Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Noc Muzeów Biecz ma za sobą

Podziel się
Oceń

W sobotę, 16 maja Muzeum Ziemi Bieckiej uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów”. Ideą Nocy Muzeów jest jednorazowe udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii oraz organizowaniu eventów towarzyszących w wybraną noc za darmo. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w roku 1997, zaś w Polsce w Poznaniu w roku 2003.
Noc Muzeów Biecz ma za sobą


Od paru lat Muzeum Ziemi Bieckiej włącza się aktywnie, udostępniając bezpłatnie muzea oraz przygotowując specjalną ofertę. W tym roku tematyką przewodnią Nocy Muzeów były historie katowskie, traktowane z przymrużeniem oka, jako swego rodzaju folklor.
Urzędujący od 2004 roku przy bieckim Muzeum Mistrz Świętej Sprawiedliwości wpisał się na stałe w klimat Biecza, stał się postacią rozpoznawalną. Historyczna działalność Mistrza Świętej Sprawiedliwości oparta na materiałach źródłowych jest wykorzystywana przez Muzeum w ekspozycji muzealnej oraz ofercie edukacyjnej „Dawne sądownictwo bieckie XIV-XVIII w. i rola kata z nim związana”.


Podczas Nocy Muzeów można było przejść z przewodnikiem trasę katowską i poznać historię bieckiego kata. Trasa obejmuje historyczne miejsca ; mieszkanie kata o którym informuje historyczny przekaz…na parterze znajdują się wielkie , sklepione, zaopatrzone w żelazne drzwi pokoje dla archiwum i straży, następnie mieszkanie dla katów…W głębokich ciemnych piwnicach, gdzie podobno można jeszcze widzieć stare katowskie narzędzia, była ustawiona ława do tortur dla ciężkich przestępców. W tylnym narożu tego budynku sądowego znajduje się okrągła wąska wieża, zawierała ona w całej swej wysokości cele więzienne, a w najniższej kondygnacji więzienie podziemne głębokie na 12 łokci, do którego wsadzano przestępców przez otwór zrobiony w sklepieniu… , więzienie tzw. Turmę pod wieżą ratuszową, ekspozycję rzemiosła katowskiego w Kromerówce. Finał trasy ma miejsce przy gotyckiej kapliczce, na ulicy Bochniewicza , stojącej w miejscu bieckiej szubienicy.


Ciekawym akcentem Nocy Muzeów była scenka teatralna „Tam do kata….” odegrana na schodach ratusza z udziałem Maszynki Kreatywności. Scenariusz na tę okoliczność napisał Grzegorz Szary – pracownik merytoryczny Muzeum Ziemi Bieckiej. Nie brakowało też innych atrakcji; qiuz sprawdzający wiedzę o Bieczu i Mistrzu Świętej Sprawiedliwości, cieszył się powodzeniem, a publiczność wykazała się dużą wiedzą.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się muzea, które w tym dniu zwiedziło 894 osób.

Dziękuję serdecznie wszystkim , którzy wzięli udział w Nocy Muzeum. Szczególne podziękowania dla Maszynki Kreatywności za aktorski kunszt oraz pani Ilony Filus za udostępnienie zdjęć. Zapraszamy za rok!!!

Marta Bartuś
Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego