Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama

Noc Muzeów Biecz ma za sobą

Podziel się
Oceń

W sobotę, 16 maja Muzeum Ziemi Bieckiej uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów”. Ideą Nocy Muzeów jest jednorazowe udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii oraz organizowaniu eventów towarzyszących w wybraną noc za darmo. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w roku 1997, zaś w Polsce w Poznaniu w roku 2003.


Od paru lat Muzeum Ziemi Bieckiej włącza się aktywnie, udostępniając bezpłatnie muzea oraz przygotowując specjalną ofertę. W tym roku tematyką przewodnią Nocy Muzeów były historie katowskie, traktowane z przymrużeniem oka, jako swego rodzaju folklor.
Urzędujący od 2004 roku przy bieckim Muzeum Mistrz Świętej Sprawiedliwości wpisał się na stałe w klimat Biecza, stał się postacią rozpoznawalną. Historyczna działalność Mistrza Świętej Sprawiedliwości oparta na materiałach źródłowych jest wykorzystywana przez Muzeum w ekspozycji muzealnej oraz ofercie edukacyjnej „Dawne sądownictwo bieckie XIV-XVIII w. i rola kata z nim związana”.


Podczas Nocy Muzeów można było przejść z przewodnikiem trasę katowską i poznać historię bieckiego kata. Trasa obejmuje historyczne miejsca ; mieszkanie kata o którym informuje historyczny przekaz…na parterze znajdują się wielkie , sklepione, zaopatrzone w żelazne drzwi pokoje dla archiwum i straży, następnie mieszkanie dla katów…W głębokich ciemnych piwnicach, gdzie podobno można jeszcze widzieć stare katowskie narzędzia, była ustawiona ława do tortur dla ciężkich przestępców. W tylnym narożu tego budynku sądowego znajduje się okrągła wąska wieża, zawierała ona w całej swej wysokości cele więzienne, a w najniższej kondygnacji więzienie podziemne głębokie na 12 łokci, do którego wsadzano przestępców przez otwór zrobiony w sklepieniu… , więzienie tzw. Turmę pod wieżą ratuszową, ekspozycję rzemiosła katowskiego w Kromerówce. Finał trasy ma miejsce przy gotyckiej kapliczce, na ulicy Bochniewicza , stojącej w miejscu bieckiej szubienicy.


Ciekawym akcentem Nocy Muzeów była scenka teatralna „Tam do kata….” odegrana na schodach ratusza z udziałem Maszynki Kreatywności. Scenariusz na tę okoliczność napisał Grzegorz Szary – pracownik merytoryczny Muzeum Ziemi Bieckiej. Nie brakowało też innych atrakcji; qiuz sprawdzający wiedzę o Bieczu i Mistrzu Świętej Sprawiedliwości, cieszył się powodzeniem, a publiczność wykazała się dużą wiedzą.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się muzea, które w tym dniu zwiedziło 894 osób.

Dziękuję serdecznie wszystkim , którzy wzięli udział w Nocy Muzeum. Szczególne podziękowania dla Maszynki Kreatywności za aktorski kunszt oraz pani Ilony Filus za udostępnienie zdjęć. Zapraszamy za rok!!!

Marta Bartuś
Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawia wilka badanego przez weterynarzy. W Gorlicach pojawił się wilk! [FOTO/VIDEO] Budzi w społeczeństwach ambiwalentne uczucia: z jednej strony podziwiamy jego dzikość, niezależność i piękno, z drugiej – podskórnie obawiamy się go, zarówno jako niebezpiecznego dla zwierząt hodowlanych, jak i ludzi – nawet mimo naukowego absurdu tej ostatniej tezy. Bez względu na opinie, fakty są bezlitosne: mamy w Gorlicach wilka.Data dodania artykułu: 18.07.2025 17:00Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9zdjęcie przedstawia gorlicki ratusz na rynku Czym jeżdżą radni z Gorlic? Sprawdziliśmy ich oświadczenia majątkowe. Od lokalnych krezusów po skromnych Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gorlicach pojawiły się oświadczenia majątkowe wszystkich 21 radnych Rady Miasta za rok 2024. To coroczny obowiązek, który pozwala mieszkańcom sprawdzić, czym dysponują ich reprezentanci: jakie mają nieruchomości, ile oszczędności zgromadzili, z jakich źródeł osiągają dochody i – co wielu ciekawi najbardziej – jakimi samochodami jeżdżą.Data dodania artykułu: 23.07.2025 11:14Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Karol Rąpała z dyplomem i grający na fortepianie Podwójny triumf młodego pianisty z Gorlic Serdeczne gratulacje dla Karola Rąpały, utalentowanego ucznia z klasy fortepianu pani Magdaleny Zębali w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, który nie zwalnia tempa i jeszcze przed wakacjami może pochwalić się imponującymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej.Data dodania artykułu: 23.07.2025 09:11Liczba komentarzy artykułu: 2Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8
ReklamaKromer Festival Biecz 25 - 27.07.2025
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Reklama Zapraszamy do oglądania transmisji z wyścigu Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025