Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Zintegrowana Strategia Rozwoju Powiatu Gorlickiego na lata 2015-2020

Podziel się
Oceń

 Podnoszenie jakości życia w powiecie gorlickim, wzmocnienie konkurencyjności gospodarczej i atrakcyjności inwestycyjnej, ochrona środowiska naturalnego i bioróżnorodności oraz wzmocnienie atrakcyjności turystycznej regionu to główne priorytety Zintegrowanej Strategii Rozwoju Powiatu Gorlickiego na lata 2015-2020.

W czasie XLI sesji Rady Powiatu Gorlickiego dokument został przyjęty odpowiednią uchwałą. Strategia powstała w nawiązaniu do szczegółowych programów strategicznych, projektów rozwoju, Kontraktu Terytorialnego, naboru do Banku Projektów Regionalnych, propozycji samorządów gminnych powiatu gorlickiego oraz wskazań zgłoszonych przez komisje Rady Powiatu Gorlickiego.

 Projekt zmodyfikowanej strategii przedstawiony w czasie sesji przez Daniela Markowicza, głównego specjalistę w wydziale rozwoju Starostwa Powiatowego, zawiera łącznie 176 zadań. Jako wersja robocza, do dalszej debaty i analizy zawiera informacje na temat zadań już zrealizowanych, postulowanych zapisów oraz niezbędnych korekt czy nawet wykreśleń. Ogółem wskazano potrzebę modyfikacji 59 przedsięwzięć.

Dużym sukcesem zwiazanym z realizacja dotychczasowej strategii jest fakt, że wiele jej założeń i zadań w niej przewidzianych zostało już zrealizowane, bądź jest w trakcie realizacji.
Starosta Mirosław Wędrychowicz dodał ponadto:

Mówiąc o realizacji strategii warto spojrzeć w przeszłość. Tworzona wtedy strategia musiała zadbać przede wszystkim o infrastrukturę drogową i mostową oraz obiekty oświatowe i służby zdrowia. Dziś możemy się cieszyć, ze zrobiliśmy tak dużo ważnych inwestycji, wykorzystując w pełni środki europejskie i wszelkie możliwe źródła finansowania. Teraz jesteśmy w zupełnie innym miejscu i możemy trochę inaczej określać nasze strategiczne cele. Oczywiście tradycyjnie wiele wniosków dotyczy dalszej modernizacji sieci drogowej i obiektów użyteczności publicznej oraz działań o charakterze edukacyjnym, proekologicznym, promocyjnym i turystycznym. Zwraca się uwagę także na rozwój dostępności do specjalistycznej opieki medycznej, troskę  o zwiększającą się populację ludzi starszych, dalszą modernizację kształcenia. Jednym z priorytetów są dla nas także drogi i walka z wykluczeniem komunikacyjnym regionu.  Cały czas wspieramy projekt budowy drogi ekspresowej  Kielce-Tarnów-Gorlice-Jasło-Barwinek-Granica Państwa jako włączenia w system autostrad, w tym A4, chcemy poprawy bezpieczeństwa  na drogach powiatowych i wojewódzkich. Ważne jest dla nas środowisko naturalne dlatego będziemy wspierać rozwój infrastruktury wodno – kanalizacyjnej na terenie Subregionu Sądeckiego, promować odnawialne źródła energii. W kwestii rozwoju turystycznego powiatu mamy w zanadrzu kilka niezwykle interesujących projektów. Liczymy, że „motorem” dla naszego rozwoju będzie kompleksowo zagospodarowany zalew w Klimkówce oraz wioski tematyczne.

Najważniejsze zadania strategiczne powiatu gorlickiego na lata 2015-2020 to:

- w zakresie podnoszenia poziomu jakości życia w powiecie gorlickim: utworzenie Centrum Opieki nad Osobami Starszymi z oddziałem psychogeriatrii, rehabilitacji geriatrycznej oraz ZOL w szpitalu w Gorlicach poprzez modernizację budynku „starego szpitala” oraz zakup sprzętu i aparatury medycznej,

- Modernizacja i rozwój oferty kształcenia zawodowego i ustawicznego w Subregionie Sądeckim,

- w zakresie wzmocnienia konkurencyjności gospodarczej i atrakcyjności inwestycyjnej powiatu:  stałe wsparcie projektu budowy drogi ekspresowej Kielce-Tarnów-Gorlice-Jasło-Barwinek-Granica Państwa jako włączenia w system autostrad, w tym A4 , zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej powiatu dzięki budowie połączenia drogowego Krynica – Zdrój-Wysowa – Zdrój-Blechnarka-Granica Państwa z wykorzystaniem dróg powiatowych i gminnych /EWT/, rozbudowa dróg powiatowych łączących ośrodki miejskie w Subregionie Sądeckim z miejscowościami uzdrowiskowymi,szczególnie wartościowymi przyrodniczo oraz przejściami granicznymi /MRPO/, systemowa poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatowych oraz wojewódzkich – uporządkowanie i upłynnienie ruchu (dodatkowe pasy ruchu, prawo- i lewoskręty, oznakowanie, chodniki, przejścia, sygnalizacje).
- w zakresie ochrony środowiska naturalnego i bioróżnorodności: wsparcie rozwoju infrastruktury wodno – kanalizacyjnej na terenie Subregionu Sądeckiego jako narzędzie ochrony środowiska szczególnie w miejscowościach uzdrowiskowych, promocja odnawialnych źródeł energii , wdrażanie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii dla odbiorców publicznych i prywatnych jako kluczowy czynnik ochrony środowiska i wsparcia rozwoju Subregionu Sądeckiego

- w zakresie podniesienia atrakcyjności turystycznej powiatu gorlickiego:  wspieranie inicjatyw i podejmowanie działań na rzecz budowy szlaków i tras tematycznych: pieszych, konnych, rowerowych, narciarstwa śladowego, kajakowych itp., podjęcie działań na rzecz ustanowienia partnerstwa celem  zagospodarowania i udostępnienia Zbiornika Klimkówka

- wsparcie tworzenia i rozbudowy wiosek tematycznych: średniowiecznych, pogórzańskich, chasydzkich, łemkowskich, I WŚ, dziedzictwa naftowego, przyrodniczo-rekreacyjnych.


Do najważniejszych przedsięwzięć w zakresie infrastruktury
drogowej należały m.in. stabilizacja osuwisk zagrażających bezpieczeństwu na drogach powiatowych o wartości prawie 15 milionów złotych (droga bystra-szalowa: 6 osuwisk, odbudowa drogi oraz mostu, droga Sękowa-Rozdziele: osuwisko i odbudowa drogi stabilizacja osuwiska w Hańczowej, stabilizacja 2 osuwisk i odbudowa drogi Strzeszyn-Bugaj-Sitnica ), przebudowa odcinków dróg powiatowych łączących powiat gorlicki z powiatem tarnowskim i powiatem nowosądeckim oraz drogami wojewódzkimi 977 i 979 o wartości prawie 5 milionów złotych, modernizacja dróg powiatowych rozprowadzających ruch kołowy ze strefy przemysłowej miasta Gorlice (Gorlice-Dominikowice-Sękowa) o wartości ponad 7 mln złotych,  modernizacja drogi do granicy państwa w koniecznej (układ płn.-Płd.) na trasie Gorlice – Uście Gorlickie – Gładyszów ( modernizacja odcinków dróg:- Gładyszów – Uście gorlickie, Klimkówka - Uście Gorlickie na odcinku wzdłuż jeziora Klimkowskiego) wartość zadania ponad 13 mln złotych, przebudowa dróg do uzdrowisk powiatu gorlickiego (droga powiatowa nr 1489k) koszt inwestycji prawie 12 milionów 500 tysięcy złotych.

Do zadań w zakresie oświaty i edukacji należały m.in. budowa hali sportowej przy zespole szkół nr 1 w Gorlicach – rozwój bazy sportowej i edukacyjnej o wartości ponad 3 milionów złotych, utworzenie centrum kształcenia praktycznego i ustawicznego w Gorlicach, rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Szymbarku o wartości prawie 2 milinów złotych, budowa hali sportowej przy ZSZ w Bieczu o wartości 3 milionów 400 tysięcy złotych.

Zadania w zakresie ochrony środowiska to m.in. montaż kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej o wartości ponad 1 milina złotych oraz termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie powiatu gorlickiego - ochrona środowiska poprzez zmniejszenie zużycia energii  w 9 obiektach publicznych w tym 5 oświatowych o wartości 11 milionów 300 tys. złotych.

Jako niezwykle ważne przedsięwzięcie w zakresie ochrony zdrowia wymienić można modernizację bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni w Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach. Koszt tej inwestycji to ponad 16 milionów 500 tysięcy złotych.

Pozostałe inwestycje to m.in. współudział w rewaloryzacji dworu obronnego w Szymbarku. Stworzenie centrum konferencyjno-hotelarsko-restauracyjnego w kasztelu w Szymbarku poprzez muzeum dwory Karwacjanów i Gładyszów, poszerzenie funkcji uzdrowiskowej i kulturalnej uzdrowiska w Wysowej Zdroju, opracowanie i utworzenie szlaku batalistycznego, wraz z panoramą Bitwy pod Gorlicami jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Podjęcie działań na rzecz odbudowy zabytkowych cmentarzy z i wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem cmentarzy na wzgórzu pustki w Łużnej oraz na wzgórzu rotunda w Regietowie, aktualizacja i realizacja Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Rynku Pracy, opracowanie i realizacja Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych.
   
W kontekście Kontraktu Terytorialnego Zintegrowana Strategia Powiatu Gorlickiego zawiera m.in. zapisy dotyczące: 

- Szlaku Architektury Drewnianej ( piecza nad autentyzmem i integralnością
zabytkowych obiektów drewnianych - w tym 8 obiektów UNESCO)
 - Szlaków dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Polski Południowej – ochrona i udostępnienie Szlaku Orlich Gniazd, Szlaku Architektury Drewnianej, Szlaku Zabytków Techniki, Wiślanej Trasy Rowerowej
- instalacji termicznego przekształcania odpadów wynikające z planu gospodarki odpadami województwa małopolskiego
- ochrony dolin rzek mających zlewnie w województwach małopolskim i śląskim, w tym ochrona przeciwpowodziowa/retencja i obwałowania
- zabezpieczenia przed zagrożeniem powodziowym zlewni bezpośredniej
rzeki Wisły w tym miasta Krakowa
- obniżenia zagrożenia powodziowego w układzie zlewniowym
- infrastruktury ochrony zdrowia o znaczeniu subregionalnym: inwestycje w obiekty specjalistycznej infrastruktury ochrony zdrowia oraz zakup specjalistycznych urządzeń medycznych w tych obiektach
- budowy obwodnic/obejść miast dotkniętych wysoką uciążliwością ruchu tranzytowego w ciągach dróg krajowych - w przypadku Gorlic chodzi o DK28.

źródło: www.powiatgorlicki.pl


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 22°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: LTreść komentarza: Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Pani normalnie skręcała po swoim prawym pasie w prawo gdy kierowca forda skręcał w lewo wjeżdżając za wcześnie i za szybko w ten zakręt. Niestety tam tak wszyscy robią i nie zachowują szczególnej ostrożności. Pani jechała pomału i już była prawie na swoim pasie gdzie jest „droga główna”. Tak jak jest wyżej napisane uratowało Pana to, że pani się nie zatrzymała tylko rozglądnęła czy nic nie nadjeżdża by mogła bezpieczenie skręcić w prawo. Tutaj wystąpiły nieścisłości co do drogi. A świadek nie wiedział czy kierowca jest trzeźwy czy nie widział tylko tyle że wina leży po jego stronie, ale jak widać to że był pod wpływem, wjechał za wcześnie zakręt nie ma się nic do tego bo Pani z niewiedzy nie zatrzymała się na nieoznakowanej drodze.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 23:33Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholuAutor komentarza: :)Treść komentarza: Świadek który widzi ze wszyscy łamią prawo? SłabeData dodania komentarza: 14.07.2025, 22:19Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholuAutor komentarza: Treść komentarza: Ona ze zgrają pisu już otwierała posterunek policji w Uściu Gorlickim... No i co? No i qpa budynek stoi pusty!Data dodania komentarza: 14.07.2025, 20:30Źródło komentarza: Banica. Nowa remiza na mapie powiatu [FOTO]Autor komentarza: LTreść komentarza: Gdyby się znał na przepisach to by nie był pod wpływem alkoholu, nie wsiadałby by za kółko wiedząc, że może mu coś wyjść. I nie znał się na przepisach, ewidentnie wjechał za szybko w zakręt, na pewniaka, tak samo jak był taki pewny co do wezwania policji. Policjanci nie wiedzieli że jest to droga prywatna, tak samo jak wszyscy podczas tego zdarzenia. Więc kierowcę Forda uratowało tylko to, że kierująca pojazdem nie zatrzymała się z nieświadomości, że powinna, bo według głupiego Polskiego prawa taka droga nie musi być oznakowana. Pijany kierowca ma więcej praw niż uczciwy i trzeźwy. Jak już mamy dopisywać dopiszmy że był również świadek tego zdarzenia, który ewidentnie stwierdził że jest to wina kierującego Fordem, bo tam tak każdy wjeżdża w ten zakręt nie będąc nawet na swoim pasie.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 20:30Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12