Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Nowa siła powiatu

Podziel się
Oceń

Nowa siła dla powiatu gorlickiego – tak można powiedzieć o realizowanym projekcie Vis Nova, który pokazuje najnowocześniejsze metody zarządzania energią. Właśnie odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu. Do Laboratorium Edukacyjno - Badawczego Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH Miękinia udali się przedstawiciele  Lokalnej Grupy Wsparcia z powiatu gorlickiego na czele z Jerzym Markowiczem i Andrzejem Woźniakiem. Nowatorskim rozwiązaniem przyjrzała się także grupa uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach wraz z dyrektorem Januszem Krycą. To właśnie u nich będzie wdrażany pilotażowy program  zarządzania energią w powiatowym budynku publicznym.

Vis Nova to międzynarodowy projekt  dotyczący prawidłowego wykorzystania energii poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. Chcąc sprostać wymaganiom stawianym przez Unię Europejską oraz mając na uwadze rosnące ceny surowców powiat gorlicki wraz z dwunastoma  europejskimi partnerami z Niemiec, Austrii i Węgier zdecydował się przystąpić do

projektu. Chcemy w sposób jeszcze bardziej celowy, świadomy i trwały zarządzać zużyciem energii. Partnerzy projektu spotykają się ze sobą i wymieniają wiedzą i doświadczeniem. Do tej pory zrealizowano cztery konferencje, które odbyły się w Lipsku, niemieckim Bad Düben, węgierskim mieście Pecs oraz u nas w Gorlicach. Powiat gorlicki w ocenie niezależnych, austriackich ekspertów od początku realizacji projektu jest jednym z najlepiej ocenianych partnerów – mówi starosta.

Na Ziemi Gorlickiej projekt skierowany jest przede wszystkim do szkół ponadgimnazjalnych, a do programu pilotażowego wybrany został Zespół Szkół nr. 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach – mówi Daniel Markowicz główny specjalista w wydziale rozwoju starostwa. To właśnie w tej placówce powstanie nowoczesny system zarządzania energią. Dyrektor tej szkoły Janusz Kryca wraz z 17-osobową grupą uczniów mieli niecodzienną okazję zobaczyć jak wygląda wzorcowe zarządzanie. Wraz z przedstawicielami wyłonionej na wiosnę tego roku,  Lokalnej Grupy Wsparcia na czele z Jerzym Markowiczem i Andrzejem Woźniakiem odwiedzili najnowocześniejsze  Laboratorium Edukacyjno - Badawczego Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH Miękinia. Grupa gorlicka miała okazję spotkać się z przedstawicielami pozostałych partnerów projektu: Marią Stankiewicz, dyrektorem biura Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć Energie Cities oraz koordynatorem projektu z ramienia Stowarzyszenia, Marcinem Łojkiem. Po obiekcie oprowadzali oraz o zaletach stosowania sprawdzonych już metod zarządzania energią opowiadali Jarosław Kotyza, specjalista ds. badań naukowych z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie oraz wykonawca systemu Marcin Turoń. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem laboratorium i zastosowanych w nim rozwiązań – mówi D. Markowicz. Pytali m.in. o możliwości przeniesienia ich na grunt powiatu gorlickiego oraz o wszelkie nowinki z tego obszaru.

Szczególne zainteresowanie przybyłych wzbudziły ziemne pompy ciepła, jako stosunkowo nowe źródło nie tylko ogrzewania ale i chłodzenia budynków. Wiele pytań padło o zasady działania takich urządzeń i ich opłacalność. Jak wskazywał Jarosław Kotyza, kilkumiesięczny okres działania urządzeń Laboratorium już wykazał ich efektywność – typowy budynek o parametrach Laboratorium zużywa dwa razy więcej energii, a to dopiero faza rozruchowa. Warto przy tym podkreślić, że sam budynek był modernizowany zgodnie z najnowszymi technologiami budownictwa pasywnego. Jak zastrzega Jarosław Kotyza, nie jest to w pełni budynek pasywny, gdyż jest to bardzo stara konstrukcja, ale jego modernizacja i zastosowane rozwiązania lokują go bardzo blisko tej pozycji jako „budynku energooszczędnego”.

Inną ciekawostką Laboratorium były zbiorniki na tzw. „szarą wodę”, co nie jest ściśle związane z energiami odnawialnymi, ale z ich poszanowaniem a przede wszystkim ochroną środowiska na pewno. Otóż chodzi tu o deszczówkę, która zebrana do odpowiednich zbiorników, jest użytkowana w ubikacjach i do celów gospodarczych. Energii do obsługi systemu jej obiegu dostarczają kolektory fotowoltaiczne. Mając do dyspozycji fachowców, zebrani nie omieszkali dowiadywać się  o najnowsze techniki, które można by zastosować w życiu codziennym we własnych domach – pytano o systemy dociepleń, najlepsze kotły i rodzaje paliw itd.

 

Uczestnicy spotkania zapoznali się również z założeniami programu pilotażowego, który w najbliższym czasie będzie wdrażany  w ZS nr 1 w Gorlicach. Przy współpracy ekspertów z AGH       i Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć Energie Cites wykonane będą analizy energetyczne. Pokażą one jakie działania należy podjąć, aby energia była wykorzystywana w sposób jak najbardziej celowy i kontrolowany. W konsekwencji taki nowoczesny system zarządzania prowadził będzie do spadku zużycia energii, a więc także kosztów utrzymania obiektu – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. Na zadania inwestycyjne będziemy mogli przeznaczyć około 400 tys. zł. Pozwoli to m.in. na: montaż lamp oświetleniowych energooszczędnych oraz czujników natężenia światła do sterowania oświetleniem. Umożliwi opomiarowanie pionów energetycznych i stały monitoring oświetlenia oraz oświetlenie awaryjne, ewakuacyjne i zapasowe budynku spełniające warunki Intensywnego Systemu Ewakuacji. Zainstalowane zostaną czujniki temperatury oraz wykonana instalacja alarmowa i p.poż. Całość dopełni inteligentny centralny system zarządzania energią wraz z centrum sterowania. Przewidujemy, że powstanie modelowa klasopracownia, w której uczniowie będą mogli, dysponując dostępem do systemu zarządzania energią, uczyć się w sposób praktyczny, jak efektywnie dysponować energią elektryczną czy cieplną. Co istotne, modelowe rozwiązanie opracowane dla tej szkoły będziemy mogli w przyszłości zastosować także w innych obiektach – dodaje starosta.

Projekt Vis Nova realizowany jest w ramach programu Europa Centralna. Partnerem Wiodącym jest Aufbauwerk Region Leipzig GmbH, Niemcy - dyrektor Silvana Rückert. Pozostali partnerzy to: Powiat Gorlicki, Okręg Północnej Saksonii, Niemcy, Centrum Rozwoju Gospodarczego Okręgu Schwäbisch Hall, Niemcy, Okręg Schwäbisch-Hall, Niemcy, Centrum Doskonalenia Energii Odnawialnych, Wydajności Energetycznej i Środowiska (CERE), Austria, Stowarzyszenie Rozwoju Mikroregionu Tullnerfeld West, Austria, Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego Obszaru Południowo-Naddunajskiego, Węgry, Miasto Szekszárd, Węgry, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć “Energie Cités” (PNEC), Kraków, AGH, Kraków, Korporacja Rozwoju Gospodarczego Okręgu Północnej Saksonii, Niemcy.

Całkowita wartość projektu wynosi ok. 300 tys. euro.

Ewa Żarnowska

Zdjęcia: Andrzej Woźniak i Daniel Markowicz

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12