Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Pokonać bariery

Podziel się
Oceń

Podjazdy, windy, obniżone krawężniki, autobusy ze specjalnym wejściem... to marzenia osób poruszających się na wózkach i mających trudności z chodzeniem. Aby marzenia stały się rzeczywistością, nad barierami architektonicznymi utrudniającymi codzienne życie osób niepełnosprawnych na terenie miasta i powiatu gorlickiego debatowano podczas specjalnej konferencji zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach. W spotkaniu uczestniczył m.in. starosta Mirosław Wędrychowicz. Aktualizacja: raport Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

 

Konferencja (debata) została organizowana w ramach projektu "Aktywność i integracja szansą na lepsze jutro" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Na temat barier architektonicznych wypowiadali się przedstawiciele: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (Romana Gajdek i Magdalena Bajorek), Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Bliskich, ze Szczególnym Uwzględnieniem Chorych na Stwardnienie Rozsiane "PATRONUS" (Piotr Konopka) oraz Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza z Warszawy (Marek Sołtys).

źródło: starostwo powiatowe

 


Raport Koordynatora projektu realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie :

 

27 listopada 2012 roku był dniem poświęconym w dużej mierze tematyce niepełnosprawności. Tego dnia miały bowiem miejsce dwa wydarzenia, które są istotne z punktu widzenia nie tylko dla osób na co dzień zmagających się z problemami zdrowotnymi, ale także dla ogółu społeczności lokalnej.

Jako pierwsze odbyły się Warsztaty edukacyjne. Zajęcia przeprowadzone zostały w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach. Uczestnikami warsztatów była młodzież z ostatnich klas szkoły podstawowej oraz pierwszych klas gimnazjum, osobą prowadzącą zajęcia był prezes warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół  Szalonego Wózkowicza – pan Marek Sołtys.

Celem warsztatów było niwelowanie barier mentalnych pomiędzy osobami pełnosprawnymi a osobami żyjącymi z niepełnosprawnością ruchową i sensoryczną. Przy pomocy empirycznego doświadczania (wejście w rolę osoby z niepełnosprawnością) uczestników zajęć oraz przy wykorzystaniu środków audiowizualnych (emisja materiałów filmowych i zdjęciowych) młodzież uczyła się spojrzenia na niepełnosprawność jako cechę, która nie zmienia wnętrza człowieka, a jedynie przeorganizowuje jego sposób zewnętrznej komunikacji.

Dodatkową atrakcję stanowił pokaz pracy z psem asystującym oraz pokaz tresury szczeniaka, który ma w przyszłości pracować z osobami niepełnosprawnymi. Dwa labradory bardzo szybko zyskały sympatię zarówno młodzieży jak i grona pedagogicznego.

Centralnym wydarzeniem dnia była natomiast Debata na temat barier architektonicznych utrudniających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych na terenie miasta i powiatu gorlickiego, która odbyła się w godzinach 14:00 – 16:00 w Hotelu „Margot” w Gorlicach.

Organizatorem spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach

(w ramach Projektu „Aktywność i integracja szansą na lepsze jutro” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego) – przy współpracy Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Bliskich, ze Szczególnym Uwzględnieniem Chorych na Stwardnienie Rozsiane „Patronus”.

Na debatę przybyli przedstawiciele władz samorządowych (między innymi starosta Mirosław Wędrychowicz, wiceburmistrz Janusz Fugiel, kierownik wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – Aleksander Augustyn, pełnomocnik Burmistrza do spraw Społecznych – Łukasz Igielski), kierownicy funkcjonujących na terenie powiatu gorlickiego Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz wszyscy ci, którzy byli i są zainteresowani poruszoną podczas spotkania tematyką.

Pierwszym punktem debaty było wystąpienie prezesa Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza – pana Marka Sołtysa, który za pomocą prezentacji multimedialnej przybliżył zebranym (kierując się hasłami: „Działamy na rzecz przestrzeni, która nie ogranicza”, „Równe prawa dostępu niezależnie od sposobu poruszania się”) tematykę barier architektonicznych, z którymi spotykają się osoby z niepełnosprawnością ruchową i podał przykłady dobrych praktyk w zakresie niwelowania tych barier.

W drugiej kolejności zebrani mieli okazję zapoznać się z materiałem (głównie w postaci zdjęć) przygotowanym przez prezesa „Patronusa” – pana Piotra Konopkę. Na prezentowanych kolejno zdjęciach zaprezentowane zostały te obiekty znajdujące się na terenie naszego powiatu, z których z powodu licznych barier osoby niepełnosprawne nie mogą w pełni korzystać, np. biblioteka miejska, niektóre banki, sklepy.

Okazję do zaprezentowania swojego stanowiska mieli także wymienieni powyżej przedstawiciele władz samorządowych, którzy przedstawili to, co dotychczas udało się osiągnąć w Gorlicach w zakresie „łamania” barier architektonicznych.   Omówiono także  trudności (prawne i finansowe) na jakie napotykają samorządy w zakresie modernizowania istniejącej infrastruktury, głównie w budynkach administracyjnych, i dostosowania jej do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Efektem przeprowadzonej dyskusji była deklaracja samorządowców o konsultowaniu planowanych remontów z przedstawicielami stowarzyszeń działających na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców Gorlic, tak, aby nowe inwestycje nie stanowiły kolejnych przeszkód w codziennym funkcjonowaniu tej grupy osób.

Jako ostatnie na konferencji wystąpiły przedstawicielki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach – Dyrektor Romana Gajdek oraz Kierownik Zespołu Projektowego – Magdalena Bajorek – Wrona. Panie przybliżyły zebranym zadania (w ramach środków PFRON oraz w ramach Projektu), jakimi Centrum zajmuje się na rzecz osób niepełnosprawnych.

Aneta Szreniawa, Magdalena Bajorek - Wrona

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8zdjęcie przedstawia policjanta w prokuraturze prowadzącego osobę w zielonym kombinezonie Gorlice. Mężczyzna mieszkał z martwą żoną przez kilkanaście dni. Został zatrzymany Szokująca sprawa ujawnienia rozkładających się zwłok przy ulicy Narutowicza wstrząsnęła mieszkańcami Gorlic. W jednym z mieszkań miejskiej kamienicy policjanci odnaleźli ciało 62-letniej kobiety, które – jak wynika z ustaleń śledczych – mogło leżeć tam od kilkunastu dni. W tym czasie pod jednym dachem przebywał z nią jej mąż. 65-letni mężczyzna został zatrzymany, a dziś prokuratura ujawniła wstępne wyniki sekcji zwłok oraz pierwsze ustalenia śledztwa.Data dodania artykułu: 25.06.2025 22:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego