Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Kapitał początkowy - nie warto zwlekać

Podziel się
Oceń

Jeśli wystąpimy do ZUS z wnioskiem o wyliczenie kapitału początkowego, możemy powiększyć sobie emeryturę nawet o kilkaset złotych. Aby tak się stało, każdy pracownik musi wcześniej samodzielnie złożyć wniosek o wyliczenie kapitału początkowego. Mimo upływu lat wiele osób wciąż tego nie zrobiło.  

Kapitał początkowy jest ważny dla osób, które pracowały przed 1999 rokiem. Będzie potrzebny do wyliczenia ich emerytury. Bez niego świadczenie będzie niższe.

Kapitał początkowy wyliczany jest każdej osobie, która urodziła się po 31 grudnia 1948 r., opłacała składki na ubezpieczenie społeczne lub pozostawała w zatrudnieniu na dzień 1 stycznia 1999 r. Począwszy od 1999 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dla każdego ubezpieczonego indywidualne konto, na którym ewidencjonuje jego składki.

 Wysokość nowej emerytury  osób, które urodziły się po roku 1948 i pracowały przed rokiem 1999 zależy od sumy składek zgromadzonych na indywidualnym koncie i kapitału początkowego.

O ustalenie kapitału początkowego można zwrócić się do ZUS w dowolnym momencie, jednak najpóźniej wraz z wnioskiem o emeryturę.

Nie warto jednak czekać ze złożeniem wniosku o ustalenie kapitału początkowego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Wiele zakładów pracy jest likwidowanych lub przekształcanych, co może uniemożliwić lub utrudnić uzyskanie dokumentów (szczególnie zaświadczeń o wysokości zarobków) z byłych, nieistniejących zakładów pracy i odnalezienie miejsca ich przechowywania.

Wysokość kapitału początkowego nie zależy od momentu złożenia wniosku o jego wyliczenie, ale nie warto z tym zwlekać, bo z roku na rok coraz trudniej jest odnaleźć dokumenty od swoich dawnych pracodawców, a każde zaświadczenie może mieć wpływ na wysokość przyszłej emerytury.

Do ustalenia kapitału początkowego niezbędne są następujące dokumenty: wniosek o ustalenie kapitału początkowego (druk ZUS Kp-1), kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6), świadectwa pracy lub zaświadczenia pracodawców potwierdzające okresy zatrudnienia, w tym zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp7).

 

Uwaga

Wniosek o ustalenie kapitału początkowego można złożyć w dowolnym terminie. Ale po co masz czekać?  Zrób to już dzisiaj w trosce o wysokość swojej przyszłej emerytury.

(Więcej informacji na temat kapitału początkowego znajdziesz na stronie www.zus.pl)

 Anna Mieczkowska - Rzecznik Prasowy ZUS Oddział w Nowym Sączu

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego