Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Bogdan Krok - Zasłużony dla Kultury Polskiej

Podziel się
Oceń

Jedno z najważniejszych odznaczeń państwowych, jakie może uzyskać osoba zajmująca się działalnością kulturalną trafiło niedawno do Bogdana Kroka: pomysłodawcy Festiwalu Koronki Klockowej oraz wieloletniego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Bobowej.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przychyliło się niedawno do wniosku dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ i postanowiło nagrodzić Bogdana Kroka Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Fakt, że odznaczenie nadano niemal jednocześnie z jubileuszem 15-lecia Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej nie jest tu bez znaczenia. Bogdan Krok jest jest jego pomysłodawcą, a sama koronka stała się jednym z najciekawszych i najatrakcyjniejszych produktów, z jakimi kojarzy się nasz region a w szczególności Bobową.

Obecnym miejscem pracy Bogdana Kroka jest Centrum Kultury i Promocji w Ciężkowicach, gdzie powrócił po 30 latach swojej pracy zawodowej w Centrum Kultury w Bobowej (gdzie pełnil funkcję Dyrektora). Jest absolwentem Policealnego Studium Zawodowego w Nowym Sączu o specjalności – pracownik kulturalno-oświatowy.

Warto w tym miejscu przytoczyć tekst, który stanowił część uzasadnienia wniosku o tak ważną nagrodę. Oto co napisał Antoni Malczak, dyrektor MCK SOKÓŁ, we wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:


„[Bogdan Krok]W pracy zawodowej angażował się przede wszystkim w organizację amatorskiego ruchu artystycznego, w szczególności ruchu teatralnego; prowadził teatry regionalne i grupy kabaretowe. Zgromadził wokół siebie grupę ponad stu osób (dzieci, młodzieży i osób dorosłych), z którymi wyjeżdżał na Wojewódzkie Festiwale Kultury Młodzieży Wiejskiej w Limanowej. Grupa ta przez pięć kolejnych lat trwania Festiwalu zajmowała pierwsze miejsce prezentując swoje dokonania w takich dziedzinach jak: taniec ludowy,teatr regionalny, kabaret, formy estradowe, zwyczaje i obrzędy ludowe, plastyka, taniec narodowy i towarzyski. Powstałe w tym okresie zespoły: kabaret „Piąte Koło” i Teatr Obrzędu Ludowego – prowadził do roku 1995” .

Dodatkowym elementem uzasadnienia były liczne sukcesy grup, które prowadził, bądź współtworzył. Sukcesy odnosił m.in. teatr dorosłych, który nagrodzony B. Krok reżyserował, w których grał, a także dla których pisał scenariusze.

Dzięki swojemu zaangażowaniu zaszczepiał fascynację sztuką wśród wielu osób. W 1994 roku, współorganizował powstanie Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej (inicjatorem powstania Stowarzyszenia był Zygmunt Fryczek), w którym został wiceprezesem Zarządu a w 1996 r. prezesem. Funkcję tę pełni do dzisiaj.

Szczególne zasługi wiążą się tutaj z faktem, że dzięki działaniu i aktywności Bogdana Kroka lokalna organizacja i jej działania nabrały znaczenia ogólnopolskiego. Dzięki temu, możliwa stała się ochrona przed zaginięciem unikatowego rękodzieła ludowego regionu gorlickiego – koronki klockowej.

Odnowienie wiedzy na temat tworzenia koronki klockowej oraz jej rozwijanie stało się jednym z najważniejszych działań w zakresie promocji regionu. Rękodzieło wiązane z działalnością Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej, stało się niezwykle popularne. Popularyzowano je poprzez konkursy, festyny oraz warsztaty, w czasie których unikatowa technika tworzenia koronki klockowej może przetrwać.

Najlepszym dowodem na skuteczność działań popularyzatorskich jest fakt, że próbka koronki klockowej rodem z Bobowej stała się z jednym z centralnym elementów składowych Zestawów Upominkowych zaprojektowanych przez Studio Otwarte, które mają stawać się uniwersalną i piękną pamiątką z Małopolski. Więcej o zestawach upominkowych i bobowskiej koronce w nich ukrytej TUTAJ.

Bogdan Krok wypromował więc piękno zaklęte w rękodziele ludowym. Jako pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej przyczynia się znacząco do promocji naszego regionu. Szeroka promocja Festiwalu nie byłaby możliwa, gdyby nie fakt, że Bogdan Krok zabiegał skutecznie o pomoc finansową z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego i Lokalnej Grupy Działania
w Gorlicach.

Trudno przytoczyć w tym miejscu pełną listę nagród i osiągnięć Bogdana Kroka, poprzez które doszedł do zaszczytu, jakim jest tytuł Zasłużonego dla Kultury Polskiej. Powtarzając za MCK SOKÓŁ podajemy jednak najważniejsze nagrody i wyróżnienia, jakie zdobył Bogdan Krok na swej dotychczasowej drodze zawodowej:

• 1988 - Nagroda Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki UW w Nowym Sączu za     wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury na terenie województwa     Nowosądeckiego,
• 1989 - Brązowy Krzyż Zasługi,
• 1990 - Nagroda Wojewody Nowosądeckiego II stopnia w dziedzinie teatru,
• 2001 - „Unikatowy Medal Starosty Gorlickiego” – za osiągnięcia w upowszechnianiu     kultury regionalnej i promocji ziemi gorlickiej,
• 2002 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
• 2006 - Nagroda Niezależnej Fundacji Kultury Polskiej „Polcul” w Sydney – Australia, za działalność kulturalną i aktywizację społeczności lokalnej w gminie Bobowa.

Ukoronowaniem tego staje się dzisiaj odznaczenie Zasłużonego dla Kultury Polskiej. Gratulując tego tytułu życzymy jeszcze wielu sił i zapału do kontynuowania działalności szerokiej i przynoszącej wspaniałe efekty!

 

opracowanie na podstawie materiałów MCK SOKÓŁ

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Big MuzzyTreść komentarza: Pewnie lepiej byłoby, gdyby wszyscy się przykleili do asfaltu, prawda? Po za tym nie musisz się tak spinać, bo jeszcze ci zwieracze puszczą i będzie wstyd.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 15:06Źródło komentarza: Spektakularna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami przyciągnęła tłumy [FOTO]Autor komentarza: XTreść komentarza: Kto zezwolił na wpuszczenie obcych foodtrucków na teren festiwalu? Czy nie można było skrzyknąć rodzimych przedsiębiorstw gastronomicznych? To z ich podatków gmina ma dochody więc jest to chyba w naszym interesie by w pierwszej kolejności zarobili lokalsi. Druga sprawa która nie daje mi spokoju - dlaczego mieszkańcy Gorlic muszą masowo zmieniać kotły a taki helikopter może sobie latać nad miastem bez przeszkód produkując przy tym setki ton CO2 ?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:48Źródło komentarza: Dni Gorlic 2025: świetlne show, koncerty i tłumy na rynku [FOTO/VIDEO]Autor komentarza: PiniądzTreść komentarza: Panie piniądz !Data dodania komentarza: 5.05.2025, 11:59Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzynyAutor komentarza: GhostTreść komentarza: Zgadzam się. Już w tamtym roku był problem z miejscem. Też powinni pomyśleć o zamknięciu ruchu na rynku. Dobrym miejscem na następny zlot mógłby być parking koło basenu/lidla/hali sportowej.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:09Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzyny
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12