Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Czy ciepła woda użytkowa na Osiedlu Młodych sie opłaca? Policzyliśmy

Podziel się
Oceń

Zarząd Spółdzielni Osiedle Młodych rozważa możliwość budowy instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach spółdzielczych. Mieszkańcy ulicy Konopnickiej i Potockiego otrzymali pisma z informacją o planach spółdzielni, szacunkowymi kosztami oraz zapytaniem o ewentualne zainteresowanie mieszkańców tym projektem.

Zaletami budowy takiej instalacji jest wyeliminowanie zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla, gdyż podgrzewacze wody umieszczone najczęściej w łazienkach stają się bezużyteczne, zyskuje się również dzięki temu więcej miejsca. Odpadają także koszty konserwacji tych urządzeń. Dużą zaletą jest komfort, dzięki któremu nie trzeba oczekiwać na podgrzanie wody przez tzw. „Junkers”, woda w rurach jest cały czas gorąca.

Prace związane z budową instalacji pokryte byłyby z funduszu remontowego nieruchomości, mieszkańcy nie musieliby za nią dodatkowo płacić. Mieszkańcy zastanawiają się przed podjęciem decyzji nad tym, który sposób podgrzewania wody jest oszczędniejszy. MPGK SP. Z O.O. sporządziła symulację opłat, jednak bardzo ciężko jest to przełożyć na dotychczasowe ogrzewanie wody za pomocą tzw. „Junkersów”.

M.P.G.K wyliczyło, że przy założeniu 0,20 GJ/m³ zużytej wody – podgrzanie 1m³ wyniesie około 18,27zł. Orientacyjny koszt miesięczny przy założeniu zużycia średnio 3,5m³ na mieszkanie wynosiłoby 63,93 zł. Przy założeniu mniej optymistycznego współczynnika 0,25 GJ/ m³, opłata mogłaby wynosić około 80zł miesięcznie przy średnim zużyciu 3,5 m³ ciepłej wody.

Jak to się ma do ogrzewania wody za pomocą grzejników gazowych, tzw. "Junkersów"? Co jest tańsze? Postaramy się pomóc w tej rachubie. Każdy z nas jest inny i w inny sposób zużywa ciepłą wodę. Znaczenie ma to czy korzystamy z prysznica, czy wanny i ilości napuszczanej wody potrzebnej nam do kąpieli. Dodatkowo, czy myjemy naczynia w zmywarce, czy też ręcznie ( zmywarka podgrzewa wodę prądem). Trudno też jest przeliczyć ile dokładnie zużywamy wody podgrzanej „Junkersem” (kąpiel, mycie rąk, mycie naczyń), a ile zimnej (gotowanie, płukanie, toaleta). Można jednak przyjąć, że mniej więcej stosunek tego zużycia jest 1 m³ ciepłej do 2 m³ zimnej wody.

Biorąc za przykład rodzinę czteroosobową (dwoje dorosłych i dwoje dzieci) przy raczej nieoszczędnym używaniu wody do kąpieli, zużycie całej wody wynosi około 12 m³/miesiąc, a więc około 4 m³ ciepłej i 8 m³ zimnej. Przy szacowaniu należy oddzielić ilość gazu zużytego do gotowania na kuchence ( jeśli jest gazowa) od podgrzewania wody. Przy codziennym gotowaniu obiadu i przygotowywaniu innych posiłków dla całej rodziny szacujemy 65-75% dla podgrzewanej wody i 25-35% dla gotowania.

Rachunek za gaz dla podanej w przykładzie nieoszczędnej rodziny to około 200zł na dwa miesiące, czyli około 100zł miesięcznie. Znaczenie ma tutaj model, wiek i stan techniczny naszego podgrzewacza, gdyż stare podgrzewacze zużywają o wiele więcej gazu do podgrzania tej samej ilości wody. My liczymy dla nowego podgrzewacza, który jest oszczędniejszy. Biorąc pod uwagę wyższy stosunek procentowy zużycia (75%) kosztu gazu poświęconego na podgrzanie wody, koszt wynosi około 75zł/miesiąc. Mnożąc koszty podgrzewania 18,27zł za 1 m³ (przy założeniu 0,20 GJ/ m³) razy około 4 m³ zużywanej ciepłej wody przez naszą rodzinę otrzymujemy 73,05 zł/miesiąc.

Wniosek jest taki, że koszty ogrzewania za pomocą nowego „Junkersa” są porównywalne z kosztami podgrzewania wody. Każdy jednak musi policzyć wg. własnego przykładu biorąc pod uwagę powyższe czynniki.

Koszty mogą być odpowiednio większe, jeżeli używany jest „Junkers” starego typu, lub odpowiednio mniejsze, jeżeli przyjmiemy niższy stosunek procentowy podgrzanej wody do zużycia gazu na gotowanie. W gospodarstwach, gdzie posiłki gotowane są na płytach indukcyjnych wyliczenie będzie łatwiejsze i dokładniejsze.

Na koniec wymienimy zalety i wady proponowanej przez spółdzielnię instalacji.

Zalety:

- Bezpieczeństwo, związane z wyeliminowaniem zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla

- Wygoda i łatwo dostępna gorąca woda, bez oczekiwania na podgrzanie

- Brak konieczności inwestowania w być może planowaną wymianę starych podgrzewaczy

- Koszty porównywalne, bądź nawet niższe

- Brak dodatkowych kosztów związanych z instalacją (koszty pokryte z funduszu remontowego)

- Więcej miejsca w łazienkach lub kuchniach po zdemontowaniu podgrzewacza

Wady:

- Ewentualna strata finansowa poniesiona w niedawno wymieniony na nowy podgrzewacz wody

- Ewentualne prace remontowe konieczne do wykonania po podłączeniu nowej instalacji (tynkowanie, malowanie, zagospodarowanie wolnego miejsca po usunięciu podgrzewacza)

- Nieuniknione wykopy, remonty związane z poprowadzeniem rur na całym osiedlu do poszczególnych budynków, które okresowo mogą kolidować z ruchem ulicznym i parkowaniem samochodów.

- Remonty na klatkach schodowych

- Możliwy okresowy brak dostaw wody do mieszkania w trakcie instalacji w budynku.


Napisz komentarz

Komentarze

Grzegorz 29.05.2015 06:57
Świetnie jestem na emeryturze a więc w wieku w którym raczej nie pociągnę więcej ni 10 lat (mimo że na szczęście na zdrowie nie narzekam) mam świeżo po remoncie łazienkę i wymieniony junkers (którego nie trzeba się bać ponieważ ma czujniki). Gdy zrobią ciepłą wodę koszta remontu łazienki będą większe niż gdybym miał nic nie płacić za wodę do końca życia (poza tym skąd na to brać). To ja się pytam jaki TAK NAPRAWDĘ jest sens zmieniać instalacje przez to utrudniając mieszkańcom życie (wykopy, przerwy w dostawie wody) i narażać ich na związane z remontami koszta skoro inwestycja nikomu z mieszkańców nie przyniesie zysku? Koszty pokryte z funduszu remontowego no spoko ale czy spółdzielnia nie ma już na co pieniędzy wydawać? Eliminacja niebezpieczeństwa zatrucia czadem śmiech na sali od czego są czujniki... ja nie widzę żadnych argumentów "za", wystarczy zainwestować w nowy "junkers" (z czujnikami), bądź osobne czujniki i wszystko gra.

dorota 28.05.2015 15:53
jeśli będzie taka ciepła woda jak na ulicy Nadbrzeżnej to współczuję. Woda jest letnia raczej i żeby napełnić wannę trzeba najpierw zlać zimną wodę z rur, potem letnią i dopiero jest w miarę ciepła (nie jest gorąca). I przede wszystkim jest brudna

jest-jak-jest 28.05.2015 11:41
jest jeszcze jeden minus takiego rozwiązania,nie wiem jak w innych lokalach ale Pod Lodownią jest tak że zanim z kranu poleci ciepła woda leje się zimna, czasem trwa to z 30 sek, czasem dłużej a licznik się kręci i płaci się za ciepłą. Niby nic ale licząc cały miesiąc trochę się uzbiera. Czy tak jest też na innych osiedlach? Czy jest na to jakiś sposób?

otoloto 28.05.2015 10:58
Marek - obstawiam że mieszkasz na Hallera ? A wy nie macie tak, że na dole wam wodę grzeją i pchają na górę dopiero?U mnie na Kościuszki woda wychodzi coś poniżej 20zł chyba 17 czy 18 za kubik.Ciepła woda jest w porządku, gorzej tylko jak ktoś ma nówkę junkers albo świeżo po remoncie łazienkę.

tralala 28.05.2015 10:56
Pytanie pierwsze - skąd MPGK brało ciepło do obliczeń? Z elektrociepłowni, z nowej kotłowni, z innego źródła (jakiego)? Poziom odniesienia jest bardzo ważny.No i przy okazji, to może by tak policzyć ile będzie kosztował np. wspomagający system z solarami na dachu bloku (trzeba zapytać budowlańców o obciążenie)? Są instalacje solarne w Gorlicach, można mieć rzeczywiste dane porównawcze do takich obliczeń.

jaszczurk a 28.05.2015 08:44
Ja się boję junkersów:( na szczęście go nie mam, ale kąpiel w łazience z junkersem nie raz zaliczyłam i to był koszmar. Bo ciągle tylko myślałam, o tym, że wybuchnie albo ostatecznie się zaczadzę. Ja bym była za wymianą ze względów bezpieczeństwa i komfortu psychicznego podczas kąpieli :)

Marek 28.05.2015 07:06
MPGk i M dobrze wyliczyło ale zle informuje bo rodzina 4 osobowa zużywa przy średnim zużyciu 8 m3 wody ciepłej i 8 zimnej. Podgrzanie m3 ciepłej może wynosi 18zł ale przy rozliczeniu podgrzanie wynosi 40zł /m3 = kwota za CW/ mieś. około 300 pln + woda zimna. Wiem to z własnego doświadczenia i powiem że CW z sieci to kosztowny LUKSUS !!

Ariel 28.05.2015 05:01
Myślę , że bezpieczeństwo ważniejsze od estetyki .Ale gdy przy instalacji znowu rozkopią całe osiedle , to mieszkańcy chyba dostaną szału ;)

kopamatakawa 28.05.2015 03:48
Bardzo dobry pomysł. W tak małych łazienkach, jakimi są łazienki na blokach, eliminacja junkersa to ekstra sprawa. Jeszcze żeby sam junkers, ale do tego dochodzą rury gazowa, ciepła woda, zimna woda, filtr gazu, których niestety schować nie można i muszą sterczeć tak na wierzchu. Remont łazienki w takim przypadku to koszmar. Człowiek wybierze sobie drogie płytki a na nich muszą sterczeć te wstrętne rury gazowe. W tym przypadku nawet jakby oszczędności finansowej nie było to względy estetyczne są decydujące.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: BanicaTreść komentarza: Z całym szacunkiem ale gdzie osoby które powinny być zaproszone? Gdzie pan Gałas który był radnym w poprzedniej kadencji i dzięki któremu udało się zabezpieczyć pieniądze w budżecie? Gdzie pani Dobek która z tego co pamiętam razem z Panem Gałasem i Panem Oślizło jeździła pozyskiwać wsparcie do posłów? Gdzie pozostali radni którzy podnosili ręce za przeznaczeniem pieniędzy na tą inwestycje? Wstyd jak szybko się zapomina. Zamiast tego pan Wszołek który w poprzedniej kadencji słyną z niechęci wobec straży. Obecna pani wójt (rozumiem jej obecność bo jest wójtem) ale pamiętam jej niechęć wobec tego przedsięwzięcia gdy była skarbnikiem. (Sam pan Ludwin podczas swojego przemówienia o tym wspomniał, że był problem z funduszami). No cóż pamięć dobra ale krótka. Pieniądze pozyskane, budynek wykonany, poprzednia kadencja zakończona i o byłych radnych się nie pamięta, mimo że to przedewszystkim im zawdzięcza się ten budynek. Przykre.Data dodania komentarza: 15.07.2025, 15:38Źródło komentarza: Banica. Nowa remiza na mapie powiatu [FOTO]Autor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: no tak . utylizacja opon podrożała ,to jest tanszy sposóbData dodania komentarza: 15.07.2025, 14:59Źródło komentarza: Moszczenica. Płonęło składowisko opon [FOTO]Autor komentarza: OlekTreść komentarza: Zgadza się wszystko zaproszeni goście. Dla wyjaśnienia nie był doktorem tylko starszym felczerem.Data dodania komentarza: 15.07.2025, 14:43Źródło komentarza: Ośrodek Zdrowia w Moszczenicy już otwarty. Inwestycja warta ponad 4 mln złAutor komentarza: Lewy but, albo prawyTreść komentarza: na otwarciach ciągle te same twarze, chyba ich helikopterem przerzucają z miejsca na miejsceData dodania komentarza: 15.07.2025, 13:40Źródło komentarza: Ośrodek Zdrowia w Moszczenicy już otwarty. Inwestycja warta ponad 4 mln zł
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12