w związku z samym ukąszeniem przez kleszcza. Stworzenie to w chwili ugryzienia przenosi chorobę poprzez swoją ślinę i w ten sposób dostaje się ona do naszego organizmu. Nieprawdziwy jest więc mit na temat boreliozy, jako choroby wywołanej przez niewłaściwe usunięcie kleszcza (np. pozostawienie jednego odnóża w skórze). Choroba wynika więc z samego kontaktu kleszcza z organizmem. Ze względu na mechanizm dostawania się toksyny do ciała żywiciela, kleszcza nie wolno ściskać za odwłok – narażamy się wówczas na wstrzyknięcie większej ilości toksyn (nie tylko związanych z boreliozą!) do naszego ciała.

Jak samodzielnie usunąć kleszcza? Istnieje kilka podstawowych zasad:

1. Nie natłuszczamy miejsca ukąszenia! Dlaczego? Tłuszcz wywołać może u kleszcza reakcję „wymiotną”. Natłuszczając go możemy więc narazić się na wstrzyknięcie do naszego organizmu kolejnej porcji toksyn, podobnie jak przy ściśnięciu odwłoka.

2. Kleszcza nie wyrywamy, ale wykręcamy. Dlaczego? Dzięki wykręcaniu minimalizujemy ryzyko pozostawienia w naskórku główki i odnóży. Kleszcze znane są ze swej regeneracji. Mogą odrosnąć w miejscu ukąszenia jeśli pozostawiona zostanie ich główka. Stąd istotne usunięcie ich w całości.

3. Usunięcie kleszcza możliwe jest za pomocą pęsety. Chwytamy wówczas kleszcza za główkę – poniżej odwłoka i delikatnie wykręcamy ( nieważne, czy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czy w kierunku przeciwnym). Miejsce to następnie dezynfekujemy i obserwujemy przez kolejne dni.

4. Kleszcza usuwamy możliwie szybko po jego zauważeniu. Nie ma to jednak wpływu na obecność toksyn w naszym organizmie, które – jak napisano wcześniej – pojawiają się już w chwili ukąszenia. Jeśli więc z różnych względów nie możemy samodzielnie usunąć kleszcza i decydujemy się na zrobienie tego w warunkach szpitalnych , warto pamiętać, że nie jest to zabieg ratujący życie. Nie trzeba więc decydować się na to w późnych godzinach nocnych. Warto podjąć samodzielną próbę usunięcia pasożyta.

5. Istnieją gotowe zestawy do podciśnieniowego usuwania pasożytów. Jeśli procedura wykręcenia kleszcza pęsetą jest dla nas zbyt trudna, warto skorzystać z dostępnych w aptekach, gotowych zestawów do usuwania kleszczy. Są to zestawy wielokrotnego użytku, które pozwalają w pełni bezpiecznie usunąć kleszcza. Następnie – tak jak zawsze – obserwujemy miejsce ukąszenia i dopiero gdy zauważamy niepokojące zmiany skórne – udajemy się do szpitala w związku z możliwym pojawieniem się boreliozy.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub pytania - czekamy! materiały skompletowano na podstawie informacji na różnych portalach medycznych. W przypadku wielu wątpliwości przygotujemy kolejny materiał : wywiad z ekspertem na temat problemu kleszczy.

Aby dowiedzieć się więcej na temat kleszczy i ich usuwania a także diagnostyki i badania prosimy o przeczytanie artykułów pod następującymi linkami:


http://pediatria.mp.pl/pierwszapomoc/show.html?id=66747

http://pediatria.mp.pl/wywiady/show.html?id=68709

http://lymepoland.com/pliki/poradnik-dr-piotra.pdf

https://www.cbdna.pl/testy/badanie-kleszcza

http://www.diag.pl/Artykul.10+M53164eb906d.0.html


Napisz komentarz
Komentarze
Daniel 12.07.2018 16:28
Świetna rada, wycisnąć i obserwować czy będzie rumień a jak się pojawi to możemy być niewyleczalnie chorzy. Nie lepiej zaraz po ugryzieniu zażyć antybiotyk? Wg lekarzy ILADS podanie doxycyliny kilkadziesiąt godzin po ugryzieniu zapobiega zabija bakterie odkleszczowe w tym borelie. Może warto zaryzykować kilka dni antybiotykoterapii niż później bezskutecznie leczyć się przez resztę życia za naprawdę duże pieniądze? Autor artykułu chyba nie zetknął się z tą chorobą i dlatego tak lekko pisze. Borelioza to nie katar i nie przechodzi sam po 3 dniach...

Kuba 02.06.2015 10:03
mnie najbardziej bawi jak mówią żeby zgłaszac się z kleszczami do lekarza. Juz widze wzrok lekarza na SORze, który ludzi ze skręceniami traktują jak hipochondryków, a co dopiero ludzi z kleszczem.kleszcza wyrwać, a miejsce obserwowac. I tyle :)Najpopularniejszym MITEM dotyczącym kleszczy i nie tylko jest to że lekarz wam w czyms pomoze

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.